С онлайн петиция и два специални клипа, екологичното сдружение „За Земята“ започна мащабна инициатива за граждански натиск върху отговорните институции. Целта е да се привлече вниманието към проблемите на недомислената и недовършена велосипедна инфраструктура на столицата. „На първо място инициативата започва не от тревожност, а от радостта и желанието да подкрепям велосипедния транспорт. Но като човек, който от дълги години вече е част от тази общност и работи за нейното развитие - виждам и проблемите“, каза в интервю за Радио Благоевград Драгомира Раева от екип „Въздух“ на „За Земята“. Тя подчерта, че създадената велосипедна инфраструктура и наличието на велосипедни ленти е основополагащото за привличането на повече хора в града към този екологичен начин на придвижване. „Този въпрос яйцето или кокошката, т.с дали първо трябва да има повече велосипедисти и след това велоалеи е тотално неадекватен. Това е проучвано стотици пъти и отговорът е: първо трябва да имаме инфраструктура и след това да поканим на нея хората, които да ползват велосипед за движение в града“, коментира още Драгомира Раева. „Увеличаването на велосипедния транспорт е от полза за всички, не само за хората, които активна ежедневно използват велосипед, а и за тези, които използват градския транспорт, дори и за хората, които се придвижат с автомобил, тъй като голяма част от трафика ще бъде облекчен и ще има реална възможност още един транспортен модел да бъде развит“, подчерта екологът и съобщи, че инициативата има широк отзвук в цялата страна.
Петицията и получената обществена подкрепа за нея ще бъдат представени пред новия кмет на столицата и пред новия общински съвет.
“За Земята” дава началото, включи се и ти! Подкрепете исканията за един по-чист град, с по-спокоен трафик и повече безопасни възможности за придвижване на: www.zazemiata.org/veloalei.
Интервюто с Драгомира Раева чуйте в звуковия файл.
Поредно опасно предизвикателство в TikTok прати момиче в болница и едва не отне живота й. Детето е загубило съзнание след опасна игра за задържане на дишането. Пострадалото момиче е в тийнейджърска възраст. Връзката между подрастващите и социалните мрежи придобива плашещи размери. От уж безобидно занимание и „сърфиране“ в свободното време,..
Словото е началото на всичко – на мисълта, на културата, на науката… Филологията е мост между човека, културата, знанието. И задачата на филологията в днешно време е да изследва, разбира и съхранява езика, както и да предава културното наследство на даден народ или езикова общност. Филологът е не само пазител на езика, но и тълкувател на културната..
В община Сандански ще ограмотяват над 200 лица, отпаднали от образователната система. Това са лица над 16 години,които са от уязвимите групи и повечето нямат основно образование. Този социален проект ще се реализира в партньорство с двете средни училища в града - Профилирана гимназия „Яне Сандански“ и Земеделската професионална гимназия..
Какво казват гласовете от квартала? Отговорите на този въпрос ще търси Ваня Кромбоа, общински съветник и председател на общинската организация на ПП „Продължаваме промяната“ в Благоевград. Тя стартира поредица от срещи с жителите на всички квартали в областния център, за да чуе от първа ръка какви са проблемите и исканията на местните жители...
Фермата за норки край Стара Загора вече е затворена и в нея няма животни. Новината разпространи Сдружение „Кампании и Активизъм за Животните в Индустрията“, което познаваме като КАЖИ. Ръководството, членовете и симпатизантите на организацията приеха тази новина като подарък за 8-ия рожден ден на КАЖИ. А една от каузите на сдружението е именно..
Киберсигурността е модерна дума, но много малко хора си дават сметка какво означава в действителност. Ние живеем в един много киберсвят, всички сме свързани с устройствата, които ежедневно ползваме. И трябва да поставим тази сигурност като основен приоритет. Киберсигурността не е въпрос на организация и на средства, а на начин на мислене. Това заяви в..
Народно читалище „Георги Тодоров 1885“ – Белица обяви ученически конкурс за стихотворение, разказ и есе на тема „Моето читалище“. Инициативата е посветена на 140 години от началото на читалищното дело в Белица и на 140 години от основаването на културната институция. В конкурса могат да участват всички ученици от общината, в три категории -..