Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Мария Стоянова и пречистващата душата поезия в "Добро утро, живот!"

Мария Стоянова и Юлия Караджова
Снимка: личен архив

Мария Стоянова - феномен със стойности, които все още науката не може да обясни. Тя е явление в областта на творческия процес, защото не полага никакви усилия да пише стихове и песни, но самата тя се оказва извор и на двете. Творческият процес Мария възприема като бягство от натоварването, което ѝ носи човешката болка, и не само. Понякога отговора на някои въпроси, които задават хората, идва в стих и песен. От друга страна това творчество е пристанище и за много други, които имат отворени сетива да усетят въздействието му. Тя има издадени над 10 поетични книги, една автобиографична и дискове с народни и шлагерни песни. В следващите минути Юлия Караджова говори с нея за последната ѝ книга „Добро утро, живот!”

Къде ли не се рее душата на Мария Стоянова, но в определени моменти улавя и запечатва невероятно красиви мелодии и съдържателни текстове, които никога след това не може да забрави. Изпява ги, намира най-подходящия композитор да ги аранжира и най-подходящия глас да ги изпее. И творческият процес започва с нейно съгласие, защото тя разбира кога ще се получи пълен синхрон на въздействие. Знае как да улови дължината на вълната, в която е вграден ключа към цялата Вселена. Нали затова всеки тон в музикалната стълбица звучи различно, защото има  своя дължина на вълната. Ще се убедите сами от следващата поетична импресия по стихове на Мария Стоянова и нейна музика. Аранжиментът на мелодиите е на Маргарит Русев, а изпълнението на стиховете на актьора Нено Койнарски.


По публикацията работи: Зоя Караджова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

В Петрич изграждат двуетажен паркинг

Община Петрич внесе инвестиционно предложение за изграждане на паркинг в РИОСВ – Благоевград. Идеята е да се подобри градската среда, да се намали трафикът и задръстванията в южния град. „Предвижда се изграждането на закрит паркинг на два етажа със135 паркоместа, от тях 15 ще са за автомобили на хора с увреждания. Предвижда се и обособяването..

публикувано на 22.07.25 в 09:00

Община Петрич е първенец по щъркелови гнезда в региона

Приключи участието на екипа от БДЗП – Гоце Делчев в Осмото международно преброяване на белия щъркел. Общините, които са били обходени през тази и миналата година, са общо 13 на брой. Според резултатите от проучването, в община Петрич са били установени най-много щъркели и щъркелови гнезда. Това съобщи за Радио Благоевград Димитър Попов,..

публикувано на 21.07.25 в 13:25

Планина без бариери за децата и младежите в неравностойно положение

Планината е за всички – без бариери. Това е на само призив, а дългогодишна мисия за Гергана Дойчинова и екипа на „Ела и ти“. След дарителска кампания бяха събрани нужните средства за закупуването на три специализирани колички.  С тях деца и младежи с увреждания, както и трудноподвижни хора, могат да стигнат до планинските върхове, разбира се, с..

публикувано на 18.07.25 в 14:51
Анелия Никова

Новият живот и родилната помощ

След протеста и контрапротеста заради сигнала на родилка за агресия в Майчин дом на дневен ред излезе наболял за обществото проблем за етиката между пациенти и медицински специалисти, като този случай отвори полюсни позиции и още въпросителни. Акушерството е трудна и отговорна, но същевременно и благородна професия, изискваща търпение и..

публикувано на 18.07.25 в 14:22

Пикник артистик: Време за вдъхновение и културен куиз под открито небе

Бретонски палачинки, кроасани, лавандулова лимонада и френски сирена, поднесени сред уютния и пъстър колорит на благоевградското село Рилци. Този културен мост между българската и френската култура подариха на благоевградската публика Маргарита Георгиева, заместник-председател на Алианс франсез, и Елена Арнаудова. С подкрепата на Община Благоевград те..

публикувано на 18.07.25 в 10:58

Горещниците и Илинден - народните поверия и обичаи

Дните 15, 16 и 17 юли са известни в българския народен календар като Горещници. Тези три дни са свързани с почитание към огъня. Вярвало се, че който работи през тези дни, то снопите му на нивата се запалвали сами, защото огънят слизал от небето. Считали, че който не празнувал Горещниците, къщата му изгаряла. Тези дни се съблюдавали..

публикувано на 18.07.25 в 08:56

Новите сортове тютюн се адаптират успешно в българските условия

Припомняме, че през пролетта на тази година една от най-големите световни тютюневи компании стартира пилотен проект у нас, осъществяван от Национална асоциация на тютюнопроизводителите (НАТ-2010) и компанията за преработка на суров тютюн Сокотаб. Проектът включва експерименталното изпитване на три нови за България сортове едролистен тютюн, като..

публикувано на 17.07.25 в 11:58