Четвърта дървена статуя ще бъде поставена в центъра на високопланинското село Пирин в община Сандански, съобщи в ефира на Радио Благоевград кметът Георги Влахов. Той бе избран за трети мандат още на първия тур на местните избори с над 85% от гласовете на избирателите. Категоричният резултат показва, че хората са му гласували отново доверие, защото харесват начина, по който се грижи за хората и за селото. За тяхно здраве, на 6 ноември, бе раздаден курбан, с който по традиция се отбелязва местният народен празник „Пухтьо“ . Така Георги Влахов постави реално началото на третия си кметски мандат.
Според него, изборната победа е била очаквана, но не и с такъв категоричен резултат.
„Чак такава убедителна победа не съм очаквал. Явно, хората имат вяра в мен, а аз донякъде оправдавам това доверие, да не звучи като самохвалство. Помагам в селото с каквото мога. За първи път тук се получава такъв резултат на кметски избори“, сподели Георги Влахов.
Той е категоричен, че работата на един кмет е да решава проблемите на хората, а да не стои в канцеларията. Добрият кмет трябва да е сред хората, на улицата, там където има проблеми. Така с общи усилия на кмет, на общинското ръководство и на местните хора, са решени доста от наболелите проблеми в село Пирин, свързани с пътя, чистотата и облагородяването на центъра.
Благодарение на кмета Георги Влахов, селският мегдан смени изцяло своя облик. Сега той е цветен, красив и чист. За радост на местните и на туристите, в центъра на населеното място са поставени светещи цветни букви, изписващи името на село Пирин. Впечатление правят и трите дървени статуи на Змея, на Свети Никола и на Спиро Войвода, които прославиха селото в цяла България. Статуята на Спиро Войвода бе осветена в деня на празника „Пухтьо“, но се оказва, че няма да бъде последната, поставена в центъра на село Пирин.
„В чест на победата на изборите поръчах още една статуя на мечка с малко мече. Ще я сложим до водопада в центъра на селото. С кмета на общината Атанас Стоянов имаме намерение да сменим водопровода, да се запълнят дупките по пътя до селото. Ще продължим да облагородяваме центъра, за да е по-приятно както за местните хора, така и за туристите, които идват все по-често“, обясни Георги Влахов.
Според него, в селото има възможности за развитие на селски туризъм, има и къщи за гости, но не всички работят. Хората, които не живеят в селото, започват да стягат къщите си и да ги използват като вили през лятото. Тогава идват много туристи, възстановен е и киносалонът, където вече се прожектират, сниманите в село Пирин документални филми.
„Сега, на 1 декември, ще има нова прожекция. Ще дойде снимачен екип, който е правил филм за селото, пак ще има кино в село Пирин, ще пуснем и обява. Този филм, който ще се прожектира, не е показван въобще. Аз не мога да се сетя кога е правен, но е документален филм за селото. Пожелавам си да съм здрав и да помагам на хората. Те имат деца, но като са извън селото, на кого да разчитат, първо на кмета“, категоричен е Георги Влахов.
Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Георги Влахов:
Едни от най-ярките и интересни обичаи в традиционния български календар са народните кукерски игри – маскаради. Той датира още от древните времена на траките и е успял да се съхрани през всички векове, свързани с големи политически и социални изменения за страната ни. Кукерите пък са един от най-колоритните и загадъчни символи на българската..
От отколешни времена в разложкото село Добърско битува традицията на 6 януари, Богоявление, да се отбелязва, както древният обичай „Водици“, така и празникът на населеното място. Според кмета Янис Будин, в миналото на този ден е била Бъдни вечер, а на следващия ден Коледа, което е още един повод, точно тази дата да е избрана за празник на..
В деня, в който честваме рождения ден на Христо Ботев , с д-р Кирил Алексиев разговаряме за публицистиката на човека, който остави неизтриваема диря в българската история - не само с революционното си дело и героичната саможертва, но и с пълното припокриване на дела и слово. Предлагаме ви да чуете този разговор:
Христо Мухтанов е автор на три книги - "Опити за еволюция", "ТриАда" и "Полюсът на живота". За третата, най-новата, Валентин Дишев пише: " Онова, което наричаме желание да се срещнеш със себе си, да се опознаеш, да разчетеш собствената си идентичност, е един от най-разпознаваемите човешки копнежи. И страхове. Веднъж бях написал „Видях ангел / да плаче /..
Седем разказа, посветени на Хераклея Синтика, са поместени в книгата „Духът на Хераклея“, която скоро ще бъде и на книжния пазар. Нейни автори са петричанинът Димитър Яков и Илиан Ацев, който е потомственик на Аце войвода. „Книгата е готова в електронния си вариант, почти готова и в хартиения. За първи път книгата ще излезе и в аудио разкази..
От 1 януари 2025 година светът влезе в най-новата демографска генерация – Бета. Очаква се те да съставляват около 16 процента от световното население до 2035 година. „Това еволюционно развитие, според мен, тръгна преди 1 януари тази година. Просто така чисто статистически се отчита като дата, като начало. Тези дечица ще бъдат много..
Членството на България в Шенген ще има значително отражение върху туризма и бизнеса, като се очаква облекчаване на граничния режим и засилване на трансграничните връзки с Гърция и други съседни държави. Това коментираха в предаването „Събуди деня“ по Радио Благоевград туроператорът Здравка Чимева и адвокат Борис Харизанов, член на Българо-гръцката..