На 13 декември депутатите приеха окончателно промените в Закона за тютюна и тютюневите изделия, касаещи европейската директива за ограничения за нагреваемите тютюневи изделия. Отпада възможността те да бъдат освободени от задълженията за поставяне на здравни предупреждения върху опаковките.
Според Цветан Филев, председател на Националната асоциация на тютюнопроизводителите в България, НАТ - 2010 и президент на двете европейски браншови организации UNITAB и ELTI, тези промени не касаят пряко българските тютюнопроизводители.
„Казвам го с уговорката, че дали ще бъдат овкусени и ароматизирани с някакви аромати новите нагреваеми тютюневи изделия, или ще продължат да се произвеждат само натурални тютюневи изделия, това не касае по никакъв начин поминъка на българските тютюнопроизводители“, уточни за Радио Благоевград браншовикът. Той допълни, че България като член на Европейския съюз, трябва да се съобразява с всички европейски директиви, какъвто е и този случай.
Според промените в Закон за тютюна, продуктите с ниско съдържание на никотин също ще се определят като тютюневи изделия и ще попадат в обхвата на забраните, заради риска върху здравето. Тютюневите и свързаните с тях изделия със стари бандероли, които са произведени или пуснати на пазара, могат да продължат да се предлагат до два месеца от влизане в сила на промените в закона. Това също е гласувано от депутатите.
Цветан Филев коментира и настояването на бранша за свикване на Консултативен съвет по тютюна още в първите дни на 2024 година. На него ще бъдат коментирани два важни въпроса – определяне и гласуване на единични ставки по сортови групи тютюн за обновена финансова схема „Преходна национална помощ за тютюн“, Кампания 2023, както и запознаване с Индикативния график за предстоящи плащания по интервенциите на директни плащания за Кампания 2023, след 31 януари 2024г.
По отношение на продължаващата изкупна кампания на тютюна, Цветан Филев съобщи, че тази година се предлагат рекордно високи изкупни цени за повечето сортови групи тютюн, особено за ориенталските.
„Тези високи цени за тютюна са резултат от усилията на тютюнопроизводителите през цялата година да произведат качествена суровина. Аз се радвам, че за поредна година, тя се окачествява правилно от търговците. За най-масовата сортова група дребнолистен тютюн от ориенталската сортова група „Басми“ вече стигаме цени от над 10 лева за килограм. Досега е нямало такива цени, затова са рекордни. За втората ориенталска сортова група „Каба Кулак“ – 7.05 лв. е средната цена, при около 60 % изкупен тютюн и от двете сортови групи. За сортова група „Бърлей“ - средната цена е 5.20 лв. към момента, при около 70% изкупен тютюн. При „Виржиния“ – 7.30 лв., при 90% изкупена суровина“, допълни Цветан Филев.
До средата на месец януари догодина ще бъдат ясни окончателните изкупни цени и количества изкупен тютюн. Очакванията са да бъдат реализирани около 6 хиляди тона тютюн. Това е почти същото количество като миналата година, което говори за стабилността на сектора. В същото време, за тази година има около 12 хиляди тона внесен тютюн. Това пък означава, че има достатъчно суровина за преработвателния бранш, който може да остане у нас минимум до още 5 години.
Чуйте подробностите в интервюто на Биляна Славчева с Цветан Филев:
Едни от най-ярките и интересни обичаи в традиционния български календар са народните кукерски игри – маскаради. Той датира още от древните времена на траките и е успял да се съхрани през всички векове, свързани с големи политически и социални изменения за страната ни. Кукерите пък са един от най-колоритните и загадъчни символи на българската..
От отколешни времена в разложкото село Добърско битува традицията на 6 януари, Богоявление, да се отбелязва, както древният обичай „Водици“, така и празникът на населеното място. Според кмета Янис Будин, в миналото на този ден е била Бъдни вечер, а на следващия ден Коледа, което е още един повод, точно тази дата да е избрана за празник на..
В деня, в който честваме рождения ден на Христо Ботев , с д-р Кирил Алексиев разговаряме за публицистиката на човека, който остави неизтриваема диря в българската история - не само с революционното си дело и героичната саможертва, но и с пълното припокриване на дела и слово. Предлагаме ви да чуете този разговор:
Христо Мухтанов е автор на три книги - "Опити за еволюция", "ТриАда" и "Полюсът на живота". За третата, най-новата, Валентин Дишев пише: " Онова, което наричаме желание да се срещнеш със себе си, да се опознаеш, да разчетеш собствената си идентичност, е един от най-разпознаваемите човешки копнежи. И страхове. Веднъж бях написал „Видях ангел / да плаче /..
Седем разказа, посветени на Хераклея Синтика, са поместени в книгата „Духът на Хераклея“, която скоро ще бъде и на книжния пазар. Нейни автори са петричанинът Димитър Яков и Илиан Ацев, който е потомственик на Аце войвода. „Книгата е готова в електронния си вариант, почти готова и в хартиения. За първи път книгата ще излезе и в аудио разкази..
От 1 януари 2025 година светът влезе в най-новата демографска генерация – Бета. Очаква се те да съставляват около 16 процента от световното население до 2035 година. „Това еволюционно развитие, според мен, тръгна преди 1 януари тази година. Просто така чисто статистически се отчита като дата, като начало. Тези дечица ще бъдат много..
Членството на България в Шенген ще има значително отражение върху туризма и бизнеса, като се очаква облекчаване на граничния режим и засилване на трансграничните връзки с Гърция и други съседни държави. Това коментираха в предаването „Събуди деня“ по Радио Благоевград туроператорът Здравка Чимева и адвокат Борис Харизанов, член на Българо-гръцката..