Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Продължава изографисването на храма „Свети Георги Победоносец“ в Брезник

Поне още две-три години ще продължи изографисването на храма „Свети Георги Победоносец“ в Брезник, което започна на 6 юли 2022 г. Припомняме, че черквата е умалено архитектурно копие на катедралния храм „Св. Александър Невски” в столицата. Идеята за издигане на този храм възниква още в началото на ХХ в., в стремежа на брезнишкото патриотично население да почете паметта на падналите в Сръбско-българската война герои. Събирането на средства за изграждането на черквата започва през 1907 г. и в него се включват много хора. През 2012 г. на фасадата на храма и в дворното пространство е извършен основен ремонт по проект, финансиран от Европейските фондове. Дотогава ремонт не е правен, като се изключи освежително боядисване през 90-те години. С дарителски средства са доставени от Гърция три камбани, иконостас и позлатени кандила. Остава изографисването на стените, за което са необходими още пари. Събирането им е основна цел на създаденото през 2015 година в Брезник Сдружение “Заедно за храма св. Георги Победоносец”. Един от инициаторите на дарителската кампания е Станислав Асенов, член на Инициативния комитет, който обединява много хора в тази кауза.

„Идеята за изографисването на храма се роди преди 7 години, но поради междуособици в храмовата йерархия, създадохме Инициативен комитет, бяхме събрали около 7 хиляди лева, но в последните години инициативата започна да „буксува“. Впоследствие аз се намесих, направих връзка между Инициативния комитет и отец Михаил Станкович, документите се задвижиха за легитимиране на западната стена, защото идеята ни беше да започнем с нея. Идеята е, хората да видят, че нещо се прави. Затова изографисването се прави на парче, за да могат хората да го видят това нещо и като го видят, това да ги стимулира да даряват повече“, обясни за Радио Благоевград Станислав Асенов.

До момента са изографисани около 30% от стените на храма, предстои да бъдат изрисувани и останалите, както и тавана, който се намира на голяма площ и на 13 метра височина.

„Засега парите стигат, даже в момента средствата надвишават темпото, с което работим, но ние се стремим, чрез напомняне на обществеността, например с клипчета през определен период от време, да се вдигне малко шум и да се провокира интерес към тази инициатива. Хората даряват, аз съм изненадан, как в този малък град, една кауза може да обедини хора от различни съсловия“, допълни Станислав Асенов.

Според него, днешното разединение между хората тръгва от непрофесионалната работа на част от съсловието на свещениците.

„Хората не са виновни, виновни са пастирите, които със своето поведение демотивират хората. В момента, в който свещеническото общество се поправи, самото общество ще стане по-обединено. Свещеник Михаил Станкович например, е човекът, който обединява хората в брезнишко със своето поведение и добра репутация“, коментира още Станислав Асенов.

Подробностите можете да чуете в разговора на Биляна Славчева със Станислав Асенов:





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още
Снимка: Иво Данчев

"Кукерленд" 2025 - красотата на българската маскарадна традиция, събрана в 13 снимки от цялата страна

Едни от най-ярките и интересни обичаи в традиционния български календар са народните кукерски игри – маскаради. Той датира още от древните времена на траките и е успял да се съхрани през всички векове, свързани с големи политически и социални изменения за страната ни. Кукерите  пък са  един от най-колоритните и загадъчни символи на българската..

публикувано на 06.01.25 в 14:50

6 януари е двоен празник за село Добърско

От отколешни времена в разложкото село Добърско битува традицията на 6 януари, Богоявление, да се отбелязва, както древният обичай „Водици“, така и празникът на населеното място. Според кмета Янис Будин, в миналото на този ден е била Бъдни вечер, а на следващия ден Коледа, което е още един повод, точно тази дата да е избрана за празник на..

публикувано на 06.01.25 в 14:23
Д-р Кирил Алексиев

Кирил Алексиев: Ботев е гневният вик на човека, който иска промяна

    В деня, в който честваме рождения ден на Христо Ботев , с д-р Кирил Алексиев разговаряме за публицистиката на човека, който остави неизтриваема диря в българската история - не само с революционното си дело и героичната саможертва, но и с пълното припокриване на дела и слово.     Предлагаме ви да чуете този разговор: 

публикувано на 06.01.25 в 12:18

Христо Мухтанов: Да се вглеждаме не само в тежкото

Христо Мухтанов е автор на три книги - "Опити за еволюция", "ТриАда" и "Полюсът на живота". За третата, най-новата, Валентин Дишев пише: " Онова, което наричаме желание да се срещнеш със себе си, да се опознаеш, да разчетеш собствената си идентичност, е един от най-разпознаваемите човешки копнежи. И страхове. Веднъж бях написал „Видях ангел / да плаче /..

публикувано на 06.01.25 в 11:55

Книгата „Духът на Хераклея“ - апотеоз на Петрич

Седем разказа, посветени на Хераклея Синтика, са поместени в книгата „Духът на Хераклея“, която скоро ще бъде и на книжния пазар. Нейни автори са петричанинът Димитър Яков и Илиан Ацев, който е потомственик на Аце войвода.  „Книгата е готова в електронния си вариант, почти готова и в хартиения. За първи път книгата ще излезе и в аудио разкази..

публикувано на 05.01.25 в 10:00

2025 година – началото на поколението Бета

От 1 януари 2025 година светът влезе в най-новата демографска генерация – Бета. Очаква се те да съставляват около 16 процента от световното население до 2035 година. „Това еволюционно развитие, според мен, тръгна преди 1 януари тази година. Просто така чисто статистически се отчита като дата, като начало. Тези дечица ще бъдат много..

публикувано на 05.01.25 в 09:15

Границите падат, възможностите растат: Как членството в Шенген ще повлияе на туризма и бизнеса?

Членството на България в Шенген ще има значително отражение върху туризма и бизнеса, като се очаква облекчаване на граничния режим и засилване на трансграничните връзки с Гърция и други съседни държави. Това коментираха в предаването „Събуди деня“ по Радио Благоевград туроператорът Здравка Чимева и адвокат Борис Харизанов, член на Българо-гръцката..

публикувано на 03.01.25 в 11:30