"Българското земеделие не е достатъчно пазарно ориентирано. И това е следствие на факта, че е в насипно състояние. И хората нямат вина за това“, думите са на земеделския министър Кирил Вътев, изречени по време на протестите на земеделските производители миналата седмица. Въпреки масовото участие на представители на всички земеделски браншове, имаше стопани, които не подкрепиха земеделското недоволство.
Сред тях бе Иван Сабахлъков, председател на Сдружение „Басма“ и земеделски производител от Хаджидимово, който от години апелира за „саниране на българското село“ и за превръщането на земеделието в национален приоритет, за да бъде България отново една най-развитите аграрни държави в Европа, каквато беше в недалечното минало.
Според фермера, една от причините за да не участва в протестите е, че те „са били организирани от хора, които са докарали земеделието до това положение“. Той припомни тревожния факт, че 80% от продукцията, плодове и зеленчуци, е внос от други държави, а ние самите произвеждаме само 20%.
„В момента протестираха хора, които аз ги определям като „бебета“, станаха достатъчно богати и се овълчиха. Станаха „вълчета“, които изискват от майката си каквото кажат, тя само да изпълнява. И в живота и в природата няма как вълкът да се съобразява с мнението на овцата“, коментира за Радио Благоевград Иван Сабахлъков.
Според него, заради това сега е крайно време парите, с които едрите земеделците си купиха модерни трактори, да се вложат за възстановяване на зеленчукопроизводството, което ще върне и живота в обезлюдените села.
„Зърното няма принадена стойност. Това трябва да се разбере един път завинаги. Възхищавам се на протеста, който беше организиран, но сега трябва да кажем на Европа да приравни субсидиите като във всички европейски държави, тогава това нещо ще има ефект. Затова вече 25 години сме втора категория земеделски производители в ЕС. Нека субсидиите се дават на килограм произведена продукция, а не на единица площ. Тогава ще се възроди и земеделието във всичките му форми. А сега, работим само отделни „донкихотовци“, допълни Иван Сабахлъков.
По думите му, с подписания Меморандум между протестиращите и правителството, се решават само проблемите на зърнопроизводителите, на „вълците“, а „овцете“ отново са участвали само в масовите сцени.
„Хората не са виновни, че им се дават големи субсидии. Нека си приберем земеделските работници от Германия, Англия и Франция, и ще видите, как те ще вземат тази работа, защото същата я работят в тези държави. В момента, хората от половината гоцеделчевска околия пак събират картофи в Гърция. Затова призовавам тези, които бяха с модерната техника, която я няма в Югозападна България, да отворят работни места и да напълнят българския пазар с българска продукция. Те имат и физически и финансови възможности да дават адекватни надници на хората да работят. Това е начинът, друг начин няма“, категоричен е земеделският производител от Хаджидимово.
Въпреки неблагоприятните климатични условия, Иван Сабъхлъков определи като плодородна стопанската година в Гоцеделчевско. Продукцията е качествена и хубава, но малко като количество, защото са малко производителите.
„Желанието ми е да има повече производители, които да срещам и да се обединяваме. Защото, ако на Парламента пише: „Съединението прави силата“, отдолу под Парлманета пиша: “Разединението прави разхурата“. В момента ние изпълняваме точно тази тенденция. Както сега сме се разделили, „вълкът“ никога няма да се съобрази с мнението на „овцата“. Никога.“, допълни фермерът.
Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Иван Сабахлъков:
Едни от най-ярките и интересни обичаи в традиционния български календар са народните кукерски игри – маскаради. Той датира още от древните времена на траките и е успял да се съхрани през всички векове, свързани с големи политически и социални изменения за страната ни. Кукерите пък са един от най-колоритните и загадъчни символи на българската..
От отколешни времена в разложкото село Добърско битува традицията на 6 януари, Богоявление, да се отбелязва, както древният обичай „Водици“, така и празникът на населеното място. Според кмета Янис Будин, в миналото на този ден е била Бъдни вечер, а на следващия ден Коледа, което е още един повод, точно тази дата да е избрана за празник на..
В деня, в който честваме рождения ден на Христо Ботев , с д-р Кирил Алексиев разговаряме за публицистиката на човека, който остави неизтриваема диря в българската история - не само с революционното си дело и героичната саможертва, но и с пълното припокриване на дела и слово. Предлагаме ви да чуете този разговор:
Христо Мухтанов е автор на три книги - "Опити за еволюция", "ТриАда" и "Полюсът на живота". За третата, най-новата, Валентин Дишев пише: " Онова, което наричаме желание да се срещнеш със себе си, да се опознаеш, да разчетеш собствената си идентичност, е един от най-разпознаваемите човешки копнежи. И страхове. Веднъж бях написал „Видях ангел / да плаче /..
Седем разказа, посветени на Хераклея Синтика, са поместени в книгата „Духът на Хераклея“, която скоро ще бъде и на книжния пазар. Нейни автори са петричанинът Димитър Яков и Илиан Ацев, който е потомственик на Аце войвода. „Книгата е готова в електронния си вариант, почти готова и в хартиения. За първи път книгата ще излезе и в аудио разкази..
От 1 януари 2025 година светът влезе в най-новата демографска генерация – Бета. Очаква се те да съставляват около 16 процента от световното население до 2035 година. „Това еволюционно развитие, според мен, тръгна преди 1 януари тази година. Просто така чисто статистически се отчита като дата, като начало. Тези дечица ще бъдат много..
Членството на България в Шенген ще има значително отражение върху туризма и бизнеса, като се очаква облекчаване на граничния режим и засилване на трансграничните връзки с Гърция и други съседни държави. Това коментираха в предаването „Събуди деня“ по Радио Благоевград туроператорът Здравка Чимева и адвокат Борис Харизанов, член на Българо-гръцката..