В месечното издание на рубриката „Инфекциозен навигатор с д-р Магдалена Баймакова“ на БНР-Радио Благоевград, специалистът от Военномедицинска академия-София коментира хепатит А - остро инфекциозно заболяване причинено от вирус, което протича с възпаление на черния дроб.
„Честотата на разпространението на инфекцията е в пряка зависимост от санитарно-хигиенните и социано-икономическите условия на живот на хората. Хепатит А е разпространен в целия свят и е познат като „болестта на мръсните ръце“ и „инфекциозен хепатит“. Източник на инфекцията е човека, чрез фекалиите вирусът се отделя в околната среда и е много устойчив. Чрез фекално-оралния механизъм човек може да се зарази, а пътищата са свързани с консумация на заразени вода и храна, близък контакт на хората със замърсени предмети. По-рядко по полов път и от майка на дете. Стандартното хлориране на водата води до инактивирането на вируса, както и добрата термична обработка при приготвянето на храната“ – посочи д-р Баймакова.
По думите и при хепатит А няма ясно изразени симптоми, които го отличават от друго заболяване. При инфектирането се развива клинична картина на остър вирусен хепатит. При децата между 6-7 години заболяването най-често протича безсимптомно и без развитие на жълтеница. Пожълтяването като симптом се наблюдава при юношите и по-възрастните хора. Рисковите групи, които могат да се инфектират са хора, които живеят в лоши санитарно-битови условия и нямат добра лична хигиена – бездомници, пътуващи до рискови ендемични дестинации с лоша хигиена и достъп до качествена храна и вода. Висока рискова група са мъжете, сексуално обвързани с мъже, както и лицата, употребяващи наркотици. Трета рискова група са имуносупресирани лица с ХИВ инфекция, които имат подлежащи хронични заболявания на черния дроб.
„Етапите, през които преминава Хепатит А са най-напред повишена температура, обща отпадналост, неразположение, ставни болки, коремен дискомфорт, гадене с повръщане. Развитието впоследстви е свързано с пожълтяването, тъмна урина и светли изпражнения – това са късните симптоми. Човек няма апетит, отпаднал, тежест в областта на дясното подребрие. Следва период на отшумяване на тази симптоматика и възстановяване. Трябва да се знае, че когато има възпаление, страдание на черния дроб – този период е продължителен във времето. Човек е болен около 1-2 седмици с изразена симптоматика, но до близо 2 месеца организмът преодолява това състояние. Важно е да се знае, че този хепатит не хронифицира, т.е. преболедували няма да се заразят отново, вирусът изгражда устойчив имунитет. Тъй като е вирусен хепатит, няма етиологично лечение, то е симптоматично, като усилията са насочени към възстановяване на общото състояние. От голямо значение е режима, без физически натоварвания, хранителната диета“.
Д-р Баймакова посочи, че хепатит А е ваксинопредотвратимо заболяване. Ваксината не е задължителна, има препоръчителен характер. Имунитетът, който се изгражда след ваксинация е достатъчно ефективен и устойчив. Тя препоръча ваксинация, добра лична хигиена, редовно миене на ръцете, да се пие вода от сигурни водоизточници, да се избягва закупуването на храна от рискови места.
На 22 ноември, по случай Деня на адвокатурата, адвокат Борис Харизанов от Петрич, член на Адвокатската колегия в Благоевград, гостува в ефира на Радио Благоевград. В разговора той подчерта ключовата роля на адвокатите в правосъдната система и значението на тяхната професия за обществото. "Днес е денят, в който всички ние, гражданите на страната, трябва..
На 21 ноември православната църква отбелязва празника Въведение Богородично, а в българския народен календар е отреден за Ден на християнското семейство. Ден, в който напомняме за важността на семейството като основна ценност, обединена около вярата, обичта и добротата. По повод днешния празник вече от няколко години екипът на детска градина..
В Деня на християнското семейство четвъртокласници от Трето основно училище „Димитър Талев“ гостуваха в ефира на Радио Благоевград . Възпитаниците на Николай Михов – преподавател по религия в учебното заведение, разказаха за историята на празника и посланията, които той носи. „Изключително лесно се преподава религия на малки деца, защото, за щастие,..
През последните години политическото говорене у нас става все по-неслушаемо, защото отдавна вече медийните аудитории и публиката го възприемат като демагогско, лъжливо, като послания, на които не може да се вярва. Това означава, че една от най-важните тенденции по отношение на говора на политиците е, че фактите и логиката са изместени от стила на..
На 20 ноември повече от 140 държави отбелязват 25-ия Световен ден на Географските информационни системи (ГИС). У нас националното събитие е международната конференция „Обединени в ГИС решенията създаваме по-добро бъдеще“, която дава възможност да се научи всичко най-ново от света на Географските информационни системи и тяхното приложение...
Хората забравихме какво е да се радваме на цветовете, защото самите ние станахме едни такива безцветни, апатични и навъсени. Защото все някой ни е крив пред погледа, защото вместо да се усмихнем на вятъра в косите ние се дразним, че ни се е развалила прическата. Ей такива работи, хлапе... Добре, че не ги разбираш. И ако утре или след време някой..
Планините в България издават албум всеки ден. Време е да подкрепим техните артисти. С това послание кампанията на WWF „Абонирай се за природата“ ни призовава да вдигнем за миг очи от виртуалния свят и да обърнем внимание на живата планета, която ни заобикаля. Нейните артисти нямат почивен ден, но въпреки това изпълненията им сякаш остават..