Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Пчелни продукти и мед за по-добър имунитет

Медът и пчелните продукти са не само много вкусни, но и полезни, особено през този сезон, когато защитните сили на организма са атакувани от студа и вирусните заболявания. В това е категорична Ралица Петкова, дългогодишен, потомствен пчелар от Благоевград, която произвежда и продава мед и пчелни продукти. Тя бе гост в рубриката „Полезно е да знаем“ по Радио Благоевград, за да даде полезни съвети за това, кои пчелни продукти са най-полезни за здравето ни през този сезон и как да ги използваме.

Най-често задаваният въпрос от потребителите е свързан с вида мед, който искат да използват през този сезон. Повечето хора купуват мед за да подслаждат чая си с него.

„Съветът ми е да си закупят един от най-ароматните видове мед - букетът от билков мед. Той е добит от растения, които са подходящи за нашия географски район. Нашият пчелин е в Огражден планина, всичко, което цъфти през лятото, пчелите събират нектар от него и така се добива истински билков букет от мед. Така че, той е най-подходящия за чая, който искаме да подсладим. Една лъжичка мед е достатъчна, но тя трябва да се постави, когато температурата на чая е около 37-38 градуса, в противен случай се губят полезните качества на меда“, посъветва Ралица Петкова.

Според нея, за съжаление много хора се сещат да консумират мед и пчелни продукти, когато вече са болни. Един от най-подходящите пчелни продукти за този сезон е пчелният прашец. Той е изключително богат на витамини и минерали. Това е храна, която може да даде изключително голяма енергия на организма, един еликсир за здраве и  дълголетие.

„Най-подходящата му консумация е разбъркан с пчелен мед. Има и готови смеси, една чаена лъжичка дневно е напълно достатъчна. Може да се консумира и с кофичка кисело мляко, в което да се постави една супена лъжица пчелен прашец. Дозата е за възрастни. Изчаква се да се разтвори и след това се консумира. Тази смес може да се приготви вечерта и до сутринта пчелният прашец ще е разтворен. Към това може да се добави лъжичка мед. Може да се добави и лъжичка куркума, една много подходяща подправка за хората с диабет“, допълни дамата пчелар от Благоевград.

Тя е убедена, че хората, които редовно консумират пчелни продукти, са много по-здрави и организмът им е подготвен за зимните сезонни неразположения.

Клеевата тинктура е също много полезна. Тя натуралният антибиотик в природата. Пчелният кошер използва прополиса като естествен продукт за поддържане на идеална среда на живот и така, прополисът не допуска развитието на гъби, плесен и други микроорганизми в кошера. Прополисовата клеева тинктура е много полезна за човешкия организъм, защото убива всякакъв вид гъбични и вирусни инфекции.

„Препоръчително е в чаша хладка вода, на гладно, да се приемат по 15-20 капки клеева тинктура дневно. Може да се добави и лимон за вкус. За децата до 15 годишна възраст дозата е толкова  капки, колкото са годините на детето. Освен имуностимулиращо действие, клеевата тинктура има и очистващо действие за организма. Полезна е и за хора с проблеми в стомашно-чревния тракт, в устната кухина и в синусите“, допълни Ралица Петкова.

Тя коментира, че продължава нейната полезна инициатива „Сливи за смет - бурканче за мед“, която се практикува на изнесения щанд на пчеларя в  центъра на Благоевград. Когато потребителите връщат празни стъклени буркани, могат да получат отстъпка от цената на меда или на пчелния продукт, който си купуват. Така се пестят стъклените буркани, а и се формира екологично отношение на хората към този вид амбалаж, който се оказва все по-ценен и трудно намиращ се.

„Директно от производителя е най-сигурното, че медът, който си купуваме, е истински. Важно е и да информираме потребителите за това, което купуват. Затова, винаги на моя щанд има брошури с информация за полезните качества на меда и пчелните продукти“, коментира още Ралица Петкова, която съобщи, че догодина напролет, ще продължат и нейните информационни кампании сред учениците от Благоевград и областта.

Пчеларят от Благоевград поздрави Радио Благоевград по повод 50-годишния юбилей на нашата медия и ни пожела да бъдем все така актуални, приятни и полезни за слушателите.

Целият разговор на Биляна Славчева с Ралица Петкова можете да чуете в звуковия файл:





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Снимка: Иво Данчев

"Кукерленд" 2025 - красотата на българската маскарадна традиция, събрана в 13 снимки от цялата страна

Едни от най-ярките и интересни обичаи в традиционния български календар са народните кукерски игри – маскаради. Той датира още от древните времена на траките и е успял да се съхрани през всички векове, свързани с големи политически и социални изменения за страната ни. Кукерите  пък са  един от най-колоритните и загадъчни символи на българската..

публикувано на 06.01.25 в 14:50

6 януари е двоен празник за село Добърско

От отколешни времена в разложкото село Добърско битува традицията на 6 януари, Богоявление, да се отбелязва, както древният обичай „Водици“, така и празникът на населеното място. Според кмета Янис Будин, в миналото на този ден е била Бъдни вечер, а на следващия ден Коледа, което е още един повод, точно тази дата да е избрана за празник на..

публикувано на 06.01.25 в 14:23
Д-р Кирил Алексиев

Кирил Алексиев: Ботев е гневният вик на човека, който иска промяна

    В деня, в който честваме рождения ден на Христо Ботев , с д-р Кирил Алексиев разговаряме за публицистиката на човека, който остави неизтриваема диря в българската история - не само с революционното си дело и героичната саможертва, но и с пълното припокриване на дела и слово.     Предлагаме ви да чуете този разговор: 

публикувано на 06.01.25 в 12:18

Христо Мухтанов: Да се вглеждаме не само в тежкото

Христо Мухтанов е автор на три книги - "Опити за еволюция", "ТриАда" и "Полюсът на живота". За третата, най-новата, Валентин Дишев пише: " Онова, което наричаме желание да се срещнеш със себе си, да се опознаеш, да разчетеш собствената си идентичност, е един от най-разпознаваемите човешки копнежи. И страхове. Веднъж бях написал „Видях ангел / да плаче /..

публикувано на 06.01.25 в 11:55

Книгата „Духът на Хераклея“ - апотеоз на Петрич

Седем разказа, посветени на Хераклея Синтика, са поместени в книгата „Духът на Хераклея“, която скоро ще бъде и на книжния пазар. Нейни автори са петричанинът Димитър Яков и Илиан Ацев, който е потомственик на Аце войвода.  „Книгата е готова в електронния си вариант, почти готова и в хартиения. За първи път книгата ще излезе и в аудио разкази..

публикувано на 05.01.25 в 10:00

2025 година – началото на поколението Бета

От 1 януари 2025 година светът влезе в най-новата демографска генерация – Бета. Очаква се те да съставляват около 16 процента от световното население до 2035 година. „Това еволюционно развитие, според мен, тръгна преди 1 януари тази година. Просто така чисто статистически се отчита като дата, като начало. Тези дечица ще бъдат много..

публикувано на 05.01.25 в 09:15

Границите падат, възможностите растат: Как членството в Шенген ще повлияе на туризма и бизнеса?

Членството на България в Шенген ще има значително отражение върху туризма и бизнеса, като се очаква облекчаване на граничния режим и засилване на трансграничните връзки с Гърция и други съседни държави. Това коментираха в предаването „Събуди деня“ по Радио Благоевград туроператорът Здравка Чимева и адвокат Борис Харизанов, член на Българо-гръцката..

публикувано на 03.01.25 в 11:30