Македонка Иванова е първата жена избрана за кмет на петричкото село Ключ. В края на миналия век за кратко е била назначена жена за кметски наместник, но през последните 20 години населеното място се управляваше от досегашния кмет Христо Марков.
Това са третите местни избори, в които участва Иванова и този път успешно, след като спечели над 60% от гласовете на избирателите в Ключ. Според нея, доверието на местните хора е било очаквано.
„И този път се впуснах с вяра в изборната надпревара, но сега с по-голям процент, защото хората идваха при мен и казваха: „хайде кандидатирай се отново, заставаме зад теб“ и видях надеждата в очите им. Може би са искали промяна. И затова реших да се кандидатирам за последно“, сподели за Радио Благоевград Македонка Иванова.
Цели 17 години тя е служител в „Български пощи“, цял живот е живяла в селото и е добре запозната с проблемите на хората. Това е изградило и доверието помежду им.
„Животът ме е поставял пред много изпитания, но винаги съм се изправяла и съм доказвала, че мога да продължа напред. Няма жена, която да не притежава женското в себе си като красота, женственост и емоционалност. Но мисля, че ще съумея да управлявам селото, съчетавайки женската чувствителност с мъжката твърдост“, категорична е Македонка Иванова.
Първият й приоритет е да подготви хората и населеното място за предстоящия зимния сезон, като за всичко ще се допитва до хората.
„Имаме много работа за вършене. Трябва да изчистим селото, да осигурим зимното поддържане на пътищата и напролет да си започнем с по-обемните неща като смяна на водопровод и подобряване на пътната настилка. Но на първо време ще гледам по-спокойно да посрещнем зимата, за да не ни изненада“, коментира още кметът на петричкото село.
Македонка Иванова е убедена, че без подкрепата на хората няма да може да се справи с всички проблеми, затова и основната й задача е първо да се допитва до местното население, защото „дървото е едно, но без корени не може“.
„Затова, заедно с хората ще набележим всички проблеми и ще започнем да ги решаваме. Обещала съм да взема един дебел бележник с химикал, за да записвам техните предложения и мнения, да ги обсъдим и твърдо започвам. Още снощи ми звъняха, имаме тук момчета, които имат строителни фирми и ми казват: „хайде, кога започваме да работим“. След полагането на клетвата започвам реално да решавам проблемите на хората. Те очакват това с надежда. След изборите, атмосферата в селото се промени. Аз вярвам в хората, ще направя така, че следващия път, те да повярват още повече и в мен“, категорична е Македонка Иванова, новоизбраният кмет на петричкото село Ключ.
Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Македонка Иванова:
Едни от най-ярките и интересни обичаи в традиционния български календар са народните кукерски игри – маскаради. Той датира още от древните времена на траките и е успял да се съхрани през всички векове, свързани с големи политически и социални изменения за страната ни. Кукерите пък са един от най-колоритните и загадъчни символи на българската..
От отколешни времена в разложкото село Добърско битува традицията на 6 януари, Богоявление, да се отбелязва, както древният обичай „Водици“, така и празникът на населеното място. Според кмета Янис Будин, в миналото на този ден е била Бъдни вечер, а на следващия ден Коледа, което е още един повод, точно тази дата да е избрана за празник на..
В деня, в който честваме рождения ден на Христо Ботев , с д-р Кирил Алексиев разговаряме за публицистиката на човека, който остави неизтриваема диря в българската история - не само с революционното си дело и героичната саможертва, но и с пълното припокриване на дела и слово. Предлагаме ви да чуете този разговор:
Христо Мухтанов е автор на три книги - "Опити за еволюция", "ТриАда" и "Полюсът на живота". За третата, най-новата, Валентин Дишев пише: " Онова, което наричаме желание да се срещнеш със себе си, да се опознаеш, да разчетеш собствената си идентичност, е един от най-разпознаваемите човешки копнежи. И страхове. Веднъж бях написал „Видях ангел / да плаче /..
Седем разказа, посветени на Хераклея Синтика, са поместени в книгата „Духът на Хераклея“, която скоро ще бъде и на книжния пазар. Нейни автори са петричанинът Димитър Яков и Илиан Ацев, който е потомственик на Аце войвода. „Книгата е готова в електронния си вариант, почти готова и в хартиения. За първи път книгата ще излезе и в аудио разкази..
От 1 януари 2025 година светът влезе в най-новата демографска генерация – Бета. Очаква се те да съставляват около 16 процента от световното население до 2035 година. „Това еволюционно развитие, според мен, тръгна преди 1 януари тази година. Просто така чисто статистически се отчита като дата, като начало. Тези дечица ще бъдат много..
Членството на България в Шенген ще има значително отражение върху туризма и бизнеса, като се очаква облекчаване на граничния режим и засилване на трансграничните връзки с Гърция и други съседни държави. Това коментираха в предаването „Събуди деня“ по Радио Благоевград туроператорът Здравка Чимева и адвокат Борис Харизанов, член на Българо-гръцката..