Протестиращите енергетици освободиха автомагистрала "Струма", след като Народното събрание гласува на 4 октомври споразумението между правителството и синдикатите в сектора "Енергетика". Но миньорите от държавното дружество "Мини Марица-изток" продължават своя протест, продължават блокадите на АМ "Тракия" край Стара Загора и Прохода Република край Гурково. „Сегашните така драматични събития са последица от липсата на разговори, от липса на реформи в подготовка за енергийния преход. Не беше проведена информационна кампания за целите на териториалните планове, очакваните резултати от тях и от плана за възстановяване. Хората бяха държани в неведение и много лесно ставаха жертва на слухове и на заплахите, че ще останат без работа. За съжаление сега трябва да се действат много бързо и експедитивно, което още повече усилва недоверието на хората, че ще се случи нещо, което няма да е в техен интерес“, коментира за Радио Благоевград Тодор Тодоров от екологичното сдружение „За Земята“, член на Комисията за енергиен преход към МС.
Експертът припомни, че този енергиен преход всъщност е една нови индустриална революция. И както се случва в историята, винаги при индустриална революции има губещи и печеливши. Но сега разликата е, че има възможност да се дадат пари за справедлив преход, за да няма губещи или не толкова губещи. „Така, че целта на тези планове е да се гарантира енергиен преход, който да се основава на справедливо заплащане на труда на хората, за компенсации за тези, които решат да не продължат да работят, за инвестиции в нови работни места и в здравословни условия на труд“. Тодор Тодоров припомни, че през 2018 година беше затворен последният подземен рудник в България, този в Бобов дол, което доведе до освобождаването на 1 000 човека, но нямаше план за справедлив преход. Сега трябва да бъде различно.„ Но искайки да се изтеглят териториалните планове от Брюксел, това ще донесе много големи беди на страната. За Перник и Бобов дол мога да кажа, че те са готови от две години за енергиен преход, имат всичките условия, които са необходими да бъдат финансирани с част от средствата от плановете за енергиен преход. Те са по-готови от Стара Загора, където има обективни причини“.
Тодор Тодоров сподели опита на други европейски страни, където обсъждането и решаването на тези въпроси са започнали още преди повече от 10 години. „Това, с което се запознах наскоро в Словакия е програма за компенсации на освободените от въглищния сектор. Те са в рамките на около 400 евро на месец. Първата работа на държавата е била да се погрижи за алтернативна заетост и преквалификация на работниците“.
Енергийният експерт посочи, че сред неотложните действия на властта сега са приемане от Парламента на пътна карта за климатична неутралност, както и осъществяване на повече срещи с инвеститори в тази област.
Интервюто с Тодор Тодоров чуйте в звуковия файл.
На 22 ноември, по случай Деня на адвокатурата, адвокат Борис Харизанов от Петрич, член на Адвокатската колегия в Благоевград, гостува в ефира на Радио Благоевград. В разговора той подчерта ключовата роля на адвокатите в правосъдната система и значението на тяхната професия за обществото. "Днес е денят, в който всички ние, гражданите на страната, трябва..
На 21 ноември православната църква отбелязва празника Въведение Богородично, а в българския народен календар е отреден за Ден на християнското семейство. Ден, в който напомняме за важността на семейството като основна ценност, обединена около вярата, обичта и добротата. По повод днешния празник вече от няколко години екипът на детска градина..
В Деня на християнското семейство четвъртокласници от Трето основно училище „Димитър Талев“ гостуваха в ефира на Радио Благоевград . Възпитаниците на Николай Михов – преподавател по религия в учебното заведение, разказаха за историята на празника и посланията, които той носи. „Изключително лесно се преподава религия на малки деца, защото, за щастие,..
През последните години политическото говорене у нас става все по-неслушаемо, защото отдавна вече медийните аудитории и публиката го възприемат като демагогско, лъжливо, като послания, на които не може да се вярва. Това означава, че една от най-важните тенденции по отношение на говора на политиците е, че фактите и логиката са изместени от стила на..
На 20 ноември повече от 140 държави отбелязват 25-ия Световен ден на Географските информационни системи (ГИС). У нас националното събитие е международната конференция „Обединени в ГИС решенията създаваме по-добро бъдеще“, която дава възможност да се научи всичко най-ново от света на Географските информационни системи и тяхното приложение...
Хората забравихме какво е да се радваме на цветовете, защото самите ние станахме едни такива безцветни, апатични и навъсени. Защото все някой ни е крив пред погледа, защото вместо да се усмихнем на вятъра в косите ние се дразним, че ни се е развалила прическата. Ей такива работи, хлапе... Добре, че не ги разбираш. И ако утре или след време някой..
Планините в България издават албум всеки ден. Време е да подкрепим техните артисти. С това послание кампанията на WWF „Абонирай се за природата“ ни призовава да вдигнем за миг очи от виртуалния свят и да обърнем внимание на живата планета, която ни заобикаля. Нейните артисти нямат почивен ден, но въпреки това изпълненията им сякаш остават..