Неприятни изненади белязаха карнавала „Старчевата“ в Разлог, който се проведе на 1 януари. По време на шествието преоблечени като ловци мъже, влачиха убити животни, като част от маскарадните сценки. Това разгневи природозащитници и любители на животните.
Димитър Попов, председател на БДЗП - Гоце Делчев, коментира за Радио Благоевград неприятния случай и изказа позицията си.
„Това нещо, което се е случило ми прилича на някакъв езически обичай, който обаче е силно изкривен, тъй като показването на такива зловещи неща, оказва влияние върху обществото. Оказва влияние и върху децата, най-уязвимите сред нас, това може да остане травма за цял живот и да стане подстрекателство към много по-зловещи неща в бъдеще. Мисля, че тук е ролята на зоополицията, която трябва да следи за такива зверства, защото не мога да го определя по друг начин“, допълни природозащитникът.
Община Разлог също излезе с позиция по този случай. В нея се казва:
"В част от сценките на карнавала "Старчевата" са използвани препарирани животни, но не и такива които са били живи, своевременно вързани и дърпани по улиците в Разлог. Във връзка със създалата се обстановка в социалните мрежи, Община Разлог е категорична, че не толерира подобно поведение, което нарушава хуманно отношение към животните“.
В ефира на Радио Благоевград в предаването „Ефир за приятели“ гостува Денис Никифоров – психолог от Благоевград, редовен докторант по позитивна психология към ПУ „Паисий Хилендарски” в Пловдив и носител на престижната награда „Психолог“ от 31-вото издание на Националните награди по мода, шоу и бизнес „Топ 10“, провели се в София и организирани от..
С празнична програма, курбан за здраве, благотворителен базар и родова среща на Петковден село Скребатно тържествено отбеляза 190 години от построяването на своята светиня — храма „Света Параскева“, един от най-старите и най-обичани възрожденски храмове в Пиринския край. Храмът е изграден през 1835 г. , в сърцето на Възраждането, и оттогава..
След резултата на ГЕРБ на извънредния местен вот в Пазарджик, лидерът на партията Бойко Борисов отправи сериозни закани към управляващото мнозинство. В изказванията си той обяви, че депутатите от ГЕРБ повече няма да осигуряват кворум за заседанията на Народното събрание и заговори за възможно преформатиране на властта или предсрочни избори. Повод за..
Идеята за ограничаване на достъпа на деца под 15-годишна възраст до социалните мрежи предизвика оживен обществен дебат. Повод за него станаха изявленията на министъра на образованието Красимир Вълчев и председателя на парламентарната комисия по здравеопазване Костадин Ангелов, според които социалните мрежи създават сериозни рискове за психичното здраве..
Излезе от печат първата стихосбирка на благоевградчанката Надежда Радкова, озаглавена „Аз тъкмо свободата си развързах“. Книгата съдържа 48 страници поезия, съчетана с художествени илюстрации от Маргарита Палюшева. Редактор на изданието е поетесата Камелия Кондова. „Аз тъкмо свободата си развързах“ предлага поезия, в която личното и универсалното се..
След трагедията в курорта Елените отново видяхме колко тънка е границата между развитието на едно населено място и безразсъдството. Когато строителството навлезе там, където природата има свои закони, последствията понякога са тежки. „В целия този дълъг процес - от изготвянето на проекта до построяването на сградата, е важно водещи да бъдат моралът,..
Камелия Пешева и Бояна Василева, две сестри, който благодарение на своя талант и голямо сърце, преобразиха една от стените в детското отделение на МБАЛ „Д-р Никола Василиев“ в Кюстендил. Цветна стена със закачливи животни посреща болните дечица в приемния кабинет в отделението. Че изкуството лекува душата, твърди Бояна, която на драго сърце..