На 23 септември 2023 година се навършвиха сто години от заселването на населението от село ХАДЖИ БЕЙЛИК, днешна Гърция, в петричкото село Рибник.
Прелиствайки многопластовата книга „Живи светлосенки“, с авторът ѝ Стоянка Хаджиева се връщаме назад във времето, за да припомним историята на прокудените от бащин край.
„Живи светлосенки“ е книга, посветена на егейските бежанци - българите, които през периода от 1912 до 1944 година напускат родните си места заради войната. В книгата са описани съдбите на преселниците, на бежанците, оставили всичко родно зад гърба си - къща, имоти, гробове на близките си, за да заживеят свободно в родината си - България.
Стоянка Хаджиева е родена през 1943 година в Петрич. Завършва Института за детски и начални учители в София, а също и специалностите „предучилищна педагогика” и „дефектология” в Югозападния университет в Благоевград. До 1968 година работи в базови детски градини в София. През 1969 година открива първото Обединено детско заведение в с. Марикостиново. Директор е на още две детски градини в Петрич. През 1992 година открива и първия частен логопедичен кабинет в страната, където работи до днес. Интересите й са подчинени на грижите и духовното израстване на децата. През 1994 година организира изложба с приложен характер „Деца, цветя и птици” в Струмица, Р. Македония. През 2016 година в Струмица открива и съвместна изложба с над 150 рисунки на травмирани деца. Автор е на музика за деца. През 2006 издава логопедичното ръководство „Аз и Ти, с букви, песни и игри”, което съчетава слово, музика и художествено изображение.
Последователна в своята творческа устременост, Стоянка Хаджиева доказва, че изкуството на твореца е изкуство на зрелостта. Нейна своеобразна емблема на педагог логопед, съчетала в себе си литература, музика и изобразително искуство, е идеята, че човек не притежава нищо, ако не го е дал на другите.
Министерският съвет прие актуализирания списък на изследователските висши училища. ЮЗУ „Н. Рилски“ Благоевград е включен в списъка след получена висока оценка за своята научна дейност. „Ръководството на университета си постави тази приоритетна задача и за наша радост тя беше изпълнена в рамките на миналата календарна година. Статут на..
„Бих се родил отново“ е темата на 11-ото издание на националния литературен конкурс „И децата покоряват светове. Покажи, че можеш“. В него могат да участват деца и младежи на възраст от 14 до 20 години. Участниците са предизвикани да разгледат идеята за новото начало, което би могло да настъпи във всяка човешка съдба, и да се запитат какви..
Санданското село Пирин става все по-атрактивно за туристите както с хубава си природа, така и с местните забележителности, сред които е и оформящият се Музей на дървените статуи на открито. Според кмета Георги Влахов, той може би е единственият по рода си в България. Дървените фигури вече са шест, като най-новата, на Пиринска мома в местна народна..
Четири месеца жители на общините Гърмен, Сатовча и Гоце Делчев чакат отговор от МРРБ и Агенция „Пътна инфраструктура“ на внесено искане за изграждане на допълнителна лента за престрояване на две места – при отбивката за село Огняново и при отбивката за село Дебрен. Хората смятат, че сега съществуващият път е изключително натоварен и създава..
В началото на 2025 година, с оптимизъм и ентусиазъм, посрещаме новите възможности и предизвикателства. Във време, когато често се срещаме с негативни нагласи и стрес, психологията на позитивното мислене може да бъде ключът към пълноценен живот. Психологът Денис Никифоров акцентира на важността на позитивните мисли и тяхното въздействие върху..
За първи път от години на 1-ви януари осъмнахме с нови цени на електроенергията. За нас, в Западна България увеличението е с 8,36 %. Ние, битовите потребители бяхме още по-изненадани, защото промяната на цената винаги ставаше от 1-ви юли, а не от началото на годината. Това увеличение веднага причини увеличение на цените на всички стоки и то не..
Едни от най-ярките и интересни обичаи в традиционния български календар са народните кукерски игри – маскаради. Той датира още от древните времена на траките и е успял да се съхрани през всички векове, свързани с големи политически и социални изменения за страната ни. Кукерите пък са един от най-колоритните и загадъчни символи на българската..