За отбелязването на тази важна годишнина, Югозападният университет „Неофит Рилски“, съвместно с Неврокопската света митрополия и Рилския манастир, е инициатор за учредяването на Обществен инициативен комитет, в който участват различни институции и научни дейци. Негов патрон е Негово Светейшество българският патриарх и софийски митрополит Неофит. На пресконференция в клуба на БТА в Благоевград днес, бе представена богатата програма с инициативите по повод честванията на бележитата годишнина. Домакин на събитието бе генералният директор на БТА Кирил Вълчев, според когото „Неофит Рилски е една от най-бележитите фигури на Българското Възраждане и на българската история“.
Негово Високопреосвещенство Неврокопският митрополит Серафим, който също участва в пресконференцията, определи личността на Неофит Рилски като изключително важна както за миналото, така и за бъдещото развитие на българското образование и общество, особено във времената, в които живеем.
„Информацията за този велик българин – йеромонах Неофит Рилски, за съжаление е твърде оскъдна в учебниците по история. Затова съм много благодарен на организаторите за тази инициатива, която е изключително важна, за да си спомним за тази личност, да я почетем и да не спрем дотук. Трябва да продължим да я показваме като ярък пример, какво е направил един велик българин за нацията“, коментира на пресконференцията игуменът на Рилския манастир Евлогий.
„Югозападният университет носи името на този велик български духовник, просветител и творец. Човек с бурен житейски път, отдал целия си живот в името на отечеството, който поставяме в безсмъртния отбор на будителите на българския народ“, така определи личността на Неофит Рилски, ректорът на Югозападния университет проф. д-р Борислав Юруков.
„Личността на Неофит Рилски синтезира мъдростта, православната традиция и вяра, и превръщането на обикновената информация и знанието, в научно познание. Това е акт, който е безпримерен в нашата новобългарска история“, сподели доц. д-р Николай Марин, декан на Правно-историческия факултет в Югозападния университет, който е и председател на Инициативния комитет по честванията.
Общо 15 са събитията в богата програма по повод честванията на 230 години от рождението на Неофит Рилски. 5 от тях вече са реализирани, но предстоят още инициативи. На 15 септември в Банско ще бъде експонирана изложба за йеромонах Неофит Рилски и българското образование, която ще гостува на Югозападния университет, а след това и на Министерството на образованието и науката. В същия ден ще бъдат организирани „Студентски и докторантски Неофитови четения“, а на 16 септември ще бъде отслужена Света литургия в храм „Света Троица“ в Банско, родният град на Неофит Рилски. Кулминацията на честванията е Националната научна конференция на тема: „Отец Неофит Рилски - духовност, просвета, култура“, която ще се проведе от 5 до 7 октомври.
На 31 октомври ще бъдат представени издадените произведения от литературното наследство на йеромонах Неофит Рилски, а на 30 ноември ще бъде представен документален филм, посветен на българския духовник.
На 15 декември ще бъде издаден сборник от Националната научна конференция, вече е подета и инициатива за пускане в обръщение на юбилейна пощенска марка с лика на Неофит Рилски. Очаква се това да се случи на 22 декември.
Срещата между САЩ и Русия в Рияд беше „огромен успех за руската администрация“, коментира в предаването „Събития и личности“ евродепутатът от ГЕРБ/СДС и ЕНП Илия Лазаров. Според него Вашингтон на практика сам е предложил размразяване на отношенията, без Москва да полага сериозни усилия за това. „Предтекстът е, че трябва да се сложи край на войната,..
Бюджетът не е просто финансов документ и закон – той отразява приоритетите на управляващите и посоката, в която ще се развива държавата. Въпреки това, все още не виждаме ясно очертани политики и дългосрочна визия на кабинета "Желязков". Това коментира в предаването "Събития и личности" бившият депутат от „Продължаваме промяната – Демократична България“..
Проектът на Бюджет 2025 породи сериозни дебати относно неговото влияние върху социалната политика, икономиката и гражданските свободи. Политологът и бивш народен представител Калоян Методиев, анализира параметрите на бюджета и предупреди за тревожни тенденции в управлението на страната. Според него, България се намира в момент, в който се прави опит за..
Какви тайни крие древната тракийска цивилизация? Какво ни разкриват следите, оставени от този народ? На тези и много други въпроси отговаря новата книга „Траките – какво трябва да знаете?“, създадена от екип от изтъкнати български учени. В интервю за Радио Благоевград доц. д-р Тодор Чобанов, един от авторите на изданието, разказа за значението на..
България завърши успешно представянето си на международното специализирано изложение Lisbon Food Affair (LFA) - най-големият хранителен панаир в Португалия, който събра повече от 200 компании и над 500 бранда в направленията „Храни и напитки“, „Хорека“ и „Технологии“ в Лисабон. Събитието отбеляза три дни на интензивни търговски разговори и..
Вълна от съпричастност обедини дупничани. На призива за набиране на средства за лечението на Слави Керкенеков се отзовават екипа доброволци от сдружение "Близо до теб" в Дупница. Кампанията успява да отвори сърцата на стотици негови съграждани. За по-малко от три дни с благотворителната инициатива е събрана сумата от 17 000..
1892 – това е годината на основаването на Народния музей, като един от отделите му е именно Етнографския музей в България. А в ефира на Радио Благоевград –БНР директорът проф.д-р Владимир Пенчев предложи своеобразна екскурзия назад във времето, когато са положени усилията на видни историци, етнолози и етнографи за създаването на сегашния Институт..