От 30 ноември до 12 декември 2023 година Дубай бе домакин на 28-та световна конференция по климатични промени СОР-28. Основната тема на форума бе смекчаване на негативното влияние върху климата и наличните ресурси на страните за намаляване на емисиите. По думите на Антониу Гутериш, генерален секретар на ООН, човечеството е навлязло в "глобално кипене", а все повече световни лидери и експерти признават, че климатичната криза засенчва всички останали кризи. Вече е факт, че 2023-та е най-горещата година в историята на метеорологичните изследвания.
Още в първите дни на СОР-28 бе обявена подкрепа за ролята на ядрената енергетика в борбата с климатичните промени и ограничаване на повишаването на средната температура на повърхността на Земята до 1,5°. Декларацията за тройно увеличаване дела на ядрената енергия до 2050 година подписаха САЩ, Канада, Франция, Обединените арабски емирства, редица други страни, сред които и България. Всички се ангажират да предприемат действия на национално ниво, за да се гарантира, че атомните електроцентрали се експлоатират отговорно и в съответствие с най-високите стандарти за безопасност, устойчивост, сигурност и неразпространение.
Конференцията продължи с един ден повече, заради проблеми с приемането на финалния документ. „Документът е наречен „Глобална равносметка“ и в него има призив за преход извън изкопаемите горива“, коментира за Радио Благоевград резултатите от форума Николай Петков от екологичното сдружение „За Земята“ и част от екипа на платформата „Климатека“. Той подчерта, че за първи път в историята на конференциите е отправен призив за прекратяване на добива на изкопаемите горива и припомни, че заключителният документ не е правно обвързващ. „За мен най-значителното, извън заключителния документ, е споразумението между над 120 страни да работят за утрояване на ВЕИ и за удвояване на скоростта на мерките за енергийна ефективност до 2030 година“, сподели експертът. Той съобщи, че България се е присъединила към инициативата на САЩ за нулев въглероден отпечатък на правителствената и общинската администрации, подкрепила е и декларацията за климата и здравето, и подчерта, че участието на нашата страна във форума бе активно и на високо ниво. Въпреки това, България не успя да спечели домакинството на световната среща през 2024 година, тя ще се проведе в Азербайджан.
Интервюто с Николай Петков чуйте в звуковия файл.
България е навсякъде, когато има кой да предава любовта към Родината и българския език. Това е благородната мисия за учителите с голямо сърце. Сред тях е Снежина Цветанова- познат глас в радиоефира, журналист, който от няколко години не само се връща към учителството, но преподава на българчета, живеещи извън нашата страна. Тя..
В търсене на решения с отпадъчната пластмаса графичният дизайнер Георги Балинов организира мини работилници за собственоръчно рециклиране на пластмаса, превръщайки боклука в полезни предмети. Всичко започва преди няколко години, когато Георги се запознава с движението „Ценна пластмаса“ и разбира, че много други хора по света рециклират..
Езиков приятел за деца мигранти - това е новата инициатива, обединяваща български студенти, които да помагат на деца бежанци да учат български език. Проектът се реализира от екипа на „Мулти култи колектив“ и цели да подаде ръка на мигрантите, които идват да живеят в нашата страна. Това каза за Радио Благоевград председателят на..
Платформата „Ела си у дома“ цели да върне над 1 000 000 българи от чужбина, като им покаже, че в България има възможности и бъдеще. Създателят на инициативата е Ленко Кабаиванов, социален предприемач и творец. Той подчерта, че проектът е насочен към вдъхновяване чрез личен пример и практическа подкрепа. „Много хора искат да се върнат, но им..
„Кризата в отношенията между България и Северна Македония може да бъде преодоляна единствено чрез диалог и взаимно уважение“, заяви Калоян Ханджийски в интервю за Радио Благоевград. Ханджийски е член на Клуба за българо-македонско приятелство и разказа за дейността на организацията, която вече две години събира на една маса политици, общественици и..
Младите планинари от Петрич продължават благотворителната си кампания „Опаковано с любов“. Една от последните им акции бе по повод Деня на християнското семейство, когато те дариха чаши за чай, купички и съдове за хранене на Хижа „Беласица“. Младите природолюбители вярват, че добрината, „опакована с любов“, стига далеч - до планинарските сърца и до..
На 3 декември България се включва в #ЩедриятВторник - движение, което вдъхновява хората по целия свят да променят обществата със силата на щедростта. Да накараш някого да се усмихне, да помогнеш на съсед или непознат, да се застъпиш за кауза, да дариш – всеки има нещо, което може да даде на другите. Идеята за #GivingTuesday (Щедрия вторник) се..