Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Продължават инициативите по повод 230 години от рождението на Неофит Рилски

За отбелязването на тази важна годишнина, Югозападният университет „Неофит Рилски“, съвместно с Неврокопската света митрополия и Рилския манастир, е инициатор за учредяването на Обществен инициативен комитет, в който участват различни институции и научни дейци. Негов патрон е Негово Светейшество българският патриарх и софийски митрополит Неофит. На пресконференция в клуба на БТА в Благоевград днес, бе представена богатата програма с инициативите по повод честванията на бележитата годишнина. Домакин на събитието бе генералният директор на БТА Кирил Вълчев, според когото „Неофит Рилски е една от най-бележитите фигури на Българското Възраждане и на българската история“.

Негово Високопреосвещенство Неврокопският митрополит Серафим, който също участва в пресконференцията, определи личността на Неофит Рилски като изключително важна както за миналото, така и за бъдещото развитие на българското образование и общество, особено във времената, в които живеем.

„Информацията за този велик българин – йеромонах Неофит Рилски, за съжаление е твърде оскъдна в учебниците по история. Затова съм много благодарен на организаторите за тази инициатива, която е изключително важна, за да си спомним за тази личност, да я почетем и да не спрем дотук. Трябва да продължим да я показваме като ярък пример, какво е направил един велик българин за нацията“, коментира на пресконференцията игуменът на Рилския манастир Евлогий.

„Югозападният университет носи името на този велик български духовник, просветител и творец. Човек с бурен житейски път, отдал целия си живот в името на отечеството, който поставяме в безсмъртния отбор на будителите на българския народ“, така определи личността на Неофит Рилски, ректорът на Югозападния университет проф. д-р Борислав Юруков.


„Личността на Неофит Рилски синтезира мъдростта, православната традиция и вяра, и превръщането на обикновената информация и знанието, в научно познание. Това е акт, който е безпримерен в нашата новобългарска история“, сподели доц. д-р Николай Марин, декан на Правно-историческия факултет в Югозападния университет, който е и председател на Инициативния комитет по честванията.

Общо 15 са събитията в богата програма по повод честванията на 230 години от рождението на Неофит Рилски. 5 от тях вече са реализирани, но предстоят още инициативи. На 15 септември в Банско ще бъде експонирана изложба за йеромонах Неофит Рилски и българското образование, която ще гостува на Югозападния университет, а след това и на Министерството на образованието и науката. В същия ден ще бъдат организирани „Студентски и докторантски Неофитови четения“, а на 16 септември ще бъде отслужена Света литургия в храм „Света Троица“ в Банско, родният град на Неофит Рилски. Кулминацията на честванията е Националната научна конференция на тема: „Отец Неофит Рилски - духовност, просвета, култура“, която ще се проведе от 5 до 7 октомври.

На 31 октомври ще бъдат представени издадените произведения от литературното наследство на йеромонах Неофит Рилски, а на 30 ноември ще бъде представен документален филм, посветен на българския духовник.

На 15 декември ще бъде издаден сборник от Националната научна конференция, вече е подета и инициатива за пускане в обръщение на юбилейна пощенска марка с лика на Неофит Рилски. Очаква се това да се случи на 22 декември.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

 „Мегалитни паметници и култови практики“ събра учени от цял свят в Югозападния университет

Излезе от печат сборникът от симпозиума „Мегалитни паметници и култови практики“, чийто домакин беше катедра „Културология“ на Югозападния университет „Неофит Рилски“. В двата тома на сборника са включени 53 доклада на изследователи от държави от цял свят. Тематичният обхват на научните доклади е в областта на историята на културата,..

публикувано на 09.07.25 в 15:34

Жителите на Благоевград се оплакват от ценови скокове в лекарствата и хитринки на търговците

Граждани изпращат десетки сигнали всеки ден за съмнителни промоции, ценови скокове и други нелоялни търговски практики след официалното представяне на уебплатформата "Антиспекула" и мобилното приложение за подаване на сигнали. Най-голям брой сигнали за последните дни са подадени от София, следвани от Варна и Благоевград. Малка част от..

публикувано на 09.07.25 в 14:12

Как да реагираме при среща със змия

С повишаването на температурите зачестяват сигналите за змии в населени места. На 6 сигнала за змии и пострадали птици са се отзовали от Аварийно-спасителния отряд в Благоевград. „Змиите, които се срещат в община Благоевград, не са опасни. Има един период в годината, когато се срещат по-често заради размножаването“, уточни ръководителят на..

публикувано на 08.07.25 в 11:45
Василиса Валеова

Стратегията за образованието в Благоевград е важна, но има слабости при събирането на информация

Община Благоевград изработва Стратегия за развитие на образованието в общината в партньорство с НПО „Заедно в час“. Документът трябва да очертае посоката, в която да се развива образованието на децата в следващите години. За целта общинска администрация пусна на официалната си страница анкети, с които да събере обратна връзка от заинтересованите..

публикувано на 08.07.25 в 11:22
Проф. д-р Желязко Арабаджиев

Благоевград може да се превърне в академичен център по онкология

Благоевград и АУБ бяха домакини за втора поредна година на инициативата  „Scientorium Juvenorum - Лятно училище за имунолози и онколози“ . Заслугата за това е на  Българското научно дружество по имуноонкология и на Клуб „Млад онколог“ . Трите семинарни дни бяха изпълнени с презентации и обучения, в които водещи специалисти предадоха своя..

публикувано на 08.07.25 в 10:47
Георги Влайков

Какво да правим, за да помогнем при горски пожари?

През 2024 г. българските гори станаха най-горещата точка в Европа. Изгоряха безпрецедентно много хектари прекрасни гори. Ние всички като общество положихме огромни усилия, за да спасим природата си. Но… борбата не е свършила. В знак на благодарност за широката обществена подкрепа и тази година Националната асоциация на доброволците в Република..

публикувано на 07.07.25 в 13:17

Полина Господинова: Всяка липса е начало, всяка пауза – завръщане, всяко мълчание – любов

„Етимология на отсъствията" не е книга с отговори. Не е книга с въпроси. Поезията през XXI век няма за своя мисия нито да пита, нито да отговаря. Тя не е и мечтание, нито проплакване, не е „зов за споделеност". Днес поетът предупреждава. Смисленият поет. Това е книга, както твърди нейната авторка, „в която всяка липса е начало, всяка пауза – завръщане,..

публикувано на 06.07.25 в 13:06