Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Любомира Димитрова: Даровете на есента хранят душата и тялото

Цветовете на този прекрасен сезон, есента, могат да ни вдъхновят за едно вкусно, красиво и полезно есенно меню, което да ни дари със здраве и добро настроение. В това е убедена Любомира Димитрова, психотерапевт и експерт по спортно хранене, според която „есента е много красив сезон, който храни и душата и тялото“. Затова е добре да припомним, какво от даровете на есента, можем да сложим на своята трапеза, защото с красотата, с която ще го поднесем, ние ще нахраним и своята душа.

„Есента е богата на много цветове, които по отношение на хранителните ползи ни носят много витамини, бета каротин, това е червеният пигмент, който придава червения, оранжевия и жълтия цвят на плодовете и зеленчуците. Можем да си го набавим с моркови, тикви, сладък картоф. Но трябва да имаме предвид, че тялото го превръща в провитамин А, който се бори с оксидативния стрес и подобрява комуникативните способности“, коментира за Радио Благоевград Любомира Димитрова.

Тя напомни, че сред дарове на есента са ябълките и крушите, които можем да хапваме в различни варианти – сурови, в печива и десерти. Много полезни са и екзотичните плодове, с които можем да си осигурим наслада от различни географски ширини. Сред характерните за сезона са ананаса, папаята, помелото. Да не забравяме и кестените, които са богати на Витамин 6, който успешно може да повиши имунитета ни през този сезон.

„Цвекло, земна ябълка, цикория, селъри, резене, пащърнак, хрян – всички тези полезни храни ще ни изградят силен имунитет, като уютната атмосфера, спокойствието и съчетаването на цветовете на есента, с тези на трапезата и по отношение на декорацията, със сигурност ще ни нахрани и физически и  духовно“, допълни психотерапевтът.

За декорация на трапезата можем да използваме отново даровете на есента - шишарки, лешници, кестени, сухи листа и цветя, които можем да си осигурим с една приятна разходка сред природата.

Есенните депресии са често срещано състояние през този сезон, което също можем да преборим с цветовете на есента както в храната, така и в облеклото ни.

„Нещо, което е красиво и радва окото, със сигурност има добавена стойност и за психиката ни. По този начин ние се успокояваме и си даваме надежда, че предстои нещо красиво. Нека не забравяме, че зимният сезон е свързан с едни от най-хубавите християнски празници, така че, ако още отсега настроим мисълта си на тази вълна, ние в никакъв случай няма да попаднем в клопката на есенните депресии. Нормално е всеки човек да се почувства на кръстопът, сменяйки сезона, сменяйки дрехите в гардероба. Затова, нека дори и през зимния сезон се обличаме цветно, когато това отговаря на душевното ни състояние. Като прибавим хубавите плодове и зеленчуци, хубавата трапеза , спокойната обстановка, свещите около нас, всичко това вкупом, дори и без да усетим, ще допнирене за доброто ни настроение. И да не забравяме позитивното мислене, защото, когато очакваме нещо хубаво, обикновено го привличаме и материализираме“, категорична е Любомира Димитрова.

Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Любомира Димитрова:



По публикацията работи: Весела Сукалинска

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Снимка: Иво Данчев

"Кукерленд" 2025 - красотата на българската маскарадна традиция, събрана в 13 снимки от цялата страна

Едни от най-ярките и интересни обичаи в традиционния български календар са народните кукерски игри – маскаради. Той датира още от древните времена на траките и е успял да се съхрани през всички векове, свързани с големи политически и социални изменения за страната ни. Кукерите  пък са  един от най-колоритните и загадъчни символи на българската..

публикувано на 06.01.25 в 14:50

6 януари е двоен празник за село Добърско

От отколешни времена в разложкото село Добърско битува традицията на 6 януари, Богоявление, да се отбелязва, както древният обичай „Водици“, така и празникът на населеното място. Според кмета Янис Будин, в миналото на този ден е била Бъдни вечер, а на следващия ден Коледа, което е още един повод, точно тази дата да е избрана за празник на..

публикувано на 06.01.25 в 14:23
Д-р Кирил Алексиев

Кирил Алексиев: Ботев е гневният вик на човека, който иска промяна

    В деня, в който честваме рождения ден на Христо Ботев , с д-р Кирил Алексиев разговаряме за публицистиката на човека, който остави неизтриваема диря в българската история - не само с революционното си дело и героичната саможертва, но и с пълното припокриване на дела и слово.     Предлагаме ви да чуете този разговор: 

публикувано на 06.01.25 в 12:18

Христо Мухтанов: Да се вглеждаме не само в тежкото

Христо Мухтанов е автор на три книги - "Опити за еволюция", "ТриАда" и "Полюсът на живота". За третата, най-новата, Валентин Дишев пише: " Онова, което наричаме желание да се срещнеш със себе си, да се опознаеш, да разчетеш собствената си идентичност, е един от най-разпознаваемите човешки копнежи. И страхове. Веднъж бях написал „Видях ангел / да плаче /..

публикувано на 06.01.25 в 11:55

Книгата „Духът на Хераклея“ - апотеоз на Петрич

Седем разказа, посветени на Хераклея Синтика, са поместени в книгата „Духът на Хераклея“, която скоро ще бъде и на книжния пазар. Нейни автори са петричанинът Димитър Яков и Илиан Ацев, който е потомственик на Аце войвода.  „Книгата е готова в електронния си вариант, почти готова и в хартиения. За първи път книгата ще излезе и в аудио разкази..

публикувано на 05.01.25 в 10:00

2025 година – началото на поколението Бета

От 1 януари 2025 година светът влезе в най-новата демографска генерация – Бета. Очаква се те да съставляват около 16 процента от световното население до 2035 година. „Това еволюционно развитие, според мен, тръгна преди 1 януари тази година. Просто така чисто статистически се отчита като дата, като начало. Тези дечица ще бъдат много..

публикувано на 05.01.25 в 09:15

Границите падат, възможностите растат: Как членството в Шенген ще повлияе на туризма и бизнеса?

Членството на България в Шенген ще има значително отражение върху туризма и бизнеса, като се очаква облекчаване на граничния режим и засилване на трансграничните връзки с Гърция и други съседни държави. Това коментираха в предаването „Събуди деня“ по Радио Благоевград туроператорът Здравка Чимева и адвокат Борис Харизанов, член на Българо-гръцката..

публикувано на 03.01.25 в 11:30