16 нови доброволци вече са част от Доброволното формирование „Георги Измирлиев – Македончето“ в Благоевград. 8 от тях са жени, а отрядът вече наброява 32 души.
Изборът на новите членове премина през два етапа – по документи и събеседване, след това одобрените членове бяха представени официално на общинското ръководство. Това са хора с различни професии, готови да помагат при нужда на обществото и гражданите.
„Изборът не беше труден. Доброволците имат желание да се включат в доброволното формирование и готовност да помагат, което е най-важното за всеки единн доброволец“, коментира за Радио Благоевград Явор Хаджиев, ръководител на Доброволно формирование „Георги Измирлиев – Македончето“ в Благоевград.
Обученията, които ще преминат новите доброволци са две – едното е в Центъра за Спешна медицинска помощ - първа долекарска помощ и в Районата служба „Пожарна безопасност и защита на населението“ в Благоевград – пожарогасене и спасяване.
„Това са двата задължителни профила, които трябва да премине всеки доброволец. След това ще има задължителни три месечни обучения и ако бъдем поканени на различни учения, ще се включим и в тях. Надявам се, че в началото на следващата година, новите доброволци ще бъдат напълно готови да са пълноправни членове на доброволното формирование“, допълни Хаджиев.
Присъствието на дамите във формированието вече е изравнено с числеността на мъжете. Задачите се разпределят така, че да са лесни за изпълнение и да не затрудняват доброволците. Те са съобразени с физическите сили и възможности на всеки доброволец. На този етап не се предвижда увеличение числеността на членовете в доброволното формирование, защото техният брой трябва да съответства на числеността на жителите в община Благоевград. Финансирането на тяхната дейност се поема от републиканския бюждет.
„Ако Общинският съвет в Благоевград реши да разшири числеността на доброволците, той трябва да гласува средства за тяхната издръжка от общинския бюджет. Радвам се, че конкурсът премина успешно, имаше достатъчен брой доброволци. Това, може би се дължи на факта, че през последните години сме достатъчно активни и може би това е подтикнало повече хора да се включат към нашия екип, защото виждат, че действително имаме сили и възможности, когато сме единни да помагаме“, коментира още ръководителят на Доброволно формирование „Георги Измирлиев – Македончето“ в Благоевград.
Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Явор Хаджиев:
Едни от най-ярките и интересни обичаи в традиционния български календар са народните кукерски игри – маскаради. Той датира още от древните времена на траките и е успял да се съхрани през всички векове, свързани с големи политически и социални изменения за страната ни. Кукерите пък са един от най-колоритните и загадъчни символи на българската..
От отколешни времена в разложкото село Добърско битува традицията на 6 януари, Богоявление, да се отбелязва, както древният обичай „Водици“, така и празникът на населеното място. Според кмета Янис Будин, в миналото на този ден е била Бъдни вечер, а на следващия ден Коледа, което е още един повод, точно тази дата да е избрана за празник на..
В деня, в който честваме рождения ден на Христо Ботев , с д-р Кирил Алексиев разговаряме за публицистиката на човека, който остави неизтриваема диря в българската история - не само с революционното си дело и героичната саможертва, но и с пълното припокриване на дела и слово. Предлагаме ви да чуете този разговор:
Христо Мухтанов е автор на три книги - "Опити за еволюция", "ТриАда" и "Полюсът на живота". За третата, най-новата, Валентин Дишев пише: " Онова, което наричаме желание да се срещнеш със себе си, да се опознаеш, да разчетеш собствената си идентичност, е един от най-разпознаваемите човешки копнежи. И страхове. Веднъж бях написал „Видях ангел / да плаче /..
Седем разказа, посветени на Хераклея Синтика, са поместени в книгата „Духът на Хераклея“, която скоро ще бъде и на книжния пазар. Нейни автори са петричанинът Димитър Яков и Илиан Ацев, който е потомственик на Аце войвода. „Книгата е готова в електронния си вариант, почти готова и в хартиения. За първи път книгата ще излезе и в аудио разкази..
От 1 януари 2025 година светът влезе в най-новата демографска генерация – Бета. Очаква се те да съставляват около 16 процента от световното население до 2035 година. „Това еволюционно развитие, според мен, тръгна преди 1 януари тази година. Просто така чисто статистически се отчита като дата, като начало. Тези дечица ще бъдат много..
Членството на България в Шенген ще има значително отражение върху туризма и бизнеса, като се очаква облекчаване на граничния режим и засилване на трансграничните връзки с Гърция и други съседни държави. Това коментираха в предаването „Събуди деня“ по Радио Благоевград туроператорът Здравка Чимева и адвокат Борис Харизанов, член на Българо-гръцката..