Търсим варианти за финансиране от Междуведомствената комисия към МС за превенция от наводнения и осигуряване на проводимостта на речните корита.
Това е проблем на дневен ред, не само заради проблемите в Царево, но и с оглед на голямото предизвикателство, пред което сме изправени с правомощията и задълженията по Закона за водите, които са внемени на областните управители.
За целта обаче е необходим финансов ресурс. Това заяви в ефира на Радио Благоевград Мария Димова – областен управител на Благоевград.
Тя подчерта, че проверките показват наличие на някои критични точки по отношение продивомостта на речните корита в региона.
„Не са много тези критични участъци, но все пак има такива. В годините назад е липсвал финансов ресурс и затова не са предприети необходимите действия. Сега ще подготвим проекти, които ще се съгласуват с Междувемоствената комисия за възстановяване и подпомагане“, допълни Димова.
В момента се изготвя областната здравна карта на Благоевград, която ще покаже какви са потребностите на хората от извънболнична и болнична помощ. Според областния управител липсата на медицински специалисти е най-сериозният проблем в здравеопазването в областта.
„На проведения областен съвет по безопасност на движение по пътищата се обединихме около мнението, че най-натовареният в това отношение е участъкът между Благоевград и Симитли. Там станха няколко ПТП. Говорих няколко пъти с представители на Областното пътно управление за поставяне на светлинни знаци в района за влизане и излизане от Автомагистрала „Струма“ между Благоевград и Симитли. Пътните знаци в момента там не са достатъчни. Надявам се скоро да бъде довършен участъкът до АМ "Струма" в този район. За мен ключов момент е изграждането на автомагистралата, за да се избегнат всички проблеми, с които се сблъскваме ежедневно“, подчерта Мария Димова.
В ефира на Радио Благоевград в предаването „Ефир за приятели“ гостува Денис Никифоров – психолог от Благоевград, редовен докторант по позитивна психология към ПУ „Паисий Хилендарски” в Пловдив и носител на престижната награда „Психолог“ от 31-вото издание на Националните награди по мода, шоу и бизнес „Топ 10“, провели се в София и организирани от..
С празнична програма, курбан за здраве, благотворителен базар и родова среща на Петковден село Скребатно тържествено отбеляза 190 години от построяването на своята светиня — храма „Света Параскева“, един от най-старите и най-обичани възрожденски храмове в Пиринския край. Храмът е изграден през 1835 г. , в сърцето на Възраждането, и оттогава..
След резултата на ГЕРБ на извънредния местен вот в Пазарджик, лидерът на партията Бойко Борисов отправи сериозни закани към управляващото мнозинство. В изказванията си той обяви, че депутатите от ГЕРБ повече няма да осигуряват кворум за заседанията на Народното събрание и заговори за възможно преформатиране на властта или предсрочни избори. Повод за..
Идеята за ограничаване на достъпа на деца под 15-годишна възраст до социалните мрежи предизвика оживен обществен дебат. Повод за него станаха изявленията на министъра на образованието Красимир Вълчев и председателя на парламентарната комисия по здравеопазване Костадин Ангелов, според които социалните мрежи създават сериозни рискове за психичното здраве..
Излезе от печат първата стихосбирка на благоевградчанката Надежда Радкова, озаглавена „Аз тъкмо свободата си развързах“. Книгата съдържа 48 страници поезия, съчетана с художествени илюстрации от Маргарита Палюшева. Редактор на изданието е поетесата Камелия Кондова. „Аз тъкмо свободата си развързах“ предлага поезия, в която личното и универсалното се..
След трагедията в курорта Елените отново видяхме колко тънка е границата между развитието на едно населено място и безразсъдството. Когато строителството навлезе там, където природата има свои закони, последствията понякога са тежки. „В целия този дълъг процес - от изготвянето на проекта до построяването на сградата, е важно водещи да бъдат моралът,..
Камелия Пешева и Бояна Василева, две сестри, който благодарение на своя талант и голямо сърце, преобразиха една от стените в детското отделение на МБАЛ „Д-р Никола Василиев“ в Кюстендил. Цветна стена със закачливи животни посреща болните дечица в приемния кабинет в отделението. Че изкуството лекува душата, твърди Бояна, която на драго сърце..