Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. Васил Яблански:

Новият подход за ранно възстановяване при операция за смяна на тазобедрената става намалява изпитанието за пациентите

2
Снимка: Проф. д-р Васил Яблански дм

Проф. д-р Васил Яблански дм – водещ гръбначен и ортопедичен хирург и началник на Клиниката по ортопедия и травматология в УМБАЛ „Токуда“, въведе нов протокол за ранно възстановяване при операция за смяна на тазобедрена става. Какви са предимствата за пациентите и с какво е по-различен от стандартния подход при този тип хирургични интервенции – това беше темата за разговор в предаването „Здравен компас“ на БНР-Радио Благоевград.

От 1 януари 2024 г. проф. Яблански стана единственият български гръбначен и ортопедичен хирург с асоциирано членство в Scoliosis Research Society (SRS) - водещото световно дружество за изследване на гръбначния стълб, членството, в което е възможно само за утвърдени представители на медицинската професия, със съществен принос в развитието на изследванията на сколиоза и свързаните с нея гръбначни деформации.

„Ендопротезирането или смяната на тазобедрена става се извършва при пациенти, които вече имат напреднали заболявания и разрушаване на тазобедрената става. Като операция само по себе си вече е доста рутинно и разпространено в ортопедичната практика почти в цяла България. Но в нашето желание да подобрим грижата за тези пациенти, които преминават през подобна хирургична интервенция – тъй като моите наблюдения сочат, че в пациентите има страх, звучи като нещо доста страшно и  предизвикателно – въведохме протокол за подход при подобни операции. В някои страни от Западна Европа и САЩ, той дава възможност на колегите ми там да извършват тази операция почти в един ден. Пациентът се приема, оперира и вечерта си е в къщи – до такова ниво е достъпна и добре приета от пациентите“.

  Проф. Яблански посочи комплекса от дейности, въведени в практиката:

  •    Преминава се  близо до мускулите, без да се увреждат. Като  резултат – възстановяването на пациента и болката след операцията е много по-малка.
  •    Малък разрез, който  се прави от години, но и това е предимство.
  •     Без нуждата от кръвопреливане на пациента, като се предприема венозно вливане на специални вещества, които редуцират кървенето по време на операцията.          Както и инфилтриране на полето с медикаменти, които понижават значително кървенето и по този начин пациентите нямат нужда от кръвопреливане.
  •     Много по-добър контрол на болката при пациентите, по-адекватно обезболяване. По време на операцията се инфилтрира оперативното поле, чието действие продължава часове след операцията. Усещането на пациентите за болка е изключително ниско и добре се възприема.
  •     Използват се най-съвременни импланти, които са от последно поколение и  са по-подходящи за такива малки разрези.
  •     Започва се ранна рехабилитация. Пациентът се изправя още същия ден след операцията.


  По думите на проф. Яблански в деня  след операцията рехабилитатор „изправя“ оперираните пациенти, които  ползват помощно средство, за да преодолеят страха и да имат опора. В деня след операцията самостоятелно се изправят, ходят и изкачват стълби. Не са необходими предпазни мерки, свързани с положението на краката при сядане. Операцията по този нов протокол дава възможност пациентът да постигне абсолютна самостоятелност преди изписването от болницата.

  Пълното възстановяване на пациентите настъпва след 1 месец. „След 1 месец даваме разрешение на пациентите да карат кола, ако усещат, че имат доверие на крака, за да реагират при определени ситуации,  разрешаваме  свободно натоварване  и ходене“.

  Водещият гръбначен и ортопедичен хирург бе категоричен, че е огромна разликата при операции, извършени по този нов протокол и при стандартния подход и тя е в полза на пациентите. Той посочи и причините, поради които се стига до смяна на тазобедрена става. „Първата причина е коксартрозата – възрастово обособено износване на ставата. Немалка част са пациентите обаче, които развиват определени заболявания в областта на тазобедрената става. Като пример мога да посоча асептична остеонекроза на бедрената глава, което се развива и при по-млади хора, дори и при съвсем млади. За съжаление през последните 1-2 години се забелязва нарастване на такива случаи, тъй като една от възможните причини за появата на това заболяване е прекомерното използване на кортизонови препарати. При ковид пандемията те бяха основна съставка при комплексното лечение при тежко състояние на пациенти. И може би като резултат на това все повече пациенти имаме с асептична некроза – млади хора.“






БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Казусът „френска безработица“ стигна до Съда на Европейския съюз

Съдебен състав на Административен съд-Благоевград  допусна и отправи преюдициално запитване до Съда на Европейския съюз по така наречения казус „френска безработица“. То е направено по искане на адвокатската кантора на адвокат Илко Стоянов. Причината е,че по едни и същи казуси в различните съдилища на страната съдебните състави се произнасят различно..

публикувано на 19.02.25 в 12:28

При подмяна на стари дървета е важно да има компесаторно озеленяване

Зеленината има изключително голямо приложение в градска среда. Тя със своята листна маса помага за поемането на праха, спомага за поддържане на чист въздух, помага и със своята естетика, разбира се. Трябва да се знае, че всяко дърво е жив организъм. И то се засажда, расте, добива зрялост и в един момент остарява, неговият живот не е безкраен. Много..

публикувано на 19.02.25 в 11:55
Иван Анчев

Иван Анчев: Съдбата на Украйна не може да се решава без нейно участие

Дипломатът и съпредседател на Атлантическия съвет Иван Анчев, изрази дълбоко притеснение от формата на преговорите в Рияд, при които „много важна част от пъзела – Украйна и Европа – не присъства на срещата“. В интервю за Радио Благоевград той подчерта, че „няма как две държави да решават съдбата на трета, без нейното участие, особено когато тя е..

публикувано на 19.02.25 в 11:17

От любов към цигулката до благотворителна кауза

Ученичката  от ОУ "Христо Ботев"  в село Самораново, община  Дупница  Михаела Радева реши първият ѝ самостоятелен концерт да бъде с благотворителна цел,  събраните пари тя и нейното семейство ще дарят на дете в нужда. Михаела  е на 13 години, а на цигулка свири от 5-годишна – досега винаги пред публика излиза с ансамбъла, с който репетира...

публикувано на 18.02.25 в 10:18

Изкуството да даваш

В неделя в читалище „Пробуда – 1919“ в град Кочериново се проведе благотворителна изложба. Своите картини представиха  две местни художнички – Вергиния Карашка и Николета Василева. С изобразително изкуство Вергиния се занимава още от малка, а учител ѝ е бил Огнян Механджийски. „Обичам много да рисувам. С това уплътнявам времето си. Вдъхва ми..

публикувано на 17.02.25 в 09:33

Живот като на книга - историята на Снежанка Филчева

Снежанка Филчева е автор на книгите „От копче до балтон“, „Бягство“, „Да оставиш следа“ и „Орисани“. Тя е един от съставителите на  сборника „Народни художествени занаяти от Македонския край“, освен това е самоук художник, който има зад гърба си участия в редица изложби. Нищо, свързано с изкуство, не й е чуждо, като владее не само старите занаяти,..

публикувано на 15.02.25 в 14:25
Симеон Славчев

Симеон Славчев: Спекулата в търговията ни прави по-бедни

Цените на основните стоки продължават да растат, а причините за това не са само външни фактори. Според председателя на партия МИР, Симеон Славчев, основният проблем е спекулата, липсата на регулации и недостатъчната подкрепа за българските производители. В интервю за Радио Благоевград той представи конкретни решения за справяне с проблема. Една от..

публикувано на 14.02.25 в 11:31