Здравословното хранене по време на рождественските пости бе акцент в рубриката „Полезно е да знаем“ по Радио Благоевград. Според проф. Донка Байкова, експерт по хранене и диететика, планираното, балансираното и разнообразно хранене по време на постите през зимния сезон, има огромни ползи за организма. Затова трябва да прибягваме към него, когато сме подготвени и добре информирани.
„Разнообразното хранене през този период е много важно, защото ще излъчим от организма различни разградни продукти на белтъчната и мастната обмяна. С отделителната система ще изхвърлим различни токсични агенти, даже остатъци от различни лекарства. Ще подобрим холестерола, триглицеридите, ще намалим нивата на кръвната захар и кръвното налягане, ще подобрим нивото на пикочната киселина. Все полезни въздействия на метаболизма“, коментира проф.Байкова.
Това означава, че ако един индивид от 18 до 75 г., не е преболедувал наскоро и не се намира в оздравителен период, не е рисково за неговото здраве да предприеме този пост. Ще липсват мляко и млечни продукти, месо и яйца, които можем да заместим с полезни растителни алтернативи.
„Млякото и млечните продукти, които са богати на калций, можем да си набавим от различни растителни продукти. Богати на калций са всички, зърнени и бобови храни, както и семената. Второто, което ще ни бъде дефицитно е белтъкът, но пълноценния белтък. Можем да си го набавим като комбинираме бобова и зърнена храна. Например – боб и хляб, ориз и грах, нахут и просо. По този начин, аминокиселинните аспекти се балансират“, допълни експертът по хранене и диететика.
Професор Байкова обърна внимание на факта, че по време на постите, организмът ни може да изпита дефицит на желязо. Можем да си го набавим от бобовите храни, ядките и семената. Витамин В12 за кръвотворенето и имунната защита на организма, можем да си осигурим чрез мекотелите и морските дарове. А християнската религия позволява тяхното включване. Витамин Д е също много важен през зимния сезон. Той е имуностимулатор и модулатор, може да си го осигурим чрез различни хранителни добавки.
„Много важно е захранването след приключването на постите. Нашият съвет звучи така: в никакъв случай да не сменяме модела на хранене с всички изолирани до момента храни. Например, сутринта да хапнем баница, на обяд месо със зеленчуци, на вечеря – риба. По този начин ще дадем възможност на организма да се справи с всеки позабравен хранителен продукт. В противен случай, може да затрудним работата на органите, което ще отключи болестен или възпалителен процес на организма. Да не забравяме да пием много течности, билкови отвари, чайове и вода“, допълни проф. Донка Байкова.
По повод 50-годишния юбилей на Радио Благоевград, тя ни пожела да бъдем все така актуални и полезни за слушателите.
Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Донка Байкова:
Едни от най-ярките и интересни обичаи в традиционния български календар са народните кукерски игри – маскаради. Той датира още от древните времена на траките и е успял да се съхрани през всички векове, свързани с големи политически и социални изменения за страната ни. Кукерите пък са един от най-колоритните и загадъчни символи на българската..
От отколешни времена в разложкото село Добърско битува традицията на 6 януари, Богоявление, да се отбелязва, както древният обичай „Водици“, така и празникът на населеното място. Според кмета Янис Будин, в миналото на този ден е била Бъдни вечер, а на следващия ден Коледа, което е още един повод, точно тази дата да е избрана за празник на..
В деня, в който честваме рождения ден на Христо Ботев , с д-р Кирил Алексиев разговаряме за публицистиката на човека, който остави неизтриваема диря в българската история - не само с революционното си дело и героичната саможертва, но и с пълното припокриване на дела и слово. Предлагаме ви да чуете този разговор:
Христо Мухтанов е автор на три книги - "Опити за еволюция", "ТриАда" и "Полюсът на живота". За третата, най-новата, Валентин Дишев пише: " Онова, което наричаме желание да се срещнеш със себе си, да се опознаеш, да разчетеш собствената си идентичност, е един от най-разпознаваемите човешки копнежи. И страхове. Веднъж бях написал „Видях ангел / да плаче /..
Седем разказа, посветени на Хераклея Синтика, са поместени в книгата „Духът на Хераклея“, която скоро ще бъде и на книжния пазар. Нейни автори са петричанинът Димитър Яков и Илиан Ацев, който е потомственик на Аце войвода. „Книгата е готова в електронния си вариант, почти готова и в хартиения. За първи път книгата ще излезе и в аудио разкази..
От 1 януари 2025 година светът влезе в най-новата демографска генерация – Бета. Очаква се те да съставляват около 16 процента от световното население до 2035 година. „Това еволюционно развитие, според мен, тръгна преди 1 януари тази година. Просто така чисто статистически се отчита като дата, като начало. Тези дечица ще бъдат много..
Членството на България в Шенген ще има значително отражение върху туризма и бизнеса, като се очаква облекчаване на граничния режим и засилване на трансграничните връзки с Гърция и други съседни държави. Това коментираха в предаването „Събуди деня“ по Радио Благоевград туроператорът Здравка Чимева и адвокат Борис Харизанов, член на Българо-гръцката..