Въпреки военното положение, туристическият интерес към Египет расте. Такива са впечатленията на Веска Георгиева от Благоевград, която в момента живее в благоевградското село Дренково. Наскоро тя сбъдва една своя мечта – да посети светите места в Египет, като участник в поклонническо пътуване на група от Пазарджик, водена от отец Борис Манов.
„Обстановката беше напрегната, военна, но една моя мечта се сбъдна. Не зависимо от всички препятствия на границата, преминахме всички проверки на документи и визи, 105 милионен Египет ни посрещна с въоръжена охрана. Групата беше охранявана през цялото време на престоя ни там, посетихме черкви, манастири, нови места, но навсякъде придружавани от въоръжена охрана“, коментира за Радио Благоевград Веска Георгиева.
Тя сподели, че военното положение не се е отразило по никакъв начин на туристическия интерес. Хората печелят от тази индустрия, защото има туристи от цял свят, които продължават да посещават Египет.
„Минахме през Суецкия канал, возихме се и на корабчета, хората се веселят и си работят нормално, въпреки въоръжената охрана навсякъде. Нашият водач Хасан каза, че независимо от всичко, египетският министър на туризма е призовал този бизнес да се поддържа. Благодарение на него хората си живеят, групите си посещават Египет, ние се плащаме и животът си върви, независимо от това положение. Нашето правителство трябва да вземе пример и да си развиваме туризма и ние“, допълни още Веска Георгиева.
По време на поклонническото й пътуване, 82-годишната пенсионерка е посетила манастира „Свети Антоний“ в Египет и така сбъдва една своя мечта, тъй като е родена на 17 януари, когато почитаме свети Антоний. Според нея, когато хората вярват в доброто, им се случват добри неща и мечтите им се сбъдват.
„Видяхме Синая, изкачихме се и до манастира „Света Екатерина“, имаше нощна литургия. Посетихме и пирамидите, строят се нови хотели, държавата строи усилено. Направи ми впечатление, че къщите в Кайро са без покриви. Попитахме местните хора, защо няма покриви. Те казаха, че там вали дъжд много рядко, три дни в годината и ако покрият къщата, държавата им взима много високи данъци и затова ги строят без покриви“, уточни Веска Георгиева.
Тя сподели и друг любопитен факт, че местните жените влизат с дрехи в морето, без бански костюми. Хората се веселят, живеят спокойно, не ги интересува, че зад границата има военни събития, а почти всяка вечер в Кайро се провеждат протести на евреи и палестинци. Заради военната обстановка, около границата в момента са изградени нови постове.
„Хората живеят спокойно, но иначе цените на дрехите им са много скъпи. Храната им беше добра, ние си бяхме осигурили пари за повече храна. Имаше туристи от различни държави и африканци и всякакви. Аз много пъти съм казвала, че от България по-хубаво няма, ние също можем да развием печеливш туризъм, но всичко зависи от ръководството на държавата“, допълни още Веска Георгиева.
Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Веска Георгиева:
БСП участва в управлението, с фокус върху конкретни политики, а не заради разпределението на постове. Това заяви в предаването "Събития и личности" Кристиан Вигенин, зам.-председател на БСП и член на ЕП. Той подчерта, че предстоящият бюджет и законодателната програма на правителството трябва да отразяват приоритетите на социалистите, сред които са..
Фискалната политика на новото правителство, коалиционните договорки и политическото противопоставяне в Народното събрание – тези теми бяха във фокуса на разговора с бившия депутат от "Продължаваме промяната – Демократична България" Димитър Найденов. Според него, ГЕРБ умишлено саботира приемането на България в еврозоната, като насочва..
За разлика от Григорианския календар, съблюдаван в повечето части на света, китайският е базиран върху движенията на Луната. Подобно на западния зодиак, китайският е разделен на 12 цикъла, всеки от които с продължителност една година, вместо един месец. Началото на китайската Нова година обикновено се пада между 21 януари и 20 февруари. През 2025..
Продължава дарителската кампания за набирането на средства за възстановяване на сградата на читалището в радомирското село Извор. Това увери в ефира на Радио Благоевград Димитрина Мирчева, секретар и един от инициаторите за запазване на културния институт. Години наред мечтите на жителите на Извор са били свързани да бъде възстановен..
8 528 са тютюнопроизводителите, които ще получат подпомагане по Схемата „Преходна национална помощ за тютюн“, за кампания 2024 г. Заявените количества са общо 17 168 092 кг. От тях 7 272 производители са заявили 8 543 183 кг. „Басми“, 731 производители - 871 452 кг. „Каба-Кулак“, 455 производители - 1 975 847 кг. „Бърлей“ и 70 производители - 5..
„В Германия се живее спокойно и добре, цените на храните са почти като в България, но данъците са доста по-високи“. Такива са впечатленията на нашия редовен слушател Сашо Симеонов, който през лятото живее в родното си село Бабинска река, в община Бобов дол, а зимата пребивава при свои близки в Берлин, Германия. Специално за рубриката..
В Сърбия в момента текат процеси, които може да повлияят на ситуацията на Балканите. Поводът за тези протести, от българска гледна точка, е прозаичен – корупцията по всички етажи на властта. Но опозицията в Сърбия използва тази нещастна кончина на хората в Нови Сад, за да се опита отново да промени ситуацията в страната и ако може да свали президента..