Тази седмица станахме свидетели на пореден потресаващ случай на проявено насилие. 43-годишният Цветелин държа 4 часа като заложници бившата си жена и нейната майка в дома им в с. Вълково, имаше и ранен човек – бащата на партньорката му. До обезвреждането на мъжа се стигна след дълги преговори и действия от страна на служителите на полицията в Благоевград, Института по психология към МВР и Специализирания отряд за борба с тероризма - МВР. Часове по-късно мъжът се самоуби в следствения арест. Само за последните няколко месеца случаите с проявена нечовеша агресия към жени се увеличиха драстично, като насилието срещу тях се извършва от мъже, с които са във връзка. Това провокира въпроса защо не са били забелязани "червените лампи" в поведението на насилника, които са подсказвали, че може да се стигна до ситуация, застрашаваща живота и зравето на жертвата. Според психолога Таня Илиева често ситуацията се подценява от околоните, които си обясняват нестабилното психическо състояние и склоността към агресия с избухливия характер на човека.
"Преди да се стигне до физическата агресия, когато има нараняване, обикновено агресията започва чрез думи, чрез заплахи, чрез обиди, манипулиране, унижение. Грешката, която често допускаме е да омаловажаваме поведението на хората - понякога от нашето семейство, друг път от нашето обкръжение, да си казваме "такъв му е характерът, той е по-сприхав, по-избухлив, не може да овладява гнева", но това са симптоми, че нещо се случва с човека и той по всяка вероятност има нужда от помощ", обяснява в ефира на Радио Благоевград психологът Таня Илиева и съветва това поведение да не бъде пренебрегвано от близките хора, а да бъдат взети навременни мерки.
"Трябва да започнем да променяме мисленето си в посока да съобщаваме за това, на което сме свидетели, да се регистрират случаите и да се търси помощ, защото много често става въпрос за нужда от психиатрична такава. Проблемът на един насилник, на един агресор, това е проблем и на неговото семейство, на неговите приятели и постепенно става проблем на цялото общество", смята Илиева.
Като психолог, който работи в образователата система Таня Илиева е категорична, че ролята на училището и домашното възпитание е от изключителна важност за психическото развитие на подрастващите. Тя разказва, че се е сблъсквала често със случаи, в които детето е с многократни провинения пред органите на реда, но родителите се опитват да го оправдаят, че не е виновно, неосъзнавайки сериозността на ситуацията и последствията, които биха могли да възникнат. "Родителите трябва да сме много отговорни, изключително чувствителни и наблюдателни какво се случва с нашите деца, защото след това нещата не отиват на добре, ако ние не се намесим адекватно, а ги защитаваме и правим чадър върху тях", споделя Таня Илиева.
Повече по темата можете да чуете в разговора на Ваня Бахчиванова с Таня Илиева.
Благоевград има нужда от язовир „Ракочевица“ - това бе мотото на разговора в ефира на Радио Благоевград с бившия кмет на областния град Лазар Причкапов. Идеята за язовир е коментирана още през 70- те години. В последно време стана ясно, че проблемът се задълбочава в цялата страна. Не е нормално един град, който е в полите на Рила планина, да..
Промените на трудовия пазар и застаряването на населението поставят нови предизвикателства пред хората над 50-годишна възраст, които търсят възможности за професионално развитие или ново начало в кариерата. Именно върху тази група се фокусира платформата „Млади таланти 50+“, която предлага обучения, кариерни възможности и подкрепа за адаптация в..
2025 година се оказва знаменателна за жителите на община Белица, защото се навършват 140 години читалищно дело и 140 години от основаването на Читалище „Георги Тодоров 1885“ в града. Кулминацията на събитията, посветени на бележитите годишнини, ще бъде на 31 октомври. Това стана ясно с решение на настоятелството на читалището, което бе взето на 29..
Eла, да влезем заедно в дъхавата кухня на баба Вяра! Ще седнем на дървените столове с меки възглавнички и заедно с баба Вяра и внучката й Верчето, ще се насладим на поредната интересна история, която някоя от гостенките им разказва. Ще опитаме от червеното винце и печените орехи и със сигурност ще научим някоя позабравена рецепта. А независимо..
С вкусна питка и мед посрещнахме тази сутрин празника на пчеларите в студио 2 на Радио Благоевград . Този подарък направи за екипа ни Ралица Петкова, потомствен пчелар от Благоевград, която беше наш гост по повод деня, в който почитаме свети Великомъченик Харалампий, покровител на пчеларите и на меда. Тя припомни, че празникът на..
В предаването "С усмивка в събота" освен с усмивка, посрещнахме съботното утро и с йога. По-специално йога, подходяща за деца. Чрез игрови подходи и забавни асани (пози), йогата не само помага на децата да развият по-добра физическа координация, гъвкавост и сила, но и предлага чудесни възможности за подобряване на концентрацията и управлението на..
300 хиляди сигнала са обработени са подадени в Националния център за безопасен интернет от януари до септември миналата година. Тревожната статистика сочи, че броят на обработените сигнали е пет пъти повече в сравнение с цялата 2023 година. Това каза за Радио Благоевград Мирела Христова, психолог в екипа на Центъра. Още..