Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Иван Сабахлъков: „Вълкът“ няма да се съобрази с мнението на „овцата“

"Българското земеделие не е достатъчно пазарно ориентирано. И това е следствие на факта, че е в насипно състояние. И хората нямат вина за това“, думите са на земеделския министър Кирил Вътев, изречени по време на протестите на земеделските производители миналата седмица. Въпреки масовото участие на представители на всички земеделски браншове, имаше стопани, които не подкрепиха земеделското недоволство.

Сред тях бе Иван Сабахлъков, председател на Сдружение „Басма“ и земеделски производител от Хаджидимово, който от години апелира за „саниране на българското село“ и за превръщането на земеделието в национален приоритет, за да бъде България отново една най-развитите аграрни държави в Европа, каквато беше в недалечното минало. 

Според фермера, една от причините за да не участва в протестите е, че те „са били организирани от хора, които са докарали земеделието до това положение“. Той припомни тревожния факт, че 80% от продукцията, плодове и зеленчуци, е внос от други държави, а ние самите произвеждаме само 20%.

„В момента протестираха хора, които аз ги определям като „бебета“, станаха достатъчно богати и се овълчиха. Станаха „вълчета“, които изискват от майката си каквото кажат, тя само да изпълнява. И в живота и в природата няма как вълкът да се съобразява с мнението на овцата“, коментира за Радио Благоевград Иван Сабахлъков.

Според него, заради това сега е крайно време парите, с които едрите земеделците си купиха модерни трактори, да се вложат за възстановяване на зеленчукопроизводството, което ще върне и живота в обезлюдените села.

„Зърното няма принадена стойност. Това трябва да се разбере един път завинаги. Възхищавам се на протеста, който беше организиран, но сега трябва да кажем на Европа да приравни субсидиите като във всички европейски държави, тогава това нещо ще има ефект. Затова вече 25 години сме втора категория земеделски производители в ЕС. Нека субсидиите се дават на килограм произведена продукция, а не на единица площ. Тогава ще се възроди и земеделието във всичките му форми. А сега, работим само отделни „донкихотовци“, допълни Иван Сабахлъков.

По думите му, с подписания Меморандум между протестиращите и правителството, се решават само проблемите на зърнопроизводителите, на „вълците“, а „овцете“ отново са участвали само в масовите сцени.

„Хората не са виновни, че им се дават големи субсидии. Нека си приберем земеделските работници от Германия, Англия и Франция, и ще видите, как те ще вземат тази работа, защото същата я работят в тези държави. В момента, хората от половината гоцеделчевска околия пак събират картофи в Гърция. Затова призовавам тези, които бяха с модерната техника, която я няма в Югозападна България, да отворят работни места и да напълнят българския пазар с българска продукция. Те имат и физически и финансови възможности да дават адекватни надници на хората да работят. Това е начинът, друг начин няма“, категоричен е земеделският производител от Хаджидимово.

Въпреки неблагоприятните климатични условия, Иван Сабъхлъков определи като плодородна стопанската година в Гоцеделчевско. Продукцията е качествена и хубава, но малко като количество, защото са малко производителите.

„Желанието ми е да има повече производители, които да срещам и да се обединяваме. Защото, ако на Парламента пише: „Съединението прави силата“, отдолу под Парлманета пиша: “Разединението прави разхурата“. В момента ние изпълняваме точно тази тенденция. Както сега сме се разделили, „вълкът“ никога няма да се съобрази с мнението на „овцата“. Никога.“, допълни фермерът.

Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Иван Сабахлъков:





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Изложба ще разкаже за индустриалната история на Благоевградска област

Специално за Радио Благоевград и за първи път пред медиите   инж. Георги Георгиев и Биляна Карадакова разказаха за подготвяната изложба за историята и днешния ден на промишления отрасъл в Благоевградска област. Планира се изложбата да бъде открита през януари 2025 година и да включва образци на произвеждани изделия, информационни и фото -..

публикувано на 02.12.24 в 09:14

Искаме младите хора да повярват, че могат да постигнат нещо голямо със собствени сили

Асен Джалев  е председател на студентския клуб „StartUP@Blagoevgrad “, който организира годишната  StartUP конференцията в Американския университет. Събитието събира на едно място предприемачи и студенти, отворено е и за ентусиасти от цяла България. „ Опитваме се да накараме студентите да усетят искрата  да започнеш нещо ново, нещо свое,..

публикувано на 02.12.24 в 09:09
Фотопортрет на Иван Гарванов от Иван Карастоянов. Източник Държавна агенция „Архиви“

Иван Гарванов: с рицарска прямота и твърдост

"... заработи с рицарска прямота и твърдост..." - тази характеристика на работата на Иван Гарванов във ВМОРО след сливането с Българското тайно революционно братство  в началото на 1900 г. дава Христо Силянов. Месеци по-късно Гарванов става председател на ЦК на организацията. Убит е - заедно с Борис Сарафов - на 28 ноември 1907 г. от Тодор Паница: още..

публикувано на 01.12.24 в 20:36

Мери Бойс Бенд представя „Събуди ме чак през май“

Спомени, романтика и копнеж по вечното лято събира в себе си емоционалната изповед „Събуди ме чак през май“. Мери Бойс Бенд пуска трети нов сингъл за тази година. В навечерието на своята 30-та годишнина групата работи по нов албум в уникалния си мелодичен стил. „Написахме „Събуди ме чак през май“ на 27 юли. Помня много точно датата, в която..

публикувано на 01.12.24 в 16:00

Брайл ФМ навърши 10 години

Брайл FM е онлайн радио, което през 2014 година се създава от  група незрящи, а идеята им е освен да помагат на своите слушатели и да обучават други незрящи хора в занаята журналистика. Това е единствената медия, в която се обучават и работят специалисти с различни дефицити. Радиото е още една възможност за социализиране на тези хора със..

публикувано на 01.12.24 в 15:00
Георги Рупчев

Георги Рупчев с "Голямата земя"

Има автори, които успяват да се превърнат в глас на своето поколение. И да го изрекат - с болките, разочарованията, надеждите. И да останат - да живеят във и чрез следващи поколения, отново и отново. Такъв поет беше Георги Рупчев , с когото се разделихме на 28.11.2001 г. Спомнихме си за него и в изданието на "Арт сезони" на 30 ноември чрез първата чест..

публикувано на 01.12.24 в 12:14

"Терапията" - филмът, който ще ни изправи срещу най-големите ни страхове

Осъзнаваме ли тежестта на времето върху нас? Все си казваме „има време“ -  има време за това, има време за онова, а то - времето - просто си изтича. Страхът от това да покажем себе си и възможностите си пред света, пък е другата спънка в житейското ни развитие, защото винаги е първо мисълта „Какво ще кажат хората?“. На големия екран в българските..

публикувано на 30.11.24 в 17:48