Тази вечер от 18:00 часа, при президента ще се състои консултативна среща, за да бъдат обсъдени рисковете и заплахите пред националната сигурност в резултат на актуалните конфликти и мерки за тяхното минимизиране. Веднага след шокиращото нападение на палестинската терористична групировка „Хамас“ и избухването на войната в Израел бе въведен жълт предупредителен код в нашата страна за внимание на определени места като летища, гари, синагоги и други обекти. „Аз не виждам директна военна заплаха за България от този конфликт. Въведените към момента мерки в страната са достатъчни“, коментира за Радио Благоевград доц. Искрен Иванов, експерт по международна сигурност, управление на конфликти и университетски преподавател. Той припомни, че това е конфликт, който тлее повече от 70 години и който има не само геополитически, но и културни, и религиозни измерения, а историята е показала, че такъв тип конфликти са много устойчиви и почти никога не се подават на разрешаване. „Сега в Израел става въпрос за тероризъм, защото независимо от религията, идеологията винаги, когато насилието е насочено срещу цивилни, говорим за тероризъм“, каза експертът и подчерта, че тероризмът е много жесток, цели дестабилизация и промяна на политическия дневен ред по възможно най-брутален начин и с възможно най-голям брой жертви.
Доц. Иванов прогнозира два възможни сценария в развитието на конфликта. „Той да се проточи, да се трансформира в една прокси война, една симетрична война между държавния актьор Израел и терористичната групировка „Хамас“, която много скоро ще бъде подкрепяна от „Хисбула“ и от още държавни актьори в региона. Вторият сценарий: да стане класически междудържавен конфликт - между Израел и Ливан, Израел и Сирия или Израел – Иран, което е най-неблагоприятният случай, защото Израел е ядрена сила, а Ислямска Република Иран също претендира, че разполага макар и с ограничен ядрен арсенал“.
Интервюто с доц. Искрен Иванов чуйте в звуковия файл.
Седем разказа, посветени на Хераклея Синтика, са поместени в книгата „Духът на Хераклея“, която скоро ще бъде и на книжния пазар. Нейни автори са петричанинът Димитър Яков и Илиан Ацев, който е потомственик на Аце войвода. „Книгата е готова в електронния си вариант, почти готова и в хартиения. За първи път книгата ще излезе и в аудио разкази..
От 1 януари 2025 година светът влезе в най-новата демографска генерация – Бета. Очаква се те да съставляват около 16 процента от световното население до 2035 година. „Това еволюционно развитие, според мен, тръгна преди 1 януари тази година. Просто така чисто статистически се отчита като дата, като начало. Тези дечица ще бъдат много..
Членството на България в Шенген ще има значително отражение върху туризма и бизнеса, като се очаква облекчаване на граничния режим и засилване на трансграничните връзки с Гърция и други съседни държави. Това коментираха в предаването „Събуди деня“ по Радио Благоевград туроператорът Здравка Чимева и адвокат Борис Харизанов, член на Българо-гръцката..
Младежи от Югозападна България ще имат възможност да разгледат света „наопаки“ по време на работилницата „Наопаки: Светът през различни гледни точки“, чието първо издание ще бъде на 4 януари 2025 г. в Перник. Инициативата е организирана от Международния младежки център в града, като идеята е работилницата да се проведе и в Дупница, Благоевград и Гоце..
От отколешни времена, на 1 и 2 януари в петричкото село Ключ, кукери гонят злите сили обикаляйки къщите на местните хора, наричайки им здраве и берекет. През последните три-четири години обаче, се е утвърдила традицията това да се случва на 2 януари. „Защо на 2-ри, а не на 1 януари? Ами защото, след посрещането на Новата година хората са..
„Синини“ на Шанел Еркин е опит за създаване на любовен пантеон от ежедневното.“ – това пише Георги Гаврилов за дебютната книга на Шанел Еркин. Предлагаме ви да чуете разговора на Валентин Дишев с Шанел Еркин за тази книга: Шанел Еркин е родена във Варна. Учи оперно и класическо пеене. Още от десетгодишна изнася образователни..
"Винаги оптимист. Никога нито за миг не съм преставал да вярвам в тази идея" - с тези думи на Георги Гаврилов завърши разговорът с него в поредното издание на "Арт сезони". Разговор за годината на издателствата, по навик определяни като "малки", но редовно наместващи се сред "големите", когато става дума за отличени от журита и аудитория техни книги...