Проф. д-р Васил Яблански дм – водещ гръбначен и ортопедичен хирург и началник на Клиниката по ортопедия и травматология в УМБАЛ „Токуда“, въведе нов протокол за ранно възстановяване при операция за смяна на тазобедрена става. Какви са предимствата за пациентите и с какво е по-различен от стандартния подход при този тип хирургични интервенции – това беше темата за разговор в предаването „Здравен компас“ на БНР-Радио Благоевград.
От 1 януари 2024 г. проф. Яблански стана единственият български гръбначен и ортопедичен хирург с асоциирано членство в Scoliosis Research Society (SRS) - водещото световно дружество за изследване на гръбначния стълб, членството, в което е възможно само за утвърдени представители на медицинската професия, със съществен принос в развитието на изследванията на сколиоза и свързаните с нея гръбначни деформации.
„Ендопротезирането или смяната на тазобедрена става се извършва при пациенти, които вече имат напреднали заболявания и разрушаване на тазобедрената става. Като операция само по себе си вече е доста рутинно и разпространено в ортопедичната практика почти в цяла България. Но в нашето желание да подобрим грижата за тези пациенти, които преминават през подобна хирургична интервенция – тъй като моите наблюдения сочат, че в пациентите има страх, звучи като нещо доста страшно и предизвикателно – въведохме протокол за подход при подобни операции. В някои страни от Западна Европа и САЩ, той дава възможност на колегите ми там да извършват тази операция почти в един ден. Пациентът се приема, оперира и вечерта си е в къщи – до такова ниво е достъпна и добре приета от пациентите“.
Проф. Яблански посочи комплекса от дейности, въведени в практиката:
По думите на проф. Яблански в деня след операцията рехабилитатор „изправя“ оперираните пациенти, които ползват помощно средство, за да преодолеят страха и да имат опора. В деня след операцията самостоятелно се изправят, ходят и изкачват стълби. Не са необходими предпазни мерки, свързани с положението на краката при сядане. Операцията по този нов протокол дава възможност пациентът да постигне абсолютна самостоятелност преди изписването от болницата.
Пълното възстановяване на пациентите настъпва след 1 месец. „След 1 месец даваме разрешение на пациентите да карат кола, ако усещат, че имат доверие на крака, за да реагират при определени ситуации, разрешаваме свободно натоварване и ходене“.
Водещият гръбначен и ортопедичен хирург бе категоричен, че е огромна разликата при операции, извършени по този нов протокол и при стандартния подход и тя е в полза на пациентите. Той посочи и причините, поради които се стига до смяна на тазобедрена става. „Първата причина е коксартрозата – възрастово обособено износване на ставата. Немалка част са пациентите обаче, които развиват определени заболявания в областта на тазобедрената става. Като пример мога да посоча асептична остеонекроза на бедрената глава, което се развива и при по-млади хора, дори и при съвсем млади. За съжаление през последните 1-2 години се забелязва нарастване на такива случаи, тъй като една от възможните причини за появата на това заболяване е прекомерното използване на кортизонови препарати. При ковид пандемията те бяха основна съставка при комплексното лечение при тежко състояние на пациенти. И може би като резултат на това все повече пациенти имаме с асептична некроза – млади хора.“
По-голямата част от пожара, разгорял се в събота вечерта в община Трън, вече е локализиран. Все още има активни огнища в горската част. Рано сутринта доброволци, пожарникари, горски служители и земеделци са били разпределени по местата, в които все още гори огън, но те са трудно достъпни за техниката. Затова и днес основно ще се разчита на..
От днес до неделя Благоевград ще бъде сцена на вдъхновението, младежкия порив и надеждата. За втора поредна година тук се провежда инициативата „Ела си в Благоевград“, която събира местни жители, гости на града и българи, живеещи в чужбина. Напук на юлската жега, събитието раздвижи градската сцена в типичен стил – големи дози от онези вибрации, които..
Екстремно високите юлски температури поставиха на изпитание и болни, и здрави. Какви са основните рискове за сърдечносъдовата система при пиковите горещини, какво трябва да бъде поведението ни? В предаването „Сюжети от деня“ на БНР-Радио Благоевград отговорите потърсихме от доц. д-р Красимира Христова, председател на Асоциацията по неинвазивна..
Общините все още чакат от държавата изработена ясна и единна методика за въвеждане на новите модели за изчисляване на такса смет, които трябва да заработят у нас от 1 януари 2026 година. Миналата година този процес беше отложен тъкмо поради липса на прецизна стратегия как навсякъде да бъде изчислявана такса смет. Сега отново няма яснота по кой път ще..
Изразът „Оферта само за частни клиенти“ в обявите за недвижими имоти е синоним на нелоялна практика и крие опасности за клиента. Това е първата „сигнална лампа“, че не сте се доверили на правилния човек в имотния пазар. „Ако вие сте продавач и обявите своя имот в дадена брокерска агенция с подобен модел на работа, вие рискувате вашият имот да не..
Преди дни служители на ГДБОП задържаха близо 1 тон флакони с райски газ на обща стойност 250 000 лв в благоевградското село Падеш. Според антимафиоти те веществото е било предназначено за разпространение в питейни заведения и търговия на дребно. Цялото количество е иззето, с цел да бъде предотвратено то да стигне до пазара и до крайния..
Промените в наказанията за престъпления срещу животни бяха приети в НС окончателно, при почти единодушно гласуване. Против промените в Наказателния кодекс имаше само 1 глас от ИТН. На фона на настоящата политическа ситуация това показва, че животните са наистина обединяващ фактор. Припомняме, че без разследването на КАЖИ, които разкриха жестоките..