В предаването „Здравен компас“ на БНР-Радио Благоевград заместник министърът на здравеопазването и председател на Надзорния съвет на НЗОК доц. д-р Михаил Околийски поздрави българските лекари по повод 19 октомври – Деня на българския лекар. Хората, които съчетават в професията си наука, изкуство, умения, търпение. „Бих добавил и тяхната неуморна мотивация да работят за здравето на пациентите. Казвам го не като клише, а наистина в тези много трудни условия за упражняването на лекарската професия, те продължават да показват висок професионализъм и високи професионални стандарти – както лекарите, така и другите медицински специалисти. Свидетели сме на това, че много специалности стават изключително дефицитни. Естествено е хората да искат да се развиват, да имат най-добрите възможности за специализация и реализация, за работа. В българските условия, особено в държавните лечебни заведения, където заплатите не са така високи, както в частните, понякога е героизъм да се упражнява тази високо отговорна професия“ – каза доц. Околийски и посочи, че профилактиката на заболяванията и промоцията на здравето е един от най-големите му приоритети. От една страна да не стига до лечение и да се влиза в разходи, да има доплащане за лекарства и други интервенции, от друга – хората да запазят живота си без заболявания.
Доц. Околийски акцентира върху работата на Министерството на здравеопазването по отношение профилактиката на заболяванията. „Това, което ние правим до голяма степен касае изпълнението на няколко национални програми за превенция и борба с незаразните хронични заболявания, с някои инфекциозни заболявания. Активно работим по т.нар. профилактичен календар. Оказва се, че хората, които са длъжни веднъж годишно да провеждат профилактичен преглед – само 38% го правят. Според мен основната причина хората да не провеждат този преглед е, че не осъзнават ценността му за здравето и възможността да се възползват от безплатни прегледи и скрининг изследвания. Това касае както жените, така и мъжете. Тези изследвания могат да ги предпазят от рак, сърдечно-съдови заболявания. Ние чрез включването на общопрактикуващите лекари, но и с директна връзка с пациентите, ще ги убедим, че е от ключово значение провеждането на подобен тип профилактичен преглед.
Това, което също искаме да направим е да основем профилактичен фонд, за който имаше разговор и с министъра на финансите. Този акциз, който се дължи от индустрии, които имат вредно влияние върху здравето, каквито са тютюневата и алкохолната – там се отчислява 1% финансови средства, които до този момент по закон би трябвало да се дават за профилактика, но някак потъваха в държавния бюджет. Ние искаме в отделен фонд тези средства да бъдат налични за подобен тип профилактични програми.
Третото, което е изключително важно е въвеждането на здрнавно образование в училищата. Ние го направихме част от Плана за възстановяване и устойчивост. Има малко забавяне, но се надявам част по-скоро във всяко българско училище, съобразено с възрастта на детето от 1 клас, да се чуват определени послания за това как да запази здравето си, защо е важно да не практикува вредни поведения като тютюнопушене, липса на физическа активност, затлъстяване, да не се заседява пред смарт телефона или пред компютъра. Защото тези деца, които така се научат да живеят като малки, след това стават възрастни, които пушат, затлъстели са, и са в много по-голям риск от сърдечно-съдови и онкологични заболявания. Това, което искаме да направим е да прекъснем тази вредна зависимост“. Доц. Околийски посочи, един от приоритетите на МЗ е да бъдат облекчени здравните професионалисти, лекарите, за да се запази психичното им здраве и да ги предпазят от бърнаут синдрома.
Заместник-министърът заяви, че има недостиг на специалисти в болнични заведения по определени специалности като патоанатоми, анестезиолози и болници трудно поддържат нивото на компетентност. „Търсят се възможности да запазим младите хора в системата, не след завършването да мигрират, за да специализират в чужбина. Това не е свързано само с пари, моите наблюдения сочат, че трябва да имат добри условия на труд – човекът да види своя интерес и да остане по възможност в населеното място, от което е и там да практикува, да бъде при семейството си. А не немил-недраг да отиде някъде в чужбина, където също има определени плюсове, но трябва тепърва да се доказва. Аз съм завършил в Германия и съм живял 10 години там – знам какви са предимствата, но избрах да се върна в България, защото смятам, че тук има чудесни възможности да практикува човек професията, която има.“
Доц. Околийски изрази надежда, че ще има приемственост и при следващи управляващи да бъдат продължени проектите, по които сега се работи, както и добрите практики.
„Синини“ на Шанел Еркин е опит за създаване на любовен пантеон от ежедневното.“ – това пише Георги Гаврилов за дебютната книга на Шанел Еркин. Предлагаме ви да чуете разговора на Валентин Дишев с Шанел Еркин за тази книга: Шанел Еркин е родена във Варна. Учи оперно и класическо пеене. Още от десетгодишна изнася образователни..
"Винаги оптимист. Никога нито за миг не съм преставал да вярвам в тази идея" - с тези думи на Георги Гаврилов завърши разговорът с него в поредното издание на "Арт сезони". Разговор за годината на издателствата, по навик определяни като "малки", но редовно наместващи се сред "големите", когато става дума за отличени от журита и аудитория техни книги...
В края на 2024 всеки си прави равносметка за това, какви бяха неговите 366 дни от изминалата година. Как да изпратим своята година с всичко хубаво и негативно в нея, но с удовлетвореност, а не с отчаяние и горчивина? Как да ценим малките неща в живота, които ни правят щастливи, а може би не си даваме сметка за това? Как да провокираме късмета си..
2024 година е новата най-топла година в историята и първата, през която повишението на средната температура на Земята е над 1.5 °C , което е над определената граница от Парижкото споразумение за климата - сочат данните на службата по изменение на климата по програмата „Коперник“ (C3S). За Радио Благоевград ги съобщи Николай Петков от..
Вековни традиции и обичаи биват пресъздавани по време на кукерските и сурвакарските игри. Все повече деца и млади хора участват в тази традиция, която се предава от векове наред от поколения на поколения. Първокласничката Александра Кръстева от Благоевград е потомствен кукер. Тя участва в маскарадните игри още от 6-месечно бебе. Любовта към..
Ръководителят на три социални услуги Красимира Александрова получи приза "Личност на годината" в Дупница. Красимира е посветила цялата си кариера на социалните услуги на територията на Дупница. От 1995г. до 2022г. работи в Дом за деца лишени от родителска грижа "Олга Стоянова", като през по-голяма част от тези години е негов директор. Към момента..
Канго джъмпс е един спорт, при който едновременно се забавлявате, докато горите калории. „Това са тренировки, които подпомагат работата на всяка една група“, разказа инструкторът Венцислава Венчова. Тя се занимава със спорт от 21 години. Бивш състезател по карате, вицешампион на България за деца 2006 година. Занимавала се е и с народни и..