Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Павел Андреев: Фалшивите кампании се превръщат в печеливш бизнес

Новините за фалшиви дарителски кампании стават все по-често явление в последните месеци. Разкриват се десетки кампании, в които се използват откраднати снимки на болни деца от други държави, с цел да се въздейства емоционално върху обществото и да бъдат откраднати огромни суми. Последният такъв пример бе със страница във Фейсбук, където бяха качени снимки на детенце от Румъния, което се представяше за българче с името Давид. Създателите на страницата се представяха за майката на детето, която разказва, че то е болно от диагнозата "Булозна епидермолиза" и има спешна нужда от средства за лечението му. Публикацията беше споделен над 10 000 пъти в социалните мрежи, а десетки хора бяха подведени и дариха пари. Един от първите, които се усъмняват в кампанията е Павел Андреев - учредител на едноименната фондация. Той коментира темата с фалшивите кампании за предаването "Сюжети от деня" в ефира на Радио Благоевград. 

"Започнах да търся белезите, важните неща, които всеки дарител трябва да гледа. Първото нещо, което направих е да прочета историята. Не ми звучеше автентично и не звучат по този начин историите, когато разказва майката. След това ми направи впечатление, че сметката, която беше поставена е във Франция, а всъщност събираме пари за дете в България. Това беше отново червен флаг. Задължително, когато човек прави дарение за медицинска кампания, трябва да потърси медицинска документация - дали епикриза, дали друг вид документи, които са подписани, подпечатани от позната болница. В този случай медицинска документация липсваше", разказва пред Радио Благоевград Павел Андреев. 

"Аз съм в благотворителността от години, но тук в последните половин, до една година, изключително много зачестиха опитите за кражба на дарителски средства. Измамниците явно усещат, че хората са добри, състрадателни, искат да направят своето дарение, усещат, че има част от дарителите, които не обръщат внимание на документите, не са подозрителни, и чрез снимки на дете в безпомощно състояние целят да откраднат даренията", казва Андреев и допълва, че благотворителността  в медицинските кампании е именно въпрос на въздействие чрез емоция и често има хора, които се възползват от нея. 

Учредителят на фондация "Павел Андреев" подчертава, че най-важното нещо в една кампания е дарителите да търсят повече информация и медицинска документация и да не бързат с превода на средства. Дарението винаги е по-сигурно, когато е чрез фондация, а не по лична банкова сметка на нуждаещия се, защото във втория случай дарителите няма как да бъдат сигурни къде и за какво отиват, преведените от тях средства.

"Измамните кампании, които виждаме тук, в другите държави, на които искаме да приличаме, също са се случвали. Това е необходимото зло, за да може обществото да узрее и да започне да използва фондациите и сдруженията за своята благотворителност. Когато дарителят пусне своето дарение във фондация, тази фондация, тя е регулирана от българското законодателство, регулирана е от други законодателства, които са наднационални. Там, когато пуснеш едни пари, ти можеш да потърсиш отговорност", убеден е Андреев. 

"Призовавам дарителите да бъдат внимателни, да търсят документи и най-важното нещо - да не спират да помагат, въпреки всички тези неща, които виждат и чуват, защото дарителят е единственият начин огромен брой хора да удължат своя живот и да осъществят своето лечение", завършва Павел Андреев. 

Целия разговор на Ваня Бахчиванова с Павел Андреев можете да чуете в прикачения файл. 






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Малчугани от Благоевград се запознават със „Значимостта на медоносната пчела“

С интерактивни занимания на тема: „Значимост на медоносната пчела“, малчугани от Благоевград се запознават със значимостта на пчелите за екосистемата и с полезността на пчелните продукти. Инициативата е на потомствения пчелар от Благоевград Ралица Петкова, която продължава информационната си кампания в благоевградски училища, а вече и в детски..

публикувано на 31.10.24 в 14:46

XI ОУ „Христо Ботев“ - Благоевград с мобилности по програма „Еразъм+“

Два екипа от учители от XI ОУ „Христо Ботев“ Благоевград преминаха обучения по програма „Еразъм+“ за преподаване на гражданско образование. Темата е „Преподаване на толерантност, многообразие и активно гражданство в класната стая на 21 век“. Обучението е по проект „Училище на бъдещето – учители- новатори и успешни ученици“. Реализира се в две..

публикувано на 30.10.24 в 14:20

"Картини от сърце" разкриват общата любов към изкуството на свекърва и снаха от Перник

Една народна мъдрост гласи, че свекървите и тъщите са като звездите - хубави са, когато са далече. Не така обаче стоят нещата при снахата и свекървата от Перник, Мариела Петрова и Михаела Методиева, които са неразделни и прекарват щастливо времето си заедно, споделяйки общата си страст към изкуството. Мариела е израснала без майка и намира..

публикувано на 30.10.24 в 14:07

Десислава Николова: Нарушенията на закона не бяха малко

За първи път новата неправителствена организация „Демократичен център“ имаше възможност да наблюдава изборния процес у нас. За съжаление и този път нарушенията на закона не бяха малко. Това каза в интервю за Радио Благоевград Десислава Николова, председател на „Млада България“ и член на новата организация. Заради късната поява – само преди..

публикувано на 29.10.24 в 10:11
Доц. Елена Ставрова

Доц. Елена Ставрова: Финансовата грамотност е част от националната сигурност

Доц. Елена Ставрова е преподавател по финанси в Стопанския  факултет на Югозападния университет „Н. Рилски“ - Благоевград. В интервю за Радио Благоевград тя разказа за поредната работна среща по въпросите на  финансовата грамотност на подрастващите до 18 години, състояла се в Дъблин. В проекта участват средни училища и колежи от Финландия,..

публикувано на 28.10.24 в 10:55

Стаж в европейските институции? Програма „Робер Шуман“ дава такава възможност

Кандидатстването за стажантската програма „Робер Шуман“ на Европейския парламент тече с пълна сила. Основното изискване е кандидатът да е завършил университет, да не е работил или да е бил на стаж по-рано в институциите на ЕС и да има много добри познания по два от официалните езици на Европейския съюз. Единият от тях трябва да бъде от работните езици..

публикувано на 25.10.24 в 13:16

На фокус: Младите хора и тяхното психично здраве

По данни на УНИЦЕФ голям брой деца и младежи, включително и в България, се борят с тревожност, депресия и тъга . Темата за психичното здраве на младите хора не трябва да се пренебрегва, защото ако няма превенция срещу насилието и тормоза в училище, ако няма срещи със специалисти, относно факторите, влияещи за отключване на депресии, то..

публикувано на 25.10.24 в 12:52