Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Човекът в центъра на новата кампания на WWF „Подари природа. За нашето бъдеще”

Природозащитната организация WWF България стартира своята интегрирана кампания „Подари природа. За нашето бъдеще”, която цели да обедини традиционната Коледна кампания и ежегодната кампания, посветена на Часа на Земята. Тя ще се проведе в две фази в периода между 7-и ноември 2023 г. и 24-ри март 2024 г. Медиен партньор на кампанията отново е БНР и Радио Благоевград.

„Благодарим за възможността да сме отново партньори и да достигнем до колкото се може повече хора с нашите послания, които касаят абсолютно всички ни“, сподели за Радио Благоевград Елена Ганчева, ръководител на кампанията на WWF „Подари природа. За нашето бъдеще”.

Тя припомни, че още от основаването на WWF през 1961 г., мисията на организацията е да се изгради бъдеще, в което хората живеят в хармония с природата. Поради тази причина през годините акцентът винаги е бил опазването на биоразнообразието и дивите животни, съхранението на горите и водите.

„Но, като чели през тази години все ни оставаше възможност да обърнем внимание на една много голяма истина, а тя е, че опазвайки биоразнообразието и борейки се с климатичните промени, ние всъщност помагаме на хората да опазват природата, което е важно за самите тях. Затова акцентът този път са именно хората и бъдещите поколения. Защото, наистина нямаме много време за да обърнем това, което се случва в момента с климатичните промени и да осигурим на децата и внуците ни това, което те заслужават“, допълни експертът от WWF.

Това е и първият акцент в кампанията, върху който се обръща внимание – катаклизмите, които се случват в България и по света - наводненията, пожарите, бедствията, които наистина излизат извън граници и показват, че сме в  криза. Затова, целта на кампанията е точно сега да се разкаже на хората, как като опазваме горите и речните екосистеми, реално можем да осигурим на всички нас чист въздух и чиста вода, живот без да природни катаклизми.

„Аз често споделям една мисъл на колегите – когато няма гора, няма и вода“. Съвсем наскоро изготвихме доклад за незаконния дърводобив в България. Загубите възлизат на 100 милиона лева, реално това са пари от нас, данъкоплатците. Когато няма гори, няма и вода. Тези последствия ние често не забелязваме, докато не стане късно. Това искаме да разкажем на хората, нещата, които правим за природата и срещу природата, и какво ние можем да направим, за да опазим природата“, допълни Елена Ганчева.

От WWF апелират хора и институции да се обединим в каузата за реализирането на всички амбициозни цели, което са поставени в кампанията „Подари природа. За нашето бъдеще“. Целта е да се спре загубата на местообитанията, да се намали екологичният отпечатък на човечеството, да направим така, че правителството и бизнесът да спрат да изчерпват природните ресурси и да започнат да ги възстановяват.

„Затова е важно да намерим подкрепа и партньори, защото сами няма да можем да се справим. Имаме нужда самите хора да ни подкрепят и самите те в своето ежедневие с малки стъпки да направят така, че да променят начина по който живеят, начина по който си изхвърлят боклука, дали ще пият вода от пластмасова бутилка или от стъклена. Има много малки неща, които ако повече хора се съберат и започнат да ги правят, резултатът ще бъде наистина впечатляващ“, коментира още ръководителят на кампанията  „Подари природа. За нашето бъдеще“.

Всеки може да стане част от каузата на WWF като се включи в кампанията „Подари природа. За нашето бъдеще“. Вижте как на wwf.bg/koleda.

Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Елена Ганчева:



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още
Снимка: Иво Данчев

"Кукерленд" 2025 - красотата на българската маскарадна традиция, събрана в 13 снимки от цялата страна

Едни от най-ярките и интересни обичаи в традиционния български календар са народните кукерски игри – маскаради. Той датира още от древните времена на траките и е успял да се съхрани през всички векове, свързани с големи политически и социални изменения за страната ни. Кукерите  пък са  един от най-колоритните и загадъчни символи на българската..

публикувано на 06.01.25 в 14:50

6 януари е двоен празник за село Добърско

От отколешни времена в разложкото село Добърско битува традицията на 6 януари, Богоявление, да се отбелязва, както древният обичай „Водици“, така и празникът на населеното място. Според кмета Янис Будин, в миналото на този ден е била Бъдни вечер, а на следващия ден Коледа, което е още един повод, точно тази дата да е избрана за празник на..

публикувано на 06.01.25 в 14:23
Д-р Кирил Алексиев

Кирил Алексиев: Ботев е гневният вик на човека, който иска промяна

    В деня, в който честваме рождения ден на Христо Ботев , с д-р Кирил Алексиев разговаряме за публицистиката на човека, който остави неизтриваема диря в българската история - не само с революционното си дело и героичната саможертва, но и с пълното припокриване на дела и слово.     Предлагаме ви да чуете този разговор: 

публикувано на 06.01.25 в 12:18

Христо Мухтанов: Да се вглеждаме не само в тежкото

Христо Мухтанов е автор на три книги - "Опити за еволюция", "ТриАда" и "Полюсът на живота". За третата, най-новата, Валентин Дишев пише: " Онова, което наричаме желание да се срещнеш със себе си, да се опознаеш, да разчетеш собствената си идентичност, е един от най-разпознаваемите човешки копнежи. И страхове. Веднъж бях написал „Видях ангел / да плаче /..

публикувано на 06.01.25 в 11:55

Книгата „Духът на Хераклея“ - апотеоз на Петрич

Седем разказа, посветени на Хераклея Синтика, са поместени в книгата „Духът на Хераклея“, която скоро ще бъде и на книжния пазар. Нейни автори са петричанинът Димитър Яков и Илиан Ацев, който е потомственик на Аце войвода.  „Книгата е готова в електронния си вариант, почти готова и в хартиения. За първи път книгата ще излезе и в аудио разкази..

публикувано на 05.01.25 в 10:00

2025 година – началото на поколението Бета

От 1 януари 2025 година светът влезе в най-новата демографска генерация – Бета. Очаква се те да съставляват около 16 процента от световното население до 2035 година. „Това еволюционно развитие, според мен, тръгна преди 1 януари тази година. Просто така чисто статистически се отчита като дата, като начало. Тези дечица ще бъдат много..

публикувано на 05.01.25 в 09:15

Границите падат, възможностите растат: Как членството в Шенген ще повлияе на туризма и бизнеса?

Членството на България в Шенген ще има значително отражение върху туризма и бизнеса, като се очаква облекчаване на граничния режим и засилване на трансграничните връзки с Гърция и други съседни държави. Това коментираха в предаването „Събуди деня“ по Радио Благоевград туроператорът Здравка Чимева и адвокат Борис Харизанов, член на Българо-гръцката..

публикувано на 03.01.25 в 11:30