Честит 24 май!

Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

„Дигитална раница“ в СУ „Св. Паисий Хилендарски“ село Абланица

Наджибе Ибраим е учител по информационни технологии и предприемачество в СУ „Св. Паисий Хилендарски“ в село Абланица, община Хаджидимово. Тя е публикувала две тетрадки в „Дигитална раница“, които всеки учител може да използва. Единият урок е за осми клас по информационни технологии на тема „Принципи на действие на съвременните мобилни устройства“. Вторият урок е за пети клас по технологии и предприемачество. Основно в тези тетрадки е включила използване на дигитални ресурси, т.е. с тези тетрадки разработва учебното съдържание дигитално, интерактивно и интересно за учениците.

„Аз съм класен ръководител на седми клас и родителите на моите ученици също имат достъп до „Дигиталната раница“. С техните създадени профили могат да проследяват домашните, могат да учат заедно със своите деца. В началото на учебната година имахме родителска среща. Раздадохме кодовете на родителите, за да могат да използват „Дигитална раница“. Много им е интересно“, споделя Наджибе Ибраим. Помощ от нея търсят колегите й от начален курс и от прогимназиален курс на обучение. СУ „Св. Паисий Хилендарски“ е иновативно и от няколко години учителите използват платформата mozaBook, така че имат както нагласа, така и знания и опит.

„Специално моите уроци не са  интердисциплинарни, но в училището ни всяка година провеждаме такива уроци и имаме такива тетрадки, които са за ползване само от нашето училище. Много често правим интердисциплинарни уроци по природни науки. Обединяваме биология и химия, математика, информационни технологии, физика и астрономия и мога да кажа, че тези тетрадки, създадени в mozaBook, са идеално средство за постигане на очакваните резултати в разработката на един такъв урок“, допълва Наджибе Ибраим. Според нея ползите от уроците в „Дигиталната раница“ са много. „Живеем в ерата на технологиите и децата, които обучаваме, са дигитално поколение. Те обичат информацията да им се поднася интерактивно, а не чрез използване на традиционните методи на преподаване, макар че аз не ги отричам. Апелирам всеки учител да започне да използва платформата „Дигитална раница“, ако все още не е, защото освен ползите, които изброих, тя може да им донесе допълнителен доход“, коментира Наджибе Ибраим.

Сега Наджибе Ибраим, заедно със свои колеги, разработват интердисциплинарен урок по информационни технологии и български език и литература на тема „Гераците“ от Елин Пелин, който също ще бъде предложен за качване в платформата „Дигитална раница“. Ако бъде одобрен, ще може да се използва от всички учители в страната. 





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Празник на буквите с Дивата азбука

Любознателните малчугани от 1 г клас на 8 СУ „Арсени Костенцев“ вече имат богати познания за буквите, но и за дивата природата.  Още в началото на учебната година първокласниците обещават на своя начален учител Гергана Баркова, че искат и ще бъдат природни изследователи. В студиото на Радио Благоевград Коци, Ники, Лени и Ангел разказаха какво са..

публикувано на 23.05.24 в 16:45

100 години читалищна дейност в село Огняново

С поредица от събития жителите и гостите на гърменското село Огняново ще отбележат 100 години от създаването на Народно читалище „Асен Златаров-1924“. Началото на честванията ще бъде даден през месец юли с „Първи фестивал на самодейните състави“. „С кмета на селото Иван Ижбехов решихме да организираме този двудневен фолклорен фестивал, който ще..

публикувано на 23.05.24 в 14:44

НМД търси защитниците на децата в следващото Народно събрание и в Европарламента

Национална мрежа за децата отново стартира кампания “Гласувам за децата!”, с която търси следващите политици, готови да се присъединят към неформалното обединение “Парламентарната група за децата“. Кандидатите за народни представители за 50-то Народно събрание и тези за Европейския парламент вече могат да се запознаят с Декларациите от сайта на НМД...

публикувано на 23.05.24 в 12:44

Езиковата дигитална платформа БЕРОН помага да знаем и пазим родния български език

В Интернет вече е  БЕРОН - езиковата платформа, информационен ресурс за задължителните книжовни норми за правопис, правоговор и граматика на българския книжовен език. „ БЕРОН е дигитализиран вариант на официалния правописен речник, но включва много повече информация в четири направления – правопис, правоговор, граматика и езиково консултиране...

публикувано на 23.05.24 в 11:24

Темата за донорството е важна и трябва да присъства в дневния ред на обществото

Темата за донорството е изключително важна и тя трябва да присъства в дневния ред на обществото. Това е и една от нашите цели – да даваме гласност чрез спортни събития, информационни кампании и срещи очи в очи. По този начин ще привлечем вниманието на хората към темата. Това заяви в ефира на Радио Благоевград Иванка Динева, изпълнителен директор на..

публикувано на 22.05.24 в 11:24

Работата със специалните деца е благословия

Петър Астинов, учител на деца със специални образователни потребности в Център за специална и образователна подкрепа „Св. Паисий Хилендарски“ – Благоевград, стана носител на приза „Учител на годината“. Наградата е от Синдиката на българските учители и е в направление „Възпитателна работа, извънкласни и извънучилищни дейности, училищни психолози и..

публикувано на 20.05.24 в 15:07

Все повече дами искат да усвоят тънкостите на пчеларската професия

27 са курсистите, които тази година усвояват тънкостите на пчеларската професия, в първия и единствен засега у нас, Пчеларски университет. Тазгодишният цикъл на обучение започна в началото на годината и приключи миналата събота. За да се стимулират начинаещите пчелари се предлагат и стипендии, те са общо 10 за този сезон, има и 5 награди за..

публикувано на 20.05.24 в 13:21