Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Туристи и патриоти тръгват „По стъпките на Самуиловите воини“

След като младите планинари от Петрич изкачиха 39-те планински първенци на България, в една инициатива започнала преди година, днес те вече се готвят за следващото предизвикателство - участието им в 10-тия юбилеен Национален туристически поход „По стъпките на Самуиловите воини“, който се провежда  традиционно в първата неделя от октомври. Тази година датата е 1-ви октомври, в 9:00 часа, всички желаещи ще се съберат в Националния парк-музей „Самуилова крепост“ и ще извървят, близо шест километровия маршрут, до петричкото село Ключ.

Според Гергана Сандъкчиева, ръководител на Клуб „Млад планинар“ и един от организаторите на похода, младите планинари все още осъзнават какво са направили през последната година, изкачвайки 39-те български планински първенци. Емоцията е много силна и със сигурност ще продължи да ги държи по време на следващото им предизвикателство, а именно, участието им в Националния туристически поход, посветен на Цар Самуил и неговите воини.

Самият поход е насочен предимно към учениците, затова и повечето участници са от различни училища не само от област Благоевград, но и от цялата страна.

„Емоцията се усеща във всяко едно училище, във всеки един клас. Към момента имаме около 300 заявки за участие, но в последствие могат да се явят и още желаещи, въпреки че срокът за записване изтече на 28 септември. Надяваме се, броят на участниците да надмине миналогодишния. Сигурно ще има много желаещи да се включат в похода най-малкото, защото тази година той е юбилеен“, коментира за Радио Благоевград Гергана Сандъкчиева.

Тя разказа как се е родила идеята за похода преди 10 години, когато в него са участвали едва 34 човека. През годините в събитието се включват стотици ученици, родители и учители, което е и неговият смисъл. Амбицията на организаторите е да превърнат похода в най-масовата ученическа инициатива в страната.

„Вярваме, че без да полагаме големи усилия, това може да се случи, защото самият поход е в рамките само на един ден, което е лесно постижимо за много хора, дори без добра физическа подготовка. Маршрутът не е тежък, през годините сме имали участници на 70 – 80 години, както и бебета, които са носени от родителите. Така че, да си част от едно такова събитие, което да бъде най-масовото за Благоевградски район, за Югозапада или за цяла България, и да си част от тази история, в крайна сметка това, което правим ние, е да пишем личната си история“, допълни ръководителят на Клуб „Млад планинар“- Петрич.

На 1 октомври, неделя, между 9 и 9:30 часа ще започне организирането на похода, който ще тръгне от „Самуилова крепост“. След изминаването на маршута до село Ключ ще има празнична програма, организирана от местните хора. Всеки участник ще получи удостоверение за участие в похода, а всяка организирана група, ще получи грамота. Ще има награда за „най-възрастен“ и за „най-млад“ участник. Ще има и персонални награди за хората, които са участвали в похода през всичките 10 години.

„Една такава традиция се крепи на хората, които всяка година са част от нея“, допълни Гергана Сандъкчиева.

Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Гергана Сандъкчиева:




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още
Снимка: Иво Данчев

"Кукерленд" 2025 - красотата на българската маскарадна традиция, събрана в 13 снимки от цялата страна

Едни от най-ярките и интересни обичаи в традиционния български календар са народните кукерски игри – маскаради. Той датира още от древните времена на траките и е успял да се съхрани през всички векове, свързани с големи политически и социални изменения за страната ни. Кукерите  пък са  един от най-колоритните и загадъчни символи на българската..

публикувано на 06.01.25 в 14:50

6 януари е двоен празник за село Добърско

От отколешни времена в разложкото село Добърско битува традицията на 6 януари, Богоявление, да се отбелязва, както древният обичай „Водици“, така и празникът на населеното място. Според кмета Янис Будин, в миналото на този ден е била Бъдни вечер, а на следващия ден Коледа, което е още един повод, точно тази дата да е избрана за празник на..

публикувано на 06.01.25 в 14:23
Д-р Кирил Алексиев

Кирил Алексиев: Ботев е гневният вик на човека, който иска промяна

    В деня, в който честваме рождения ден на Христо Ботев , с д-р Кирил Алексиев разговаряме за публицистиката на човека, който остави неизтриваема диря в българската история - не само с революционното си дело и героичната саможертва, но и с пълното припокриване на дела и слово.     Предлагаме ви да чуете този разговор: 

публикувано на 06.01.25 в 12:18

Христо Мухтанов: Да се вглеждаме не само в тежкото

Христо Мухтанов е автор на три книги - "Опити за еволюция", "ТриАда" и "Полюсът на живота". За третата, най-новата, Валентин Дишев пише: " Онова, което наричаме желание да се срещнеш със себе си, да се опознаеш, да разчетеш собствената си идентичност, е един от най-разпознаваемите човешки копнежи. И страхове. Веднъж бях написал „Видях ангел / да плаче /..

публикувано на 06.01.25 в 11:55

Книгата „Духът на Хераклея“ - апотеоз на Петрич

Седем разказа, посветени на Хераклея Синтика, са поместени в книгата „Духът на Хераклея“, която скоро ще бъде и на книжния пазар. Нейни автори са петричанинът Димитър Яков и Илиан Ацев, който е потомственик на Аце войвода.  „Книгата е готова в електронния си вариант, почти готова и в хартиения. За първи път книгата ще излезе и в аудио разкази..

публикувано на 05.01.25 в 10:00

2025 година – началото на поколението Бета

От 1 януари 2025 година светът влезе в най-новата демографска генерация – Бета. Очаква се те да съставляват около 16 процента от световното население до 2035 година. „Това еволюционно развитие, според мен, тръгна преди 1 януари тази година. Просто така чисто статистически се отчита като дата, като начало. Тези дечица ще бъдат много..

публикувано на 05.01.25 в 09:15

Границите падат, възможностите растат: Как членството в Шенген ще повлияе на туризма и бизнеса?

Членството на България в Шенген ще има значително отражение върху туризма и бизнеса, като се очаква облекчаване на граничния режим и засилване на трансграничните връзки с Гърция и други съседни държави. Това коментираха в предаването „Събуди деня“ по Радио Благоевград туроператорът Здравка Чимева и адвокат Борис Харизанов, член на Българо-гръцката..

публикувано на 03.01.25 в 11:30