Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Баба под наем" - мисия възможна!

Недостигът на места в държавните детски заведения в големите градове на България е огромен. Да откриеш детегледачка, която всеотдайно да се грижи за децата ти също се оказва трудна задача. Най-верният помощник на една майка винаги е била бабата. Не всички обаче имат такава около себе си. Тези проблеми мотивират Стела Балджиева да търси алтернативно решение. От разговорите с други родители й хрумва идеята за "баба под наем".  

"Мисля, че напълно естествено и нормално е първият човек, за когото една майка да се сети да помоли за помощ за своите деца е всъщност майка й, собствените й родители или пък свекървата, но понякога така се случва, че нямаш на кого да разчиташ. Решихме, че всяко детенце пък заслужава да си има баба и дядо, нищо, че няма да са биологични", споделя Стела Балджиева в ефира на Радио Благоевград, като допълва, че идеята се е осъществила съвсем спонтанно. "Решихме да се явим на конкурс, който община Пловдив организираше и да представим нашето предложение. Искахме да видим дали хора от различни браншове биха приели отворено тази концепция. Идеята беше да има социална кауза, социален проект, а не да регистрираме някакви лични позитиви за нас. Тогава спечелихме третото място и с паричната сума, която получихме стартирахме създаването на самата платформа за "баба под наем", разказва Балджиева. 

Първоначалната идея е платформата да бъде само за населението на територията на община Пловдив, но към нея се проявява голям интерес от всички градове в страната и тя се превръща в национална. "Ние го планирахме в доста по-малък мащаб, но когато започнаха да ни пишат хора от всякакви населени места, от всички точки на страната, ние просто няма как да откажем помощ на други родители, все пак и ние сме родители. Ние искаме да направим нещо за някого и как да откажем помощ на други, които молят за такава? Затова решихме, че ще стане едно национално участие в проекта", казва за предаването "С усмивка в събота" Стела Балджиева. 

От днес стартира първата по рода си онлайн платформа "Rent - a - Баба", която ще осигури възможността на родители, които нямат свои баби "под ръка", да се насладят на грижите и любовта на такива. Към този момент в сайта има 100 регистрирани кандидати, които се разпределят в три категории "Баба ще ви гледа", "Баба ще ви сготви" и "Баба ще изпрати". 

"Вътре можете да откриете обяви от участници, които могат да предложат почасово гледане на деца. Имаме участници, които с удоволствие биха желали да предложат домашно приготвена храна за някоя забързана домакиня, която по една или друга причина няма възможност да сготви за семейството си. В третата категория "Баба ще изпрати" сме приели заявки не само за ръкоделия, имаме много терлици, пуловерчета, всичко, изплетено от сръчни баби, а също така и домашни продукти - яйца, буркани, кой каквото може да предложи от своята собствена градина", разяснява създателката на платформата и допълва, че идеята е да бъде подпомогната една определена категория хора - хора, които разчитат само на пенсия. 

Заявките в платформата се извършват чрез попълване на кратка регистрационна форма, а за улеснение на по-възрастните, които нямат достъп или работата с интернет им е трудна, създадтелите са предвидили и регистрация по телефона. 

Повече за платформата "Rent - a - Баба" чуйте в разговора на Ваня Бахчиванова със Стела Балджиева.






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Разширяват видеонаблюдението в Благоевград

Допълнително камери, концентрирани на местата с най-много инциденти и вандалски прояви, са монтирани в Община Благоевград, това каза в ефира на Радио Благоевград  главният експерт „Отбранително- мобилизационна подготовка“ (ОМП) в Община Благоевград Кирил Кочарков. Нови камери бяха поставени в зала „Орфей“, парк „Македония“, където се провеждат..

публикувано на 28.10.25 в 14:20

Стартира инициативата „Операция плюшено мече“

На 1 ноември - Деня на будителите за 18 поредна година стартира кампанията „Операция плюшено мече“. Това е инициатива, която сбъдва хиляди коледни мечти на деца и възрастни в нужда.  Тази година, освен да зарадват с коледен подарък, желаещите ще могат да влезнат и в обувките на Дядо Коледа. Всеки, който иска да се включи, може да стане част..

публикувано на 28.10.25 в 12:10
Цветан Филев

Науката и практиката – акцент в събитията по повод 28 октомври - Световен ден на тютюнопроизводителите

Сектор „Тютюн“ посреща Световния ден на тютюнопроизводителите с цялата гама предизвикателства – нападки и рестрикции, най-вече на институционално ниво. „Например от Световната здравна организация и от няколкото европейски директиви, които в момента се преработват, и в тези предложения за промени има заплахи въобще за съществуването на..

публикувано на 27.10.25 в 13:31

Ескалиращата агресия сред младите хора

Как да се ограничи агресията сред малолетните и непълнолетните лица? От какво се провокира девиантното поведение при децата? Все въпроси, които се повдигат след всяко медийно отразяване на фрапантен случай на невербална проява сред младежи.  Последният подобен инцидент завърши с отнемане на живот.   В много случаи, за да извършат престъпление,..

публикувано на 24.10.25 в 12:42
Калоян Методиев

Калоян Методиев: България изгуби една седмица заради цупенето на Борисов

Политологът Калоян Методиев бе събеседник в предаването „Събития и личности“. В разговора той коментира политическите събития от последните дни, както и бюджета за следващата година. Методиев определи случилото се през изминалата седмица като „фарс, не криза“. По думите му държавата е била блокирана не заради реален проблем в управлението, а заради..

публикувано на 24.10.25 в 11:29

Започна есенното поскъпване на основните хранителни продукти

За последната седмица цената на „потребителската кошница“ на едро достигна 97 лева, съобщиха от Държавната комисия по стоковите борси и тържищата/ДКБТ/ на традиционния брифинг в понеделник. Според анализа, сезонното поскъпване на борсите е вече факт. С 2 лева по-висока е средната цена на основните храни в „потребителската кошница“, като продължава..

публикувано на 23.10.25 в 10:48

Георги Николов с проект, създаден в ЮЗУ и с потенциал да стигне далеч

Млад, амбициозен и умен – студентът от ЮЗУ „Неофит Рилски“ Георги Николов бе отличен с престижната президентска награда „Джон Атанасов“ за своя иновативен проект  FreshPay Hub . Това е цялостна дигитална платформа, която обединява електронна търговия, финтех решения, изкуствен интелект – и всичко това в помощ на земеделието. Една идея, родена в..

публикувано на 22.10.25 в 12:14