На вододела между лятото и есента, в най-благодатния за земеделска продукция период в годината, цените на плодовете и зеленчуците продължават да вървят нагоре. Можем да предположим, че една от причините е нестабилното време както през пролетта, така и през лятото, но със сигурност има и други фактори, които влияят на пазара.
В Благоевград цените на зеленчуците и плодовете продължават да държат високи нива. Например, цените на доматите варират от 3 до 4 лева, краставиците – се продават 2-3 лева за килограм, подобна е цената на прасковите и нектарините, крушите струват между 3 и 4 лева за килограм. Според пазарните експерти, основата причина за скъпата земеделска продукция по това време на годината е неблагоприятният климат, особено през пролетта.
„Имахме доста по-лоша реколта, особено при плодовете. При доматите имаше по-малко външно производство и на практика наблюдаваме тези явления. Краставицата е интересен продукт, тя буквално беше с 30% нагоре, следващата седмица с 30% надолу, за последните четири дена е отново в посока надолу. Доста сериозна вариация, абсолютно неритмично предлагане. При лука продължава да е лоша реколтата, затова и цената му е с 40% по-висока. Той е шампион, спрямо нивата от миналата година. Морковът е по-евтин с около 12%“, коментира за Радио Благоевград Владимир Иванов, председател на ДКСБТ, който прогнозира, че плодовете и зеленчуците ще останат по-скъпи и в началото на есента.
При останалите хранителни продукти също има вариации. При сиренето увеличението в цената е с около 5%, кашкавалът е с 10% по-скъп, маслото е с 6 % по-евтино, а свинското месо е с цени като миналата година. Олиото и рибата са също по-евтини в сравнение с миналата година. Варивата също имат стабилни цени. Захарта е по-скъпа, спрямо миналата година, с около 6% и тенденцията е да се повишава.
„ С 11% ще бъдат по-скъпи и суровините за приготвянето на зимнината тази година. Това зависи от продуктите, които ще се използват, какви са и откъде ще бъдат закупени. Това ще оскъпи зимнината с около 10% на средна база. Ако някой прави туршия от зеле, тя ще му бъде по-скъпа с 9% към днешна дата. Лютеницата също ще е по-скъпа, защото доматът в момента не е изгодна суровина за консервиране, заради малкото предлагане. Тук основата причина е изключително лошото време през пролетта. Цените на червения и зеления пипер са на равнищата от миналата година, при него предлагането е по-добро. Туршията от чушки ще бъде като миналата година“, допълни Владимир Иванов.
Според него, пазарните процеси се развиват бавно, има добра запасеност на пазара от родно и вносно производство. Няма причини за резки движения на цените нагоре. Очаква се, ако има повишение, то да е с 1%-1,5%. Тенденцията през следващите седмици е за задържане на цените или много малко движение нагоре, с уговорката, че наблизо се води война и не е сигурно какво може да се случи в геополитически план.
Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Владимир Иванов:
Срещата между САЩ и Русия в Рияд беше „огромен успех за руската администрация“, коментира в предаването „Събития и личности“ евродепутатът от ГЕРБ/СДС и ЕНП Илия Лазаров. Според него Вашингтон на практика сам е предложил размразяване на отношенията, без Москва да полага сериозни усилия за това. „Предтекстът е, че трябва да се сложи край на войната,..
Бюджетът не е просто финансов документ и закон – той отразява приоритетите на управляващите и посоката, в която ще се развива държавата. Въпреки това, все още не виждаме ясно очертани политики и дългосрочна визия на кабинета "Желязков". Това коментира в предаването "Събития и личности" бившият депутат от „Продължаваме промяната – Демократична България“..
Проектът на Бюджет 2025 породи сериозни дебати относно неговото влияние върху социалната политика, икономиката и гражданските свободи. Политологът и бивш народен представител Калоян Методиев, анализира параметрите на бюджета и предупреди за тревожни тенденции в управлението на страната. Според него, България се намира в момент, в който се прави опит за..
Какви тайни крие древната тракийска цивилизация? Какво ни разкриват следите, оставени от този народ? На тези и много други въпроси отговаря новата книга „Траките – какво трябва да знаете?“, създадена от екип от изтъкнати български учени. В интервю за Радио Благоевград доц. д-р Тодор Чобанов, един от авторите на изданието, разказа за значението на..
България завърши успешно представянето си на международното специализирано изложение Lisbon Food Affair (LFA) - най-големият хранителен панаир в Португалия, който събра повече от 200 компании и над 500 бранда в направленията „Храни и напитки“, „Хорека“ и „Технологии“ в Лисабон. Събитието отбеляза три дни на интензивни търговски разговори и..
Вълна от съпричастност обедини дупничани. На призива за набиране на средства за лечението на Слави Керкенеков се отзовават екипа доброволци от сдружение "Близо до теб" в Дупница. Кампанията успява да отвори сърцата на стотици негови съграждани. За по-малко от три дни с благотворителната инициатива е събрана сумата от 17 000..
1892 – това е годината на основаването на Народния музей, като един от отделите му е именно Етнографския музей в България. А в ефира на Радио Благоевград –БНР директорът проф.д-р Владимир Пенчев предложи своеобразна екскурзия назад във времето, когато са положени усилията на видни историци, етнолози и етнографи за създаването на сегашния Институт..