Здравословното хранене по време на рождественските пости бе акцент в рубриката „Полезно е да знаем“ по Радио Благоевград. Според проф. Донка Байкова, експерт по хранене и диететика, планираното, балансираното и разнообразно хранене по време на постите през зимния сезон, има огромни ползи за организма. Затова трябва да прибягваме към него, когато сме подготвени и добре информирани.
„Разнообразното хранене през този период е много важно, защото ще излъчим от организма различни разградни продукти на белтъчната и мастната обмяна. С отделителната система ще изхвърлим различни токсични агенти, даже остатъци от различни лекарства. Ще подобрим холестерола, триглицеридите, ще намалим нивата на кръвната захар и кръвното налягане, ще подобрим нивото на пикочната киселина. Все полезни въздействия на метаболизма“, коментира проф.Байкова.
Това означава, че ако един индивид от 18 до 75 г., не е преболедувал наскоро и не се намира в оздравителен период, не е рисково за неговото здраве да предприеме този пост. Ще липсват мляко и млечни продукти, месо и яйца, които можем да заместим с полезни растителни алтернативи.
„Млякото и млечните продукти, които са богати на калций, можем да си набавим от различни растителни продукти. Богати на калций са всички, зърнени и бобови храни, както и семената. Второто, което ще ни бъде дефицитно е белтъкът, но пълноценния белтък. Можем да си го набавим като комбинираме бобова и зърнена храна. Например – боб и хляб, ориз и грах, нахут и просо. По този начин, аминокиселинните аспекти се балансират“, допълни експертът по хранене и диететика.
Професор Байкова обърна внимание на факта, че по време на постите, организмът ни може да изпита дефицит на желязо. Можем да си го набавим от бобовите храни, ядките и семената. Витамин В12 за кръвотворенето и имунната защита на организма, можем да си осигурим чрез мекотелите и морските дарове. А християнската религия позволява тяхното включване. Витамин Д е също много важен през зимния сезон. Той е имуностимулатор и модулатор, може да си го осигурим чрез различни хранителни добавки.
„Много важно е захранването след приключването на постите. Нашият съвет звучи така: в никакъв случай да не сменяме модела на хранене с всички изолирани до момента храни. Например, сутринта да хапнем баница, на обяд месо със зеленчуци, на вечеря – риба. По този начин ще дадем възможност на организма да се справи с всеки позабравен хранителен продукт. В противен случай, може да затрудним работата на органите, което ще отключи болестен или възпалителен процес на организма. Да не забравяме да пием много течности, билкови отвари, чайове и вода“, допълни проф. Донка Байкова.
По повод 50-годишния юбилей на Радио Благоевград, тя ни пожела да бъдем все така актуални и полезни за слушателите.
Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Донка Байкова:
Народният представител Ангел Славчев, заместник-председател на Комисията по електронно управление и член на Комисията по околна среда и води в 49-ото Народно събрание, връчи наградата в категория „Кауза“ на Bright Awards 2025 на Яница Домусчиева от Сдружение „Св. Св. Йоаким и Анна“ – организацията, която стои зад благородната инициатива по..
2024 година беше година на оцеляването за Община Благоевград. От 2025 година обаче ще е година на действието. Бюджетът ще позволи да направим инвестиции по редица ключови проблеми, най-вече инфраструктура и градска среда, както и да направим инвестиции в хората. Няма шега, в края на март за първи път от шест години Общината няма просрочени задължения...
Катедра „Социология“ към Философския факултет на Югозападния университет „Неофит Рилски“ организира Национална студентска конференция на тема „Модерният свят през погледа на младите социолози“. Събитието е посветено на 30-годишнината от обособяването на социологията като самостоятелна специалност във висшето училище. „В рамките на..
"СигналИн" - платформата за сигнали на Община Благоевград 2023, е номинирана за награда "Свободен електрон" 2025. Системата за подаване на сигнали на Община Благоевград има за цел да повиши гражданската активност за отстраняване на нередности на територията на общината. Поставените чрез сигналите проблеми се насочват по компетентност за..
Детска градина „Щастливо детство“ в Благоевград е първата в областния център, която въвежда екообразованието по методологията на световната програма „Екоучилища“. Целта е по интерактивен начин да се повиши теоретичното и практическо равнище на най-малките по въпроси, свързани с опазване на околната среда. "Всяка учебна година имаме теми и..
Редица инициативи и програми за учениците и студентите от Благоевград подготвя общинското ръководство в областния център. Обединените им усилия с двата университета - Американския университет и Югозападния университет, вече дават резултати. През изминалата седмица се проведе Панаир на кариерата, в който участваха десетки представители на..
През 2026 година задължително всички общини трябва да въведат новия модел за изчисляване на такса смет, основан на принципа „Замърсителят плаща“. В противен случай страната ни ще търпи санкции от Европа. До юни ще има стратегически документ от държавата, който ще п редлага няколко вариант а за прилагане на модела. На местно ниво всяка община..