Срокът за въвеждане на разделното събиране на биоотпадъците от домакинствата изтече на 31 декември 2023 година, припомни за Радио Благоевград Евгения Ташева, координатор „нулеви отпадъци“ в екологичното сдружение „За Земята“. Тя поясни, че това е система, която се гради и разгръща постепенно, не става изведнъж, резултатът не може да се види веднага и навсякъде. „Така че, това стои като много сериозна задача пред всички общини. И те се справят колкото и както могат, но тепърва ще видим да се разгръща тази дейност “, коментира още екологът и посочи, че Благоевград има щастието да разполага с почти готова инсталация за третиране на биоотпадъци, каквито има много малко в страната и която ще произвежда компос и биогаз.
Евгения Ташева обърна внимание на някои актуални срокове в областта на управлението на отпадъците: общото рециклиране и повторната употреба на битовите отпадъци тази година трябва да достигне 53%; до 2025 година производителите, които пускат на пазара напитки в пластмасови бутилки, са длъжни да приемат обратно 77% от това количество. „Трябва много сериозно да се ускорят мерките в тази посока, а това е свързано с депозитната система, за която сме чували, че съществува в много страни. Германия е най-често споменавания пример, но в Европа станаха повече страни с депозитни системи“, обясни Евгения Ташева и съобщи, че организираната от „За Земята“ петиция „ЗА депозитна система в България“, вече е подкрепена от над 4 000 българи. (https://www.zazemiata.org/deposit/#form). „Наричаме я призив към управляващите, защото твърде много се забави и това е нещо, което ни остана за домашна работа не само от миналата година, а и от по-предишните години въобще да се започне работа по законодателство за депозитната система и у нас. Искрено се надявам, че тази година ще завършим този процес, защото няма много време“.
Друга цел, заложена в националното законодателство, е промяната на методиката за изчисляване на таксата смет, което да не се извършва на базата на данъчната оценка на имотите, а да следва принципа „замърсителят плаща“. „Решението е много непопулярно, то се отлага вече 15 години. Би трябвало да влезе в сила догодина, ако случайно пак не се отмени“, каза още Евгения Ташева и подчерта, че грижа на общините е да създадат всички условия за разделното събиране на отпадъците и гражданите да бъдат добре информирани.
„България е пред закриване на тази наказателна процедура, от която бяхме заплашени от ЕС за незакрити нерегламентирани сметища. Остават няколко, които се броят на пръстите на двете ръце“, информира Евгения Ташева и посочи, че по-сериозният проблем са многобройните замърсявания край всяко населено място, които са язви в околната среда. „Нека се постараем тази година да бъдем възможно най-добри спрямо това какво изхвърляме, къде го изхвърляме, колко неща изхвърляме. Да се стараем да бъде чисто около нас. Това е моето пожелание към всички“ .
Интервюто с Евгения Ташева чуйте в звуковия файл.
България е навсякъде, когато има кой да предава любовта към Родината и българския език. Това е благородната мисия за учителите с голямо сърце. Сред тях е Снежина Цветанова- познат глас в радиоефира, журналист, който от няколко години не само се връща към учителството, но преподава на българчета, живеещи извън нашата страна. Тя..
В търсене на решения с отпадъчната пластмаса графичният дизайнер Георги Балинов организира мини работилници за собственоръчно рециклиране на пластмаса, превръщайки боклука в полезни предмети. Всичко започва преди няколко години, когато Георги се запознава с движението „Ценна пластмаса“ и разбира, че много други хора по света рециклират..
Езиков приятел за деца мигранти - това е новата инициатива, обединяваща български студенти, които да помагат на деца бежанци да учат български език. Проектът се реализира от екипа на „Мулти култи колектив“ и цели да подаде ръка на мигрантите, които идват да живеят в нашата страна. Това каза за Радио Благоевград председателят на..
Платформата „Ела си у дома“ цели да върне над 1 000 000 българи от чужбина, като им покаже, че в България има възможности и бъдеще. Създателят на инициативата е Ленко Кабаиванов, социален предприемач и творец. Той подчерта, че проектът е насочен към вдъхновяване чрез личен пример и практическа подкрепа. „Много хора искат да се върнат, но им..
„Кризата в отношенията между България и Северна Македония може да бъде преодоляна единствено чрез диалог и взаимно уважение“, заяви Калоян Ханджийски в интервю за Радио Благоевград. Ханджийски е член на Клуба за българо-македонско приятелство и разказа за дейността на организацията, която вече две години събира на една маса политици, общественици и..
Младите планинари от Петрич продължават благотворителната си кампания „Опаковано с любов“. Една от последните им акции бе по повод Деня на християнското семейство, когато те дариха чаши за чай, купички и съдове за хранене на Хижа „Беласица“. Младите природолюбители вярват, че добрината, „опакована с любов“, стига далеч - до планинарските сърца и до..
На 3 декември България се включва в #ЩедриятВторник - движение, което вдъхновява хората по целия свят да променят обществата със силата на щедростта. Да накараш някого да се усмихне, да помогнеш на съсед или непознат, да се застъпиш за кауза, да дариш – всеки има нещо, което може да даде на другите. Идеята за #GivingTuesday (Щедрия вторник) се..