Милена Статева е доктор по социология, социален психолог и процесен консултант. Тя е част от авторския екип на платформата “Климатека“, която и тази година организира лабораторията “Наука и журналистика за климата”.
Темата за климатичните промени и насилието над жени е нова и не добре изследвана. „Климатичните промени и насилието над жени могат да бъдат разбрани най-вече от гледна точка на разбирането на насилието, което отива отвъд чисто физическите му измерения, както сме свикнали да го разбираме и работи повече със системния подход, символните нива. И от тази гледна точка се оказва, че има много общи неща между насилието на жени и климатичните промени. В същото време това е важно, защото подсказва връзки между нещата, които могат да се направят, за да се противопоставим и на двата феномена“, поясни за Радио Благоевград Милена Статева. Тя подчерта, че връзката между климатичните промени и насилието над жени може да се търси в понятието за климатична справедливост и че е особено важно да си даваме сметка, че целият свят е една отворена система, в която отношенията и връзките между различните феномени и кризи се препокриват в много отношения. „В България много малко се говори за проблемите с климата и жените, но тази връзка има съвсем реални измерения“, каза още Милена Статева. „На първо място, това което трябва да се случи е да се даде глас на жените и тяхната перспектива предвид, че бидейки майки, те са много по-разтревожени, притеснени за бъдещето на децата си“. Нужно е и повече жени да участват във вземането на решенията по отношение на климата, насилието над жени и свързаните кризи.
Интервюто с Милена Статева чуйте в звуковия файл.
Темата с въвеждането на еврото в страната ни след 1 януари 2026 година все още предизвиква противополюсни мнения - едни са възторжени от предстоящото въвеждане, други са песимистично настроени и отказват да приемат еврото като своя валута. Все по-често в публичното пространство се чуват и реплики като „загуба на българска идентичност“...
България има нов пътеводител за търсачите на силни усещания – Xtreme Map . Това е първата по рода си интерактивна карта , която събира на едно място всички дестинации за екстремни спортове в страната : от парапланеризъм и скално катерене до бънджи скокове, каяк, сноуборд и още. Зад идеята стои Светозар Желев , създател на картата и страстен..
На 20 юли, денят на Свети Пророк Илия, е празникът на петричкото село Беласица. Светецът е закрилник на населеното място, затова и местната черква носи неговото име. Тази година празникът ще бъде тридневен, като началото ще бъде поставено на 18 юли, петък. „Празничните дни ще открием с футболна среща между местния отбор и ветераните, която..
Започна пътуването към един голям и смислен разказ, озаглавен " Месец на фотографията на Веселин Боришев ". Седем изложби, преплитащи сюжетите си през и чрез личността на автора. За това пътуване, срещащо фотожурналиста с безмилостно точно и изобличаващо иронично око с художника-фотограф, осмислящ реалността, е разговорът на Валентин Дишев с Веселин..
Голям процент хора решават да отидат в планината без предварителна подготовка, което е предпоставка за инциденти. 7 спасителни акции за последните две седмици са провели планинските спасители в района на Седемте рилски езера, съобщиха от Планинската спасителна служба. Оказва се, че именно езерата са най-посещаваното място от туристи в..
Брокерите в България много отдавна са готови за прехода към еврозоната, защото ние всички отдавна работим с евро. Така че чисто оперативно не очаквам някакви трудности, нито за сектора, нито за клиентите. Това заяви в ефира на Радио Благоевград Веселина Стоева, председател на Управителния съвет на Асоциацията за развитие на брокерите на имоти. През..
Министерският съвет одобри промените в Закона за предучилищното и училищното образование, предложени от МОН. С част от тези промени се цели затягане на дисциплината, по-строга регулация на използването на мобилни устройства и повече правомощия за учителите в справянето с неприемливо поведение на учениците. В рамките на един месец предложените..