Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Силвия Георгиева: По-високите данъчни оценки на имотите не води до повишаване на местните данъци

Краткосрочната задача, с която трябва веднага да се заемат  общинските екипи и общинските съвети, е подготовката на план сметката за чистотата за 2024 година  и проекта за бюджет,  посочи в интервю за Радио Благоевград Силвия Георгиева, изпълнителен директор на  Националното сдружение на общините в Република България.  „В по-дългосрочен план две са основните предизвикателства: преминаване към изчисляване на такса битови отпадъци на количество, което ще се случи от 2025 година и другата голяма задача за целия мандат е интензивната работа по огромен брой инвестиционни проекти с европейско финансиране“, подчерта Силвия Георгиева. Тя съобщи, че  в момента в местната власт са 8 500 изборни лица, от тях кметовете на общини са 265, общинските съветници – 5 051, кметовете на кметства  -  3 200, районните кметове - 35. „Това е много голяма група от хора, които пряко са получили доверието на своите съграждани и затова очакванията на гражданите са много по-големи, по-мотивирани и по-обосновани, отколкото преди 20 години “. Силвия Георгиева специално отбеляза, че гражданите  вече не са само получатели на общинските услуги, а са част от управлението: те предлагат, обсъждат, настояват и местната власт все повече и повече ще трябва да се съобразява с тях, преди да вземе финалните решения.

По поводприетата от Правителството актуализация на системата от критерии и показатели за категоризиране на общините, районите, кметствата и населените места в Република България, експертът поясни, че всяко населено място има определена категория, която е база за определяне на различен тип услуги и финансиране. Категорията  на населеното място е съществен компонент и при изчисляване на данъчната оценка на имотите. Нужно е време, задълбочени анализи и точни сметки, за да се проведе смислен и експертен разговор за повишаване на данъчните оценки на имотите. „Считаме, че този разговор едва сега започва. Ако се даде възможност данъчните оценки да се актуализират на определен период от време, спрямо индексите, които изчислява НСИ, това ще бъде една добра стъпка“, посочи позицията на НСОРБ Силвия Георгиева и подчерта, че това не води автоматично до повишаване на местните данъци. Решението за тях е в ръцете на общинските съвети.

Цялото интервю със Силвия Георгиева чуйте в звуковия файл.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Петя Петрова: Децата са отражение на обществото ни

Петя Петрова е както майка, така и професионалист с ръководен опит в образователната система на България.  Като човек, преодолял тревожно разстройство, тя пише книгата „Другото лице на паниката“ през 2011 година, за да помогне на други като нея. След задълбочено проучване на различни образователни системи, тя открива, че въвеждането на..

публикувано на 29.09.24 в 17:58

Беседи на пет езика в гостуващата изложба „Fake for Real“- „Истина или лъжа?“

По повод Европейски ден на езиците на 26 септември екипът на Национален етнографски музей организира беседи на пет езика в пътуващата изложба на Дома за европейска история „Fake for Real“-„Истина или лъжа? История на подправянията и фалшификациите“ по проект на Европейския парламент , реализиран от Дома на европейската история в Брюксел ...

публикувано на 26.09.24 в 14:34

Отличното качество на тютюна тази година трябва да получи максимална цена

Тютюнопроизводителите през тази година се радват на добра реколта, но на прага на новата изкупна кампания очакват провеждането и на Консултативен съвет по тютюна, на който ще се поставят актуалните проблеми на бранша.   За втора поредна стопанска година, поради сухото лято, както през  2023 г., и сега през 2024 г., качеството на тютюневата..

публикувано на 26.09.24 в 12:37

Айдън Мустафов: Природата ни е дала лек за всякакви болежки

Природата ни е дала лек за всякакви болежки, ние само трябва да го търсим и да го открием. Това заяви в ефира на Радио Благоевград биотехнологът Айдън Мустафов. Преди дни той изнесе публична лекция в град Гоце Делчев на тема „Лечебната сила на природата срещу хроничните заболявания“. Билките притежават лечебни качества, но не бива да забравяме, че те..

публикувано на 26.09.24 в 10:24

Как географските информационни системи помагат на ученици и преподаватели да изследват света

Преди дни бе даден старт на образователния конкурс „Изучаваме света с ГИС“, организиран по програмата „ГИС в училище“, под патронажа на Министерството на образованието и науката. Конкурсът цели да насърчи преподаватели, ученици и студенти да използват иновативните възможности на Географските информационни системи (ГИС) за създаване на интерактивни..

публикувано на 26.09.24 в 10:01

„Разходка из миналото“ за 115 години на читалището в Разлог

115 години отбелязва Народно читалище - Разлог "15 септември 1909 г." с концерт-спектакъл „Разходка из миналото“. Участват самодейните колективи към читалището. Сценарият е на Велина Кулина. По идея на Иван Мишков. Разказвач е актрисата Жанет Керанова. “Разходка из миналото” съчетава театрално, танцово, музикално и певческо изкуство. „Полъхът..

публикувано на 26.09.24 в 09:46

Бих искала да насърча всички български общини да участват в конкурса „ЕкоОбщина”

Конкурсът „ЕкоОбщина – устойчив град и общество” стартира своето пето издание в България. Инициативата е на Посолството на Франция в България и на Френския институт в България в партньорство с Националното сдружение на общините в Република България (НСОРБ), екологичното сдружение "За Земята", фондацията „Център за енергийна ефективност“- ЕнЕфект“..

публикувано на 24.09.24 в 10:52