Тази седмица станахме свидетели на пореден потресаващ случай на проявено насилие. 43-годишният Цветелин държа 4 часа като заложници бившата си жена и нейната майка в дома им в с. Вълково, имаше и ранен човек – бащата на партньорката му. До обезвреждането на мъжа се стигна след дълги преговори и действия от страна на служителите на полицията в Благоевград, Института по психология към МВР и Специализирания отряд за борба с тероризма - МВР. Часове по-късно мъжът се самоуби в следствения арест. Само за последните няколко месеца случаите с проявена нечовеша агресия към жени се увеличиха драстично, като насилието срещу тях се извършва от мъже, с които са във връзка. Това провокира въпроса защо не са били забелязани "червените лампи" в поведението на насилника, които са подсказвали, че може да се стигна до ситуация, застрашаваща живота и зравето на жертвата. Според психолога Таня Илиева често ситуацията се подценява от околоните, които си обясняват нестабилното психическо състояние и склоността към агресия с избухливия характер на човека.
"Преди да се стигне до физическата агресия, когато има нараняване, обикновено агресията започва чрез думи, чрез заплахи, чрез обиди, манипулиране, унижение. Грешката, която често допускаме е да омаловажаваме поведението на хората - понякога от нашето семейство, друг път от нашето обкръжение, да си казваме "такъв му е характерът, той е по-сприхав, по-избухлив, не може да овладява гнева", но това са симптоми, че нещо се случва с човека и той по всяка вероятност има нужда от помощ", обяснява в ефира на Радио Благоевград психологът Таня Илиева и съветва това поведение да не бъде пренебрегвано от близките хора, а да бъдат взети навременни мерки.
"Трябва да започнем да променяме мисленето си в посока да съобщаваме за това, на което сме свидетели, да се регистрират случаите и да се търси помощ, защото много често става въпрос за нужда от психиатрична такава. Проблемът на един насилник, на един агресор, това е проблем и на неговото семейство, на неговите приятели и постепенно става проблем на цялото общество", смята Илиева.
Като психолог, който работи в образователата система Таня Илиева е категорична, че ролята на училището и домашното възпитание е от изключителна важност за психическото развитие на подрастващите. Тя разказва, че се е сблъсквала често със случаи, в които детето е с многократни провинения пред органите на реда, но родителите се опитват да го оправдаят, че не е виновно, неосъзнавайки сериозността на ситуацията и последствията, които биха могли да възникнат. "Родителите трябва да сме много отговорни, изключително чувствителни и наблюдателни какво се случва с нашите деца, защото след това нещата не отиват на добре, ако ние не се намесим адекватно, а ги защитаваме и правим чадър върху тях", споделя Таня Илиева.
Повече по темата можете да чуете в разговора на Ваня Бахчиванова с Таня Илиева.
По-голямата част от пожара, разгорял се в събота вечерта в община Трън, вече е локализиран. Все още има активни огнища в горската част. Рано сутринта доброволци, пожарникари, горски служители и земеделци са били разпределени по местата, в които все още гори огън, но те са трудно достъпни за техниката. Затова и днес основно ще се разчита на..
От днес до неделя Благоевград ще бъде сцена на вдъхновението, младежкия порив и надеждата. За втора поредна година тук се провежда инициативата „Ела си в Благоевград“, която събира местни жители, гости на града и българи, живеещи в чужбина. Напук на юлската жега, събитието раздвижи градската сцена в типичен стил – големи дози от онези вибрации, които..
Екстремно високите юлски температури поставиха на изпитание и болни, и здрави. Какви са основните рискове за сърдечносъдовата система при пиковите горещини, какво трябва да бъде поведението ни? В предаването „Сюжети от деня“ на БНР-Радио Благоевград отговорите потърсихме от доц. д-р Красимира Христова, председател на Асоциацията по неинвазивна..
Общините все още чакат от държавата изработена ясна и единна методика за въвеждане на новите модели за изчисляване на такса смет, които трябва да заработят у нас от 1 януари 2026 година. Миналата година този процес беше отложен тъкмо поради липса на прецизна стратегия как навсякъде да бъде изчислявана такса смет. Сега отново няма яснота по кой път ще..
Изразът „Оферта само за частни клиенти“ в обявите за недвижими имоти е синоним на нелоялна практика и крие опасности за клиента. Това е първата „сигнална лампа“, че не сте се доверили на правилния човек в имотния пазар. „Ако вие сте продавач и обявите своя имот в дадена брокерска агенция с подобен модел на работа, вие рискувате вашият имот да не..
Преди дни служители на ГДБОП задържаха близо 1 тон флакони с райски газ на обща стойност 250 000 лв в благоевградското село Падеш. Според антимафиоти те веществото е било предназначено за разпространение в питейни заведения и търговия на дребно. Цялото количество е иззето, с цел да бъде предотвратено то да стигне до пазара и до крайния..
Промените в наказанията за престъпления срещу животни бяха приети в НС окончателно, при почти единодушно гласуване. Против промените в Наказателния кодекс имаше само 1 глас от ИТН. На фона на настоящата политическа ситуация това показва, че животните са наистина обединяващ фактор. Припомняме, че без разследването на КАЖИ, които разкриха жестоките..