Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Нови изследвания в извънболничната и болничната помощ

Нови изследвания в извънболничната помощ и промени по някои клинични процедури и пътеки се залагат в новия Национален рамков договор /НРД/ за медицинските дейности 2023-2025 г. Той бе подписан на 1 септември 2023 г. и някои основни моменти от него вече бяха оповестени подробно от Българския лекарски съюз. Подробности по НРД на свой ред дадоха и от НЗОК на среща с медиите.

„Постарали сме се да се увеличи диапазонът на дейности в извънболничната помощ, за да се осъществи реална превенция и профилактика в вразлични целеви групи и по възраст“ – заяви д-р Страшимир Генев, завеждащ дирекция „Методология на медицински и дентални дейности“ в НЗОК. По думите му това ще доведе до разширяване на скрининга на сърдечносъдови, неврологични и онкологични заболявания. С извеждането на някои дейности от болничната в извънболничната помощ се се доближим до високоспециализираната професионална помощ за населението и облекчаване на болничната помощ, посочи той.

С измененията се включват и нови видове изследвания в извънболничната медицинска помощ, които до настоящия момент не са покривани от НЗОК. Това касае изследвания от обхвата на медицинските специалности „Клинична лаборатория“ и „Клинична имунология“.

В пакета дейности по медицинската специалност „Клинична лаборатория“ това са:

·  маркери за сърдечна недостатъчност- Натриуретичен пептид /BNP/ и фрагмент на прохормона на натриуретичния пептид /NT pro BNT/.

·  Сърдечен тропонин

·  Витамин D

Маркерите за сърдечна недостатъчност и сърдечен тропонин отразяват степента на увреда на сърдечния мускул в резултат на различни етиологични причини и са включени в международните препоръки за проследяване на лечението присърдечна недотсатъчност. Изследването на Витамин D  е от значение както за деца във връзка с диагностично уточняване при рахит, така и при възрастни при диагностика и проследяването на различни заболявания – остеопороза, заболявания на паращитовидните жлези, имунната система и др.

В пакета дейности по медицинската специалност „Клинична имунология“ се включват:

·  Анти – dsDNA антитела

·  Панел ANA профил (NR NP/Sm Sm SS-A Ro-52 SS-B Scl70 PM-Scl100 Jo-1 CentrB PCNA dsDNA Nucleosomes His ribP AMA-M2 DFS70)

·  Определяне на антифосфолипидни антитела и серум – ИгГ клас

·  Определяне на антифосфолипидни антитела в серум – ИгМ клас


Изследванията се провеждат при диагностиката и проследяването на редица системни автоимунни и други заболявания.

Също така новородените бебета ще имат право на безплатна патронажна грижа вкъщи в продължение на 6 месеца вместо досегашните 14 дни. Разширява се и пакетът профилактични прегледи за бременни здравнонеосигурени жени.

В болничната помощ се предвижда нова клинична процедура за ендоваскуларно лечение на периферни съдове, което по думите на Генев ще подобри диагностиката и лечението в съдовата потология – процедурата ще е „Ендоваскуларно лечение на абдоминална аорта, долна празна вена и клоновете им“. Тя ще се изпълнява от специалисти в рентгенологични структури. До момента тя се извършва от специалисти по съдова потология, не се дава възможност да я извършват други специалисти.

В НРД се включва и нова клинична пътека за лъчелечение на деца, при които се налага анестезия. Касата ще настоява и за по-високи цени на пътеките за тромболиза и тромбекстракция, прилагани при лечение на инсулт. Отделна пътека ще има и за робот-асистирана рехабилитация при деца с ДЦП, но засега се планират едва две процедури, като от Касата ще настояват за увеличаване на цените и дните по пътеката.

Повишаване на обемите и цените в НРД ще е обект на анекс между БЛС и НЗОК, като преговорите ще започнат през ноември. За целта обаче е нужно изясняване на финансовите параметри на държавния бюджет и в частност на бюджета на Касата за догодина.

Припомняме ,че в НРД, който ще се обсъжда дали да бъде отново с едногодишен хоризонт, се планира още личните лекари да не са длъжни да оповестяват на видно място личните си мобилни телефонни номера. Също така санкциите няма да се кумулират при еднотипни нарушения и при първа проверка. Друга новост в текстовата част на новия договор е, че болниците да могат да „прехвърлят“ до 10 процента от леглата си от една клиника в друга от същия тип. Новост е и, че приемащ лекар в болница вече ще може да бъде и без специалност.





БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още
Веселин Боришев

Веселин Боришев: Аз не правя компромиси в работата

Започна пътуването към един голям и смислен разказ, озаглавен " Месец на фотографията на Веселин Боришев ". Седем изложби, преплитащи сюжетите си през и чрез личността на автора. За това пътуване, срещащо фотожурналиста с безмилостно точно и изобличаващо иронично око с художника-фотограф, осмислящ реалността, е разговорът на Валентин Дишев с Веселин..

публикувано на 13.07.25 в 12:42

От първо лице: За планината и инцидентите

Голям процент хора решават да отидат в планината без предварителна подготовка, което е предпоставка за инциденти. 7 спасителни акции за последните две седмици са провели планинските спасители в района на Седемте рилски езера, съобщиха от Планинската спасителна служба. Оказва се, че именно езерата са най-посещаваното място от туристи в..

публикувано на 11.07.25 в 15:00

Брокерите на имоти у нас отдавна са готови за еврозоната

Брокерите в България много отдавна са готови за прехода към еврозоната, защото ние всички отдавна работим с евро. Така че чисто оперативно не очаквам някакви трудности, нито за сектора, нито за клиентите. Това заяви в ефира на Радио Благоевград Веселина Стоева, председател на Управителния съвет на Асоциацията за развитие на брокерите на имоти. През..

публикувано на 11.07.25 в 11:21

Директорът Емил Терзийски: Трябва да има санкции за учениците

Министерският съвет одобри промените в Закона за предучилищното и училищното образование, предложени от МОН. С част от тези промени се цели затягане на дисциплината, по-строга регулация на използването на мобилни устройства и повече правомощия за учителите в справянето с неприемливо поведение на учениците. В рамките на един месец предложените..

публикувано на 11.07.25 в 09:38

Наплив на екскурзианти от София за въжения парк край Благоевград

Въженият парк край Благоевград премина на лятно работно време. Атракционът ще бъде отворен за посетители в интервала от 9:00 до 13:00 часа и от 17:00 до 20:00 часа. “Промяната се налага заради високите температури през деня. При 33 градуса на сянка паркът се затваря, защото  горе децата се напрягат, като ги пече слънцето директно и там става..

публикувано на 10.07.25 в 11:44

 „Мегалитни паметници и култови практики“ събра учени от цял свят в Югозападния университет

Излезе от печат сборникът от симпозиума „Мегалитни паметници и култови практики“, чийто домакин беше катедра „Културология“ на Югозападния университет „Неофит Рилски“. В двата тома на сборника са включени 53 доклада на изследователи от държави от цял свят. Тематичният обхват на научните доклади е в областта на историята на културата,..

публикувано на 09.07.25 в 15:34

Жителите на Благоевград се оплакват от ценови скокове в лекарствата и хитринки на търговците

Граждани изпращат десетки сигнали всеки ден за съмнителни промоции, ценови скокове и други нелоялни търговски практики след официалното представяне на уебплатформата "Антиспекула" и мобилното приложение за подаване на сигнали. Най-голям брой сигнали за последните дни са подадени от София, следвани от Варна и Благоевград. Малка част от..

публикувано на 09.07.25 в 14:12