Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Автори от цялата страна се обединиха в "Съюз на младите писатели"

Учредиха „Съюз на младите писатели“, който да потикне прохождащите автори да разсъждават в посока на тяхното персонално и професионално развитие.  Идеята за неговото създаване възниква през това лято, когато Димитър Петров и Дебора Петкова предприемат крачката към обединението на всички млади писатели от страната. 

"Целите, които си поставихме с Дебора, бяха да популяризираме произведенията на младите писатели и също така да поощряваме младите хора към творчески изяви, към писане, издаване на произведения и поощряване на хората към четене, предвид тревожните тенденции, които се отбелязват в последно време", разказва в ефира на Радио Благоевград основателят на Сдружението Димитър Петров. 

Според него да си млад писател в България е предизвикателство, от гледна точка на това, че по-голямата част от издателствата са консервативни и не са склонни да финансират и издават произведения на прохождащи автори. Предизвикателство е и заради критиката на българската публика, която понякога е твърде голяма и често младите автори биват подценявани, счита Петров

Другият основен проблем по пътя на развитие е неувереността у младите: "Аз познавам много млади, пишещи хора, които не смеят да издадат своите произведения, тъй като се притесняват от критиката, от мнението на публиката. Това е сериозен проблем, и затова и една от целите на нашия Съюз е да вдъхновим, да поощрим тези млади хора, да съберат кураж и да издадат произведенията си, защото сме уверени, че всеки млад, пишещ човек, е човек, който има мечти, има вяра в едно по-добро, по-светло бъдеще, не само на страната, но и като цяло на света и тези хора са полезни, и трябва да съществуват", заявява основателят на "Съюз на младите писатели".

Сдружението посещава библиотеки и училища, където се среща с много млади хора, опитвайки се да ги вдъхнови и да им покаже важността на това да четат. Димитър Петров споделя, че въпреки черната статистика за страната, има много млади хора, които четат, както и такива, които пишат и има и положителни примери. 

Към настоящия момент Съюзът обединява над 25 млади писатели от страната, които творят в различни жанрове. "Имаме писатели на стихотворения, на разкази, имаме на романи, на книги и игри, аз самият съм писател на исторически книги и игри, дори имаме писатели и на по-сериозна историческа литература, в лицето на хора като Искрен Красимиров, който смятам е национално известен млад писател", споделя Петров.

Съюзът на младите писатели обяви и свой конкурс за разказ - „Ние, младите пишем", а темата е „Ако можех?“. В него могат да вземат участие автори на възраст от 14 до 40 години. Разказите трябва да бъдат анонимни и да не са публикувани/награждавани досега в други конкурси. Участниците могат да изпращат до два свои разказа, в размер на не повече от пет страници. Данните на автора се изписват в имейла, отделно от творбите. Крайният срок за участие е до 20 ноември 2023 г., на e-mail: unionofyoungwriters@abv.bg.

"Аз "Ако можех" бих направил така, че държавата ни да отделя повече не само финансови средства, а и усилия, в развитие на културата, тъй като не е изобщо клише, че културата е гръбнакът на нашето общество. Аз дълбоко вярвам, че ако имаме една държава, която има основен приоритет в културата, не говорим само на приказки, говорим на действия, тъй като в бюджетът всички знаем, че се залагат едни нищожно ниски проценти, което не е достатъчно да се поддържа изобщо самата културна система с институции, но и да се развиват. То е невъзможно. Затова, ако имах възможност, точно това бих направил - да помогна по някакъв начин. В тази част е и нашият Съюз - да поощрява пишещите хора. Ние вярваме, че точно положителното виждане е по-полезно от това, което като цяло се излива върху нас от социални мрежи, телевизии и така нататък", завършва Димитър Петров. 

Повече можете да чуете в прикачения звуков файл с разговора на Ваня Бахчиванова с Димитър Петров.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Професия акушерка – орисана да помага на новия живот

На 21 януари се отбелязва Деня на родилната помощ, известен още като Бабинден (по стар стил, по нов празникът е на 8 януари). „ За професията на акушерката се изисква  любов и отдаденост към майките, бебетата и жените, много знания и умения “, сподели в ефира на Радио Благоевград  Ани Атанасова, специалист с дългогодишен стаж и опит в МБАЛ..

публикувано на 21.01.25 в 16:50

„Дъжд от Любов“ – новото музикално вдъхновение на Явор Велчев - Яви

Музиката на  „Дъжд От Любов” разказва история с поглед в бъдещето, където талант и дух се преплитат в жива и чиста музикална материя. Това сподели в ефира на Радио Благоевград независмият музикант Явор Велчев – Яви. Песента се ражда през 2011 г. в Антверпен, Белгия, на английски под името  „Love Shower”. Местни музиканти оставят своя..

публикувано на 21.01.25 в 16:35

Промените в Закона за ДДС ще изсветлят бизнеса с имоти

Физическите лица, които продават имоти в нови сгради, ще трябва задължително да се регистрират по ДДС. Това предвиждат внесените в парламента промени в Закона за данък добавена стойност . Промените са насочени основно към така наречените бартерни сделки на зелено, тъй като в момента масова практика е строителните компании да не купуват директно..

публикувано на 21.01.25 в 09:28

Красимир Герчев: „Старчевата“ е жива! Коренът ѝ е тук, в Разлог!

Деветият Международен кукерски фестивал „Старчевата“ събра в Разлог 24 групи от България и чужбина с над 2 500 участници. Атрактивният фестивал се проведе на централния площад „Преображение“, където дефилираха кукери от общините Тунджа, Ямбол, Благоевград, Симитли, Карлово, Павел баня, Елин Пелин, Земен, Перник, Кюстендил, Петрич и Разлог. В..

публикувано на 20.01.25 в 12:27

Инж. Богдан Милчев: Институциите трябва да вършат своята работа

При детайлен анализ на данните за 2024 година, свързани с безопасното движение в България, се  показва, че по време на снеговалеж, проливен дъжд и мъгла са загинали 10 души или 2 % от всички загинали по улиците и пътищата през годината. Докато, когато времето е било сухо, слънчево и благоприятно за движение са загинали 352 души или 73% от всички..

публикувано на 20.01.25 в 09:36

Параолимпиецът Михаил Христов: Може да съм без криле, но винаги в полет

"БЕЗ КРИЛА" е филм, вдъхновен от истинската история на лекоатлета, параолимпиец и трикратен шампион на скок дължина за хора с увреждания - Михаил Христов. Михаил на 14 години губи двете си ръце заради токов удар. След това става състезател по дълъг скок и печели световна титла за параолимпийци, а после измисля нов вид протези и започва да ги..

публикувано на 19.01.25 в 10:00

Храмът "Свети Атанасий" в Елешница - 190 години стожер на вярата!

Днес, на 18 януари, църквата "Свети Атанасий" в разложкото село Елешница празнува и 190 години от освещаването си. Юбилеят бе отбелязан с празнична света литургия, на която бе поканен и Негово Високопреосвещенство Неврокопският митрополит Серафим със свещеници от Неврокопската духовна околия.  В миналото в селото съществували много оброчища, едно от..

публикувано на 18.01.25 в 12:39