От гледна точка на избирателя, местните избори се проведоха в необичайна и недружелюбна среда, заяви за Радио Благоевград Славея Христова от неправителствената организация "Болкан Асист". Тя подчерта, че за тях бяха много повече мотивите да не участват в процеса, да не отиват да гласуват, отколкото стимулите, мотивите, желанието да участват. „Политическите партии, властите като цяло подценяват и дори пренебрегват участието и отношението на хората. На много места връзката между избирател, политика и институциите е скъсана и в крайна сметка на избори се сещаме за неща, които е трябвало да направим не само в последните 4, а през последните 14 години“, очерта ситуацията Славея Христова и подчерта, че „всичко това изключително много подкопава доверието в институциите, в изборния процес като изконно демократично право. И това доверие може да се върне много трудно“.
Славея Христова отбеляза, че не всичко е изгубено, защото, както във всяка една сфера, има политици и местни власти, които искат да направят нещо за местната общност. Полагат усилия, има и нови лица, което дава надежди, че промяна е възможна. Въпросът е как да я постигнем, при това разединено общество.
„Келепирното отношение, грубото погазване на основни правила налагат сериозно обмисляне и обсъждане на промени в изборния кодекс, в начина по който се излъчват представителите в секционните избирателни комисии. Защото явно с квотите на политическите партии рискуваме да продължим да затъваме“, смята Славия Христова и посочи, че проблемът е в правените промени „на парче“ и на кой както му е удобно за момента, без да се постига съгласие и общо разбиране в обществото.
По отношение на идеята за създаване на постоянна изборна администрация, големият въпрос е как ще бъде избрана, смята Славея Христова. „От 20 години се говори за закон за държавната администрация като цяло, така че да имаме експерти и на централно, и местно ниво, които да останат в администрацията, независимо от това, как се променя политическата ситуация. Същото се отнася и за изборната администрация. Ние като общество още не сме узрели да разберем, че администрацията трябва да бъде недосегаема, ако е на мястото си. Експертите и компетентните хора не трябва да зависят от политическата конюнктура“.
Местните власти са изправени пред предизвикателството да изградят доверие, връзка и взаимодействие с хората. Корупцията остава съществен проблем, защото с новите кметове, с новите общински съветници идват и новите клиенти, новите бизнеси. „Ще се види какво ще бъде отношението и дали местната власт ще преодолее тези изкушения“, коментира Славея Христова.
Цялото интервю със Славея Христова можете да чуете в звуковия файл.
БСП участва в управлението, с фокус върху конкретни политики, а не заради разпределението на постове. Това заяви в предаването "Събития и личности" Кристиан Вигенин, зам.-председател на БСП и член на ЕП. Той подчерта, че предстоящият бюджет и законодателната програма на правителството трябва да отразяват приоритетите на социалистите, сред които са..
Фискалната политика на новото правителство, коалиционните договорки и политическото противопоставяне в Народното събрание – тези теми бяха във фокуса на разговора с бившия депутат от "Продължаваме промяната – Демократична България" Димитър Найденов. Според него, ГЕРБ умишлено саботира приемането на България в еврозоната, като насочва..
За разлика от Григорианския календар, съблюдаван в повечето части на света, китайският е базиран върху движенията на Луната. Подобно на западния зодиак, китайският е разделен на 12 цикъла, всеки от които с продължителност една година, вместо един месец. Началото на китайската Нова година обикновено се пада между 21 януари и 20 февруари. През 2025..
Продължава дарителската кампания за набирането на средства за възстановяване на сградата на читалището в радомирското село Извор. Това увери в ефира на Радио Благоевград Димитрина Мирчева, секретар и един от инициаторите за запазване на културния институт. Години наред мечтите на жителите на Извор са били свързани да бъде възстановен..
8 528 са тютюнопроизводителите, които ще получат подпомагане по Схемата „Преходна национална помощ за тютюн“, за кампания 2024 г. Заявените количества са общо 17 168 092 кг. От тях 7 272 производители са заявили 8 543 183 кг. „Басми“, 731 производители - 871 452 кг. „Каба-Кулак“, 455 производители - 1 975 847 кг. „Бърлей“ и 70 производители - 5..
„В Германия се живее спокойно и добре, цените на храните са почти като в България, но данъците са доста по-високи“. Такива са впечатленията на нашия редовен слушател Сашо Симеонов, който през лятото живее в родното си село Бабинска река, в община Бобов дол, а зимата пребивава при свои близки в Берлин, Германия. Специално за рубриката..
В Сърбия в момента текат процеси, които може да повлияят на ситуацията на Балканите. Поводът за тези протести, от българска гледна точка, е прозаичен – корупцията по всички етажи на властта. Но опозицията в Сърбия използва тази нещастна кончина на хората в Нови Сад, за да се опита отново да промени ситуацията в страната и ако може да свали президента..