Протестиращите енергетици освободиха автомагистрала "Струма", след като Народното събрание гласува на 4 октомври споразумението между правителството и синдикатите в сектора "Енергетика". Но миньорите от държавното дружество "Мини Марица-изток" продължават своя протест, продължават блокадите на АМ "Тракия" край Стара Загора и Прохода Република край Гурково. „Сегашните така драматични събития са последица от липсата на разговори, от липса на реформи в подготовка за енергийния преход. Не беше проведена информационна кампания за целите на териториалните планове, очакваните резултати от тях и от плана за възстановяване. Хората бяха държани в неведение и много лесно ставаха жертва на слухове и на заплахите, че ще останат без работа. За съжаление сега трябва да се действат много бързо и експедитивно, което още повече усилва недоверието на хората, че ще се случи нещо, което няма да е в техен интерес“, коментира за Радио Благоевград Тодор Тодоров от екологичното сдружение „За Земята“, член на Комисията за енергиен преход към МС.
Експертът припомни, че този енергиен преход всъщност е една нови индустриална революция. И както се случва в историята, винаги при индустриална революции има губещи и печеливши. Но сега разликата е, че има възможност да се дадат пари за справедлив преход, за да няма губещи или не толкова губещи. „Така, че целта на тези планове е да се гарантира енергиен преход, който да се основава на справедливо заплащане на труда на хората, за компенсации за тези, които решат да не продължат да работят, за инвестиции в нови работни места и в здравословни условия на труд“. Тодор Тодоров припомни, че през 2018 година беше затворен последният подземен рудник в България, този в Бобов дол, което доведе до освобождаването на 1 000 човека, но нямаше план за справедлив преход. Сега трябва да бъде различно.„ Но искайки да се изтеглят териториалните планове от Брюксел, това ще донесе много големи беди на страната. За Перник и Бобов дол мога да кажа, че те са готови от две години за енергиен преход, имат всичките условия, които са необходими да бъдат финансирани с част от средствата от плановете за енергиен преход. Те са по-готови от Стара Загора, където има обективни причини“.
Тодор Тодоров сподели опита на други европейски страни, където обсъждането и решаването на тези въпроси са започнали още преди повече от 10 години. „Това, с което се запознах наскоро в Словакия е програма за компенсации на освободените от въглищния сектор. Те са в рамките на около 400 евро на месец. Първата работа на държавата е била да се погрижи за алтернативна заетост и преквалификация на работниците“.
Енергийният експерт посочи, че сред неотложните действия на властта сега са приемане от Парламента на пътна карта за климатична неутралност, както и осъществяване на повече срещи с инвеститори в тази област.
Интервюто с Тодор Тодоров чуйте в звуковия файл.
Срещата между САЩ и Русия в Рияд беше „огромен успех за руската администрация“, коментира в предаването „Събития и личности“ евродепутатът от ГЕРБ/СДС и ЕНП Илия Лазаров. Според него Вашингтон на практика сам е предложил размразяване на отношенията, без Москва да полага сериозни усилия за това. „Предтекстът е, че трябва да се сложи край на войната,..
Бюджетът не е просто финансов документ и закон – той отразява приоритетите на управляващите и посоката, в която ще се развива държавата. Въпреки това, все още не виждаме ясно очертани политики и дългосрочна визия на кабинета "Желязков". Това коментира в предаването "Събития и личности" бившият депутат от „Продължаваме промяната – Демократична България“..
Проектът на Бюджет 2025 породи сериозни дебати относно неговото влияние върху социалната политика, икономиката и гражданските свободи. Политологът и бивш народен представител Калоян Методиев, анализира параметрите на бюджета и предупреди за тревожни тенденции в управлението на страната. Според него, България се намира в момент, в който се прави опит за..
Какви тайни крие древната тракийска цивилизация? Какво ни разкриват следите, оставени от този народ? На тези и много други въпроси отговаря новата книга „Траките – какво трябва да знаете?“, създадена от екип от изтъкнати български учени. В интервю за Радио Благоевград доц. д-р Тодор Чобанов, един от авторите на изданието, разказа за значението на..
България завърши успешно представянето си на международното специализирано изложение Lisbon Food Affair (LFA) - най-големият хранителен панаир в Португалия, който събра повече от 200 компании и над 500 бранда в направленията „Храни и напитки“, „Хорека“ и „Технологии“ в Лисабон. Събитието отбеляза три дни на интензивни търговски разговори и..
Вълна от съпричастност обедини дупничани. На призива за набиране на средства за лечението на Слави Керкенеков се отзовават екипа доброволци от сдружение "Близо до теб" в Дупница. Кампанията успява да отвори сърцата на стотици негови съграждани. За по-малко от три дни с благотворителната инициатива е събрана сумата от 17 000..
1892 – това е годината на основаването на Народния музей, като един от отделите му е именно Етнографския музей в България. А в ефира на Радио Благоевград –БНР директорът проф.д-р Владимир Пенчев предложи своеобразна екскурзия назад във времето, когато са положени усилията на видни историци, етнолози и етнографи за създаването на сегашния Институт..