За отбелязването на тази важна годишнина, Югозападният университет „Неофит Рилски“, съвместно с Неврокопската света митрополия и Рилския манастир, е инициатор за учредяването на Обществен инициативен комитет, в който участват различни институции и научни дейци. Негов патрон е Негово Светейшество българският патриарх и софийски митрополит Неофит. На пресконференция в клуба на БТА в Благоевград днес, бе представена богатата програма с инициативите по повод честванията на бележитата годишнина. Домакин на събитието бе генералният директор на БТА Кирил Вълчев, според когото „Неофит Рилски е една от най-бележитите фигури на Българското Възраждане и на българската история“.
Негово Високопреосвещенство Неврокопският митрополит Серафим, който също участва в пресконференцията, определи личността на Неофит Рилски като изключително важна както за миналото, така и за бъдещото развитие на българското образование и общество, особено във времената, в които живеем.
„Информацията за този велик българин – йеромонах Неофит Рилски, за съжаление е твърде оскъдна в учебниците по история. Затова съм много благодарен на организаторите за тази инициатива, която е изключително важна, за да си спомним за тази личност, да я почетем и да не спрем дотук. Трябва да продължим да я показваме като ярък пример, какво е направил един велик българин за нацията“, коментира на пресконференцията игуменът на Рилския манастир Евлогий.
„Югозападният университет носи името на този велик български духовник, просветител и творец. Човек с бурен житейски път, отдал целия си живот в името на отечеството, който поставяме в безсмъртния отбор на будителите на българския народ“, така определи личността на Неофит Рилски, ректорът на Югозападния университет проф. д-р Борислав Юруков.
„Личността на Неофит Рилски синтезира мъдростта, православната традиция и вяра, и превръщането на обикновената информация и знанието, в научно познание. Това е акт, който е безпримерен в нашата новобългарска история“, сподели доц. д-р Николай Марин, декан на Правно-историческия факултет в Югозападния университет, който е и председател на Инициативния комитет по честванията.
Общо 15 са събитията в богата програма по повод честванията на 230 години от рождението на Неофит Рилски. 5 от тях вече са реализирани, но предстоят още инициативи. На 15 септември в Банско ще бъде експонирана изложба за йеромонах Неофит Рилски и българското образование, която ще гостува на Югозападния университет, а след това и на Министерството на образованието и науката. В същия ден ще бъдат организирани „Студентски и докторантски Неофитови четения“, а на 16 септември ще бъде отслужена Света литургия в храм „Света Троица“ в Банско, родният град на Неофит Рилски. Кулминацията на честванията е Националната научна конференция на тема: „Отец Неофит Рилски - духовност, просвета, култура“, която ще се проведе от 5 до 7 октомври.
На 31 октомври ще бъдат представени издадените произведения от литературното наследство на йеромонах Неофит Рилски, а на 30 ноември ще бъде представен документален филм, посветен на българския духовник.
На 15 декември ще бъде издаден сборник от Националната научна конференция, вече е подета и инициатива за пускане в обръщение на юбилейна пощенска марка с лика на Неофит Рилски. Очаква се това да се случи на 22 декември.
Едни от най-ярките и интересни обичаи в традиционния български календар са народните кукерски игри – маскаради. Той датира още от древните времена на траките и е успял да се съхрани през всички векове, свързани с големи политически и социални изменения за страната ни. Кукерите пък са един от най-колоритните и загадъчни символи на българската..
От отколешни времена в разложкото село Добърско битува традицията на 6 януари, Богоявление, да се отбелязва, както древният обичай „Водици“, така и празникът на населеното място. Според кмета Янис Будин, в миналото на този ден е била Бъдни вечер, а на следващия ден Коледа, което е още един повод, точно тази дата да е избрана за празник на..
В деня, в който честваме рождения ден на Христо Ботев , с д-р Кирил Алексиев разговаряме за публицистиката на човека, който остави неизтриваема диря в българската история - не само с революционното си дело и героичната саможертва, но и с пълното припокриване на дела и слово. Предлагаме ви да чуете този разговор:
Христо Мухтанов е автор на три книги - "Опити за еволюция", "ТриАда" и "Полюсът на живота". За третата, най-новата, Валентин Дишев пише: " Онова, което наричаме желание да се срещнеш със себе си, да се опознаеш, да разчетеш собствената си идентичност, е един от най-разпознаваемите човешки копнежи. И страхове. Веднъж бях написал „Видях ангел / да плаче /..
Седем разказа, посветени на Хераклея Синтика, са поместени в книгата „Духът на Хераклея“, която скоро ще бъде и на книжния пазар. Нейни автори са петричанинът Димитър Яков и Илиан Ацев, който е потомственик на Аце войвода. „Книгата е готова в електронния си вариант, почти готова и в хартиения. За първи път книгата ще излезе и в аудио разкази..
От 1 януари 2025 година светът влезе в най-новата демографска генерация – Бета. Очаква се те да съставляват около 16 процента от световното население до 2035 година. „Това еволюционно развитие, според мен, тръгна преди 1 януари тази година. Просто така чисто статистически се отчита като дата, като начало. Тези дечица ще бъдат много..
Членството на България в Шенген ще има значително отражение върху туризма и бизнеса, като се очаква облекчаване на граничния режим и засилване на трансграничните връзки с Гърция и други съседни държави. Това коментираха в предаването „Събуди деня“ по Радио Благоевград туроператорът Здравка Чимева и адвокат Борис Харизанов, член на Българо-гръцката..