Най-инвативната защита срещу човешкия папилома вирус вече е достъпна и в България по Националната програма за първична профилактика на рака на маточната шийка. 9-валентна ваксина срещу 9-те типа човешки папилома вирус, които са най-честите причинители на HPV заболяванията.
В навечерието на първия учебен ден стартира информационната кампания „Защити бъдещето им“ в подкрепа на ваксинирането на деца и юноши срещу човешкия папилома вирус. Организатор на кампанията е Коалиция HPV, обединяваща водещи специалисти в различни области на медицината и неправителствени организации, чиято цел е превенция на заболяванията, свързани с човешкия папилома вирус. В предаването „Здравен компас“ на БНР-Радио Благоевград темата коментира д-р Христиана Бацелова, специалист по епидемиология на инфекциозните болести. По думите и човешкия папилома вирус е най-разпространения патоген, който се предава по полов път. „НPV причинява кондиломи, папиломи, но може да причини при жените рак на маточната шийка, рак на вулвата, рак на ануса, при мъжете – рак на ануса, както и на главата и шията. Реално и двата пола страдат от човешкия папилома вирус“.
Всички сексуално активни мъже и жени ли се срещат с човешкия папилома вирус през живота си? „Почти всички. Статистически мъжете се срещат по-често с вируса. Доказано е, че над 90% при полово активните мъже и над 80% при полово активните жени ще се срещнат минимум 1 път през живота си с човешкия папилома вирус“.
Защо ваксината трябва да се постави преди младите хора да започнат сексуалните контакти? „При клиничните изпитвания и след това при различните проучвания, които са правени в реалната практика в държави, с масово приложение на ваксината срещу човешкия папилома вирус – е доказано, че тя е най-ефективна в тези първи години преди да станат сексуално активни младите хора. Затова най-оптималната възраст за изграждане на най-траен и ефективен имунитет е възрастта 9-17 години. Защото реално е добре да се изгради една добра протекция преди изобщо човек да бъде в контакт с този толкова разпространен вирус. Поради тази причина се препоръчва ваксината да се поставя на момичета и момчета преди те да имат полов контакт. В зависимост от възрастта е възможно да има необходимост от 2 или 3 дози, но след проведен пълен ваксинационен курс тези деца и младежи ще имат доживотна протекция срещу този вирус.“
Ще има ли ефект ако ваксината срещу човешкия папилома вирус си поставят хора, които вече са сексуално активни? „Могат. От Центъра за превенция и контрол на заразните болести в САЩ определят горна граница 45 години. Но тя може и да не се спазва, тъй като човек може да се ваксинира на всяка една възраст след 9-годишна възраст нагоре. Винаги може да има само полза, няма риск, дори тези лица в момента да са с активна инфекция с някой тип човешки папилома вирус. Ваксината ще им осигури протекция срещу другите типове, а дори и срещу този, от който в момента те са заразени. При този вирус за нас е неприятно, но за него е много удобно, защото той си е изградил механизъм, чрез който се крие от имунната система. Реално човек дори и в миналото да се е самоочистил от някой от типовете човешки папилома вирус, той не изгражда траен имунитет. Траен имунитет може да изгради само ваксината срещу човешки папилома вирус“.
Д-р Христиана Бацелова уточни, че 9-валентната ваксина срещу HPV по Националната програма за първична профилактика на рака на маточната шийка на Министерството на здравеопазването е безплатна за момичета на възраст от 10 до 14 ненавършени години. По този начин България се нарежда до страните от Европейския съюз и някои извън Европа, които са проваксинално настроени, като някои от тези страни са елеминирали рака на маточната шийка при младите жени. „Австралия е типичния пример за това как една високоефективна ваксина, прилагана масово на момчета и момичета, доведе до елиминирането на рака на маточната шийка при младите жени. Те са пример за доверие от страна на родителите към здравните власти и постигнаха много голям успех. Туркменистан е държава, в която има 99% обхват по тяхната програма с ваксината срещу човешкия папилома вирус. Дори Македония и Сърбия са по-добре от нас. Тъжно ми е да го кажа, но ние сме изключително изостанали в това отношение, което води до това, че повече от 1 жена на ден губи живота си заради рак на маточната шийка“.
За желаещите да направят ваксина по Националната програма за първична профилактика за рак на маточната шийка с осигурена безплатна 9-валентна ваксина, д-р Бацелова поясни, че тя може да бъде поставена при личния лекар. Всички останали могат да закупят ваксината от аптека и да им бъде поставена от лекар.
Поредно опасно предизвикателство в TikTok прати момиче в болница и едва не отне живота й. Детето е загубило съзнание след опасна игра за задържане на дишането. Пострадалото момиче е в тийнейджърска възраст. Връзката между подрастващите и социалните мрежи придобива плашещи размери. От уж безобидно занимание и „сърфиране“ в свободното време,..
Словото е началото на всичко – на мисълта, на културата, на науката… Филологията е мост между човека, културата, знанието. И задачата на филологията в днешно време е да изследва, разбира и съхранява езика, както и да предава културното наследство на даден народ или езикова общност. Филологът е не само пазител на езика, но и тълкувател на културната..
В община Сандански ще ограмотяват над 200 лица, отпаднали от образователната система. Това са лица над 16 години,които са от уязвимите групи и повечето нямат основно образование. Този социален проект ще се реализира в партньорство с двете средни училища в града - Профилирана гимназия „Яне Сандански“ и Земеделската професионална гимназия..
Какво казват гласовете от квартала? Отговорите на този въпрос ще търси Ваня Кромбоа, общински съветник и председател на общинската организация на ПП „Продължаваме промяната“ в Благоевград. Тя стартира поредица от срещи с жителите на всички квартали в областния център, за да чуе от първа ръка какви са проблемите и исканията на местните жители...
Фермата за норки край Стара Загора вече е затворена и в нея няма животни. Новината разпространи Сдружение „Кампании и Активизъм за Животните в Индустрията“, което познаваме като КАЖИ. Ръководството, членовете и симпатизантите на организацията приеха тази новина като подарък за 8-ия рожден ден на КАЖИ. А една от каузите на сдружението е именно..
Киберсигурността е модерна дума, но много малко хора си дават сметка какво означава в действителност. Ние живеем в един много киберсвят, всички сме свързани с устройствата, които ежедневно ползваме. И трябва да поставим тази сигурност като основен приоритет. Киберсигурността не е въпрос на организация и на средства, а на начин на мислене. Това заяви в..
Народно читалище „Георги Тодоров 1885“ – Белица обяви ученически конкурс за стихотворение, разказ и есе на тема „Моето читалище“. Инициативата е посветена на 140 години от началото на читалищното дело в Белица и на 140 години от основаването на културната институция. В конкурса могат да участват всички ученици от общината, в три категории -..