Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Инициативата „Достъпно за вас“ – полезна за потребителите или вредна за търговците?

Комисията за защита на конкуренцията /КЗК/ изрази отрицателно становище по отношение инициативата на Министерството на икономиката "Достъпно за вас", която трябваше да стартира на 1 ноември. Идеята е търговците, които ще се включат в инициативата, да изготвят седмичен списък на стоки с по-достъпни цени, които супермаркетите трябва да обявят на видно място и да публикуват в седмичните си брошури. Според становището на КЗК обаче, включването в инициативата на търговци на дребно на хранителни стоки ще доведе до ограничаване на ценовата конкуренция между тях, което предполага нарушаване на конституционния принцип на свободна стопанска инициатива.

С тази теза не е съгласен Владимир Иванов, председател на Държавната комисия по стоковите борси и тържища /ДКСБТ/, според когото тази мярка не предполага някакво ограничение. Споразумението между търговските вериги и министерството е на доброволен принцип, при спазването на добрите търговски практики.

„Абсолютно никъде в текстовете няма някаква забрана или ограничение, всичко става доброволно. Това, което е свързано с репутацията, цели добро взаимодействие между държава и бизнес, с оглед всички да положат усилия да се овладеят някакви бурни процеси и то при спазването на добри търговски практики, в така наречената „Зелена книга“. Всеки, който желае да участва в споразумението, ще участва при спазването на добрите търговски практики“, коментира за Радио Благоевград Владимир Иванов.

Според него, благодарение на тази инициатива, потребителите ще разполагат с доста по-широк информационен поток. Във всеки магазин ще има информация за намалените цени на храните и така всеки потребител ще може да подбере своята „потребителска кошница“. В същото време магазините, участващи в инициативата, ще могат да направят много по-добре своята стратегия и ако допуснат изкривяване на цените, да понесат и „репутационен риск“. И това става абсолютно доброволно.

Владимир Иванов е категоричен, че въпросната мярка не би имала никакво влияние върху ценообразуването, затова тя може да се определи като полезна.

„Друг е въпросът, че тя би могла да развие едно трайно взаимодействие и въпросният начин на търговия да се пренесе върху цялата гама, защото тук става въпрос за 7 продуктови гами, около 50 продукта от първа необходимост. Така че, да се критикува мярката преди да е започнала, камо ли да се слагат едни тежки определения, не е коректно“, допълни председателят на ДКСБТ.

Според Владимир Иванов, решението на проблема с цените на храните трябва да започне от решаването на проблемите в земеделието. Трябва да се увеличи делът на земеделските производители, които трябва да се кооперират, да се развива модерно земеделие, за да се произвежда повече и по-качествена българска продукция.

„Ако ние увеличим нашето земеделско производство, особено, ако променим структурата му, ще видим един съвсем различен пазар на храни. Ако имаме големи сдружения на земеделски производители, тогава ще се повиши моментално конкурентната среда, тогава няма да има нужда да търсим някакви съпътстващи мерки. Единственият начин, който е измислен в развития свят, са така наречените кооперативи. Добрата практика вече се прилага в развитите държави. Това води до повече стока, до повече благоденствие. Това е комплекс от действия, които изискват време и доста работа“, допълни председателят на ДКСБТ.

Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Владимир Иванов:



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Деца творят в пенсионерския клуб в петричкото село Коларово

Всеки понеделник, между 17 и 18 ч, пенсионерският клуб в петричкото село Коларово се превръща в творческа работилница за деца, където малчуганите могат да развиват въображението и творческите си заложби, чрез различни образователни занимания. Те се ръководят от педагога Снежана Любенова, която сподели, че идеята е съвместна – на родителите и на..

публикувано на 17.11.25 в 15:10

Увеличават се децата, които ще бъдат подпомогнати от инициативата „Нека доброто продължи“ в Сатовча

Общинска администрация – Сатовча обяви началото на поредната благотворителна кампания за набиране на средства за деца сираци и деца с трайни увреждания, която за шеста поредна година се провежда под надслов: “Нека доброто продължи!“. Новото тази година е, че със събраните средства вече ще бъдат подпомагани и деца с трайни увреждания до 18..

публикувано на 17.11.25 в 14:31
Д-р Надежда Савова-Григорова

Д-р Надежда Савова-Григорова: Обиколих света и месих хляб в едни от най-опасните квартали на планетата

Д-р Надежда Савова-Григорова е обиколила света, изследвала е културите на 77 страни, месила е хляб в едни от най-опасните квартали на планетата и е открила, че навсякъде по света хората се усмихват еднакво, когато споделят хляб. Д-р Надежда Савова-Григорова е антрополог, пътешественик и писател, жена, която не просто изучава културите, а ги живее...

обновено на 17.11.25 в 12:33

RIA представя новата си песен „Отначало“

„Отначало“ се казва новата песен на младата поп изпълнителка RIA. РИА сподели в ефира на Радио Благоевград, че вече си има банда. „Final Four” са група близки приятели. Китаристът Виктор Колев е познат от видеоклипа на „Intact“. На барабаните е Адриян Ибовски, а на баса – Филип Стоянов, чиито вокали чувате в „Отначало“. Всички те участват във..

публикувано на 17.11.25 в 09:46

Опасни нива на PFAS- пестициди открити в минерална вода

„Хората имат право на чиста вода и прозрачна информация“ е призивът на Сдружение за достъпна и качествена храна във връзка с ново   изследване на  Greenpeace  и  PAN Europe, което   разкри тревожни нива на трифлуороцетна киселина (TFA) – „вечен химикал“, който се натрупва в питейната вода в Европа. TFA е изключително устойчиво и..

публикувано на 14.11.25 в 14:08

Жената – добротворец Райна Каназирева

Биографичната история с много драматични обрати и живот, посветен на борбата за Свобода описва в книгата „Разложката Райна княгиня“ авторът д-р Елена Чалгънова.  Това е първата и единствена книга, представяща ролята на една будна и закърмена с патриотизъм и човеколюбие жена – Райна Каназирева.  Тя е учителка и активен деятел и участник в..

публикувано на 14.11.25 в 13:59
Ангел Джамбазки

Ангел Джамбазки: Това, което се случва с „Лукойл“, прилича на схемите около КТБ и „Булгартабак“

В интервю за „Събития и личности“ бившият член на ЕП от ВМРО Ангел Джамбазки коментира действията на управляващите по казуса „Лукойл“ и въведения механизъм за особен управител. Джамбазки постави акцент върху разликите между българския подход и германския модел, към който често се правят препратки в публичния дебат. Според бившия евродепутат германската..

публикувано на 14.11.25 в 12:17