Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Офталмологът д-р Наталия Боцевска:

При диабетната ретинопатия и макулната дегенерация честите прегледи са задължителни

Безплатни прегледи се проведоха в Клиниката по очни болести на УМБАЛ „Царица Йоанна-ИСУЛ“ от 30 октомври до 3 ноември, които бяха насочени към пациенти, диагностицирани с диабетна ретинопатия и макулна дегенерация, свързана с възрастта.

  В предаването „Здравен компас“ на БНР-Радио Благоевград д-р Наталия Боцевска обобщи резултатите от прегледите, информира слушателите за двете социалнозначими очни заболявания и постави акцент върху важната роля на профилактиката, грижата за очите и навременните прегледи.

  „Бяха прегледани около 40 пациенти, около 30% от прегледаните бяха с установена диабетна ретинопатия, около 30% с макулна дегенерация, а останалите пациенти бяха със зрителни смущения, катаракта и глаукома.

  Макулната дегенерация е свързана с възрастта. Това е социалнозначимо заболяване сред  възрастните хора, докато диабетната ретинопатия се среща при пациенти от различна възраст с установен диабет. Макулната дегенерация е с две форми – суха и влажна. Влажната форма е по-неблагоприятна, с по-агресивен ход и по-сериозно засяга зрението на пациентите. Тя е на трето място за необратима загуба на зрението след катарактата и глаукомата в световен мащаб. Лечението на влажната форма е медикаментозно. Прилагат се интравитрални инжекции в окото и целта им е да се подсуши ретината, да се подсуши макулата и да спадне този оток, защото при оток в областта на макулата зрението много сериозно се променя“ – посочи д-р Боцевска. По думите и диабетната ретинопатия може да засегне всички възрасти.  Много от пациентите са в работоспособна възраст. Заболяването уврежда периферните кръвоносни съдове от повишените нива на кръвната захар, към които са много чувствителни. Увреждат се кръвоносните съдове, от там и ретината. Това е причина да се стига до промяна в зрението. Възможни са промени като оток в макулата, кръвоизливи, което е проблем.  Първите признаци е възможно да не бъдат забелязани от пациентите, ако проблемът е в едното око. Най-честите симптоми са замъглено зрение, възможно е да виждат предметите изкривени, да имат зрителни смущения.


  „При макулната дегенерация за съжаление се уврежда макулата – тази част от ретината, която отговаря за централното зрение. Тя е около 1 кв. мм от цялата повърхност на ретината. Увреди ли се нервна тъкан, възстановяване няма. Но при макулната дегенерация лечението е насочено, за да не прогресира заболяването и пациентът да има по-нормален начин на живот.

  При диабетната ретинопатия златният стандарт е лазерното лечение и интравитралните инжекции, които са за отока на макулата. Но най-важното при хората с диабет е най-напред да се възстанови нормалното ниво на кръвната захар“.

  Специалистът-офталмолог коментира и появата на „мушици“ в окото. „Това е свързано с отлепване на стъкловидното тяло. Очната ябълка е изпълнена с гел, прозрачна структура, което ние наричаме стъкловидно тяло. При хора над 55 години това стъкловидно тяло се отлепва от ретината и на мястото, където се е отлепило, в стъкловидното тяло се образува мътнина, която плува наляво-надясно и много добре се вижда на бял фон и на  силна светлина. Среща се често при хора с късогледство. Опасен признак е, когато се появят и „светкавици“, а това означава незабавна връзка с офталмолог, защото е възможно отлепване на ретината, което е много сериозен проблем“ .

   Офталмологът д-р Боцевска препоръча редовни профилактични прегледи за хора над 55-годишна възраст – поне 2 пъти в годината, за да бъде направен обстоен очен преглед.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Да уловиш момента или каква е тайната на добрата фотография?

Снимка на  фоторепортера на БТА Благоевград Красимир Велков попадна в национална класацията за най-добра фотография - Топ 5. Той  е известен със своя професионализъм и естетически усет в областта на фотографията. Негови снимки често илюстрират събития и новини от региона. Кадърът на Краси Велков е заснет в местността Коматински скали в община..

публикувано на 10.01.25 в 14:37

Национална кръгла маса търси решения за честни избори в България

На 13 януари 2025 г. от 10:00 до 13:00 часа в залата на БТА ще се проведе Национална кръгла маса на тема „Промени в Изборния кодекс, гарантиращи провеждането на честни избори в България“. Инициативата е организирана от гражданската платформа „Будители“ и цели да постави на дневен ред ключови промени в изборния процес. Според организаторите е необходимо..

публикувано на 10.01.25 в 11:21
Доц.д-р Иванка Сакарева

Изкуственият интелект няма да унищожи професията на преводача

Изкуственият интелект (ИИ) няма да унищожи професията на преводача. Макар че технологиите се развиват много бързо в областта на езиковата обработка и все повече хора използват автоматизираните онлайн софтуери за превод на текст, машините все още не могат да се конкурират със сложните лингвистични задачи. Това заяви в ефира на Радио Благоевград доц.д-р..

публикувано на 10.01.25 в 11:17

ЮЗУ със статут на научноизследователско висше училище

Министерският съвет прие актуализирания списък на изследователските висши училища. ЮЗУ „Н. Рилски“ Благоевград  е включен в списъка след получена висока оценка за своята научна дейност. „Ръководството на университета  си постави тази приоритетна задача и за наша радост тя беше изпълнена в рамките на миналата календарна година. Статут на..

публикувано на 09.01.25 в 13:53

Конкурс за млади автори: „Бих се родил отново“

„Бих се родил отново“ е темата на 11-ото издание на националния литературен конкурс „И децата покоряват светове. Покажи, че можеш“. В него могат да участват деца и младежи на възраст от 14 до 20 години. Участниците са предизвикани да разгледат идеята за новото начало, което би могло да настъпи във всяка човешка съдба, и да се запитат какви..

публикувано на 09.01.25 в 11:46

Пиринска мома в народна носия е най-новата статуя в село Пирин

Санданското село Пирин става все по-атрактивно за туристите както с хубава си природа, така и с местните забележителности, сред които е и оформящият се Музей на дървените статуи на открито. Според кмета Георги Влахов, той може би е единственият по рода си в България. Дървените фигури вече са шест, като най-новата, на Пиринска мома в местна народна..

публикувано на 09.01.25 в 11:13

Четири месеца жители на три общини чакат отговор от АПИ за разширение на опасен път

Четири месеца жители на общините Гърмен, Сатовча и Гоце Делчев чакат отговор от МРРБ и Агенция „Пътна инфраструктура“ на внесено искане за изграждане на допълнителна лента за престрояване на две места – при отбивката за село Огняново и при отбивката за село Дебрен. Хората смятат, че сега съществуващият път е изключително натоварен и създава..

публикувано на 09.01.25 в 10:16