Националният фотопроект "Аз съм бъларка" навърши 9 години. Всичко започва през 2014 година, когато фотографът Радослав Първанов среща едно момиче, облечено в народна носия, в Копривщица. Образът на младостта, съчетан с историята и стариността на носията, го оставя поразен и за негов късмет среща момичето отново, този път на възстановка на връх Шипка. Тогава той решава да направи фотосесия с нея. Първите снимки заснемат в родния град на девойката - Пловдив. Те предизвикват голям фурор в интернет пространството и Радослав решава, че ще продължи да разкрива красотата на българския фолклор и родина чрез образа на младото момиче, пазещо народните традиции. Той ги заснема, облечени в традиционни за своя край носии на забележителни кътчета от родното им място.
"Помислих си, че колкото са кътчетата на нашата страна, толкова и красиви момичета ще срещна и затова предпочетох да подбера 22 лица на 22 момичета, с които да започна да съставям една мислена карта на България, в която да включа множество лица, носии и места от България, с културно значение, за да разказвам за историята на България, за богатсвото на нашата култура, фолклор и традиции, чрез изразното средство на младото моминско чисто лице, на непорочния образ на българката, за да го превърна в един иконичен образ, образ за преклонение и разбира се един пример, с който да дадем основание за вяра у по-възрастните, че остават наследството си в сигурни ръце", разказа за началото на проекта в ефира на Радио Благоевград Радослав Първанов, като допълни, че продължава да снима момичета, избрали да извървят своя път в България, като пример на посланието, което идеята му отправя вече 9 години.
Четвъртото издание на проекта, под заглавието "Аз съм българка! - Пазителка на дома", разкрива битовите занимания на бъларката от миналото в автентична атмосфера.
"Във фотосесията се включиха 25 момичета, с които показахме 23 традиционни занимания от миналото. Заснета е край Етнографския музей "Етъра" и ще бъде показана през следващата пролет", разкри продуцентът на "Аз съм българка" пред Радио Благоевград.
Красивите кътчета от Лещен, Ковачевица, Рилксия мнанастир, Кюстендил, Сандански и Благоевград също имат своето важно място в снимките на проекта.
"Като едно от златните кътчета на България, Югозападът нямаше как да не присъства. Първото ми стъпване в тази част на България беше в първата част на проекта, когато снимахме в Петрич. Това е един изключително богат на фолклор край, с много добре запазени обекти, история и невероятно красива природа", сподреля Първанов.
Повече чуйте в прикачения звуков файл с разговора на Ваня Бахчиванова със създателя и продуцент на "Аз съм българка" Радослав Първанов.
Национална мрежа за децата стартира кампанията „Героите не удрят, героите обичат“, която има за цел да повиши осведомеността по въпроса и да насърчи родителите да бъдат истински герои за децата си. Инициативата не само подчертава важността на възпитанието без насилие, но и призовава към промяна в обществените нагласи относно методите на дисциплина..
С богата програма село Полето празнува своята 70-годишнина. По традиция празникът на селото е на 11 май – ден за почит към Светите равноапостоли и просветители Кирил и Методий. Празникът на село Полето се организира от Кметство – с. Полето, НЧ „Никола Вапцаров“ 1964 – село Полето, със съдействието на Община Симитли. Селото е основано през 1955..
Църквата „Св. св. Кирил и Методий“ в Якоруда е построена през 1910 година, а размерите ѝ са 20х25х12 метра, обясни Данаил Голомехов, който от десет години е свещеник в храма. Цялата църква е изработена изцяло от гранит, по нея няма много дървена конструкция. През 1912 година храмът е напълно завършен. В църквата винаги има служба и света..
„Молитва за мама“ е новата песен на благоевградската певица Ивана Дякова. „Тази песен е много специална за мен. Това е моята изповед, моят начин да кажа благодаря на най-важния човек в живота ми - мама. Песента е посветена на всички майки“, обясни Ивана Дякова в предаването „Неделя у дома“. Текстът е дело на поетесата Катя Кирянова. По..
Поредно опасно предизвикателство в TikTok прати момиче в болница и едва не отне живота й. Детето е загубило съзнание след опасна игра за задържане на дишането. Пострадалото момиче е в тийнейджърска възраст. Връзката между подрастващите и социалните мрежи придобива плашещи размери. От уж безобидно занимание и „сърфиране“ в свободното време,..
Словото е началото на всичко – на мисълта, на културата, на науката… Филологията е мост между човека, културата, знанието. И задачата на филологията в днешно време е да изследва, разбира и съхранява езика, както и да предава културното наследство на даден народ или езикова общност. Филологът е не само пазител на езика, но и тълкувател на културната..
В община Сандански ще ограмотяват над 200 лица, отпаднали от образователната система. Това са лица над 16 години,които са от уязвимите групи и повечето нямат основно образование. Този социален проект ще се реализира в партньорство с двете средни училища в града - Профилирана гимназия „Яне Сандански“ и Земеделската професионална гимназия..