Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Д-р Магдалена Баймакова:

Микоплазмената пневмония – на пръв поглед лека, но и с възможни усложнения

3
Гл. ас. д-р Магдалена Баймакова

В рубриката „Инфекциозен навигатор“ на БНР-Радио Благоевград гл. ас. д-р Магдалена Баймакова от Първа инфекциозна клиника на ВМА и хонорован асистент в  ЮЗУ „Н. Рилски“, коментира микоплазмената пневмония като заразна респираторна инфекция – какво я причинява, симптоми, диагностика, лечение.

„Това са микоплазмени инфекции, инфекциозни заболявания, причинени от най-малките, свободно живеещи, самоограничаващи се микроорганизми-микоплазми. Съществуват над 120 вида микоплазми,  като 13 вида от тях са изолирани сред хората, но само 4 са патогенни за нас. Акцентът е върху Mycoplasma pneumoniae, който е един от основните причинители на пневмониите като причина за респираторни инфекции сред хората. От началото на есента Европейският център за контрол и превенция на заразните болести акцентира, в страните, в които се осъществява активен надзор и доклад на тези заболявания завишаване на тези случаи. В САЩ също регулярно съобщават за възникване на този тип инфекции, основно в детска възраст, също в Япония и Китай“.


Признаци на инфекцията

„Като инфекция на горния и долния респираторен тракт е възможно банално проявление под формата на ларингити, фарингити, инфекции на горните дихателни пътища – ринофарингити, бронхити, с лека температура и общо неразположение – нищо притеснително, краткотрайно и бързо отзвучаващо. Но в част от случаите може да се развие т.нар. микоплазмена пневмония. По статистика това са 5 до 10 процента от инфектираните лица. Хора, при които най-често се отбелязват този тип прояви са децата и лица до 40 години. Източникът на инфекцията е човека с въздушно-капков механизъм. Предаването на инфекцията става при много близък контакт между инфектираните лица, затова при работа в  по-затворени колективи случаите възникват най-често“. Инкубационният период е от 2 до 3 седмици – след контакт започва проявата на симптоматиката. Няма ясно изразени специфични симптоми, възможна е лека температура, общо неразположение, главоболие, суха  кашлица. При развитие на инфекцията са възможни леки жилави секрети. При част от случаите паралелно с респираторната симптоматика е възможно да се развият прояви от гастроентистиналния тракт, възможни са обриви при някои от пациените, ставни симптоми. „При физикален преглед нищо не се чува, което е характерно за т.нар. атипични пневмонии, но провеждайки рентгенография вече се виждат характерните изменения“.

Диагностика

„Да, защото чисто клинически на първа среща пациентите не са във влошено състояние, няма нещо, което да ни усъмни, но мислейки в хронологията на заболяването – т.е. тази поетапност в симптомите – сухата кашлица, която не отминава, главоболието, мускулните  болки, рентгеновата снимка и кръвните изследвания, в които няма нищо специфично – могат да ни усъмнят. Етиологичната диагностика също е много затруднена.“


Възможни усложнения

В хода на инфекцията е възможно да настъпят усложнения от страна на белия дроб. Да се развият абцеси, емпиеми, бронхиолити, дихателна недостатъчност, остър респираторен дистрес синдром. Възможно е да се развият доста тежки извън белодробни усложнения – засягане на сърдечносъдовата система, развитието на миокардити, ритъмно-проводни нарушения, сърдечна недостатъчност. От страна на нервната система – енцефалити, менингити, атаксия. Хематологични – много характерно е развитие на хемолиза. Дерматологични – с голяма палитра от обривни прояви, които много затрудняват диагностиката. Мускулно ставният апарат, засягане на очите, ушите, хепатит, панкреатит, тиреоидит. Затова е необходима навременна диференциална диагноза и стартиране на лечение.

Лечение

Прилагат се определени групи антибиотици за по-продължителен период от време. Няма ефективна ваксина, която да предпази хората.

Превенция

За предпазването от въздушно-капковата инфекция, д-р Баймакова препоръча ограничаване на контактите с хора, при които са налице респираторни инфекции, да се носят лични предпазни средства, често да се измиват ръцете. Добрата храна, с която да се подсилва имунитета, често проветряване на жилищата. „При някои рискови групи се обсъжда антибиотична профилактика, но в ерата на антибиотичната резистентност, това само експерт в специалността може да каже дали е удачно при определен пациент, който е изложен на риск – профилактично да се приложи антибактериален медикамент.“


 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

За франкофонския дух в Благоевград и за френската култура с любов и вдъхновение

Френската култура, с която съм  израснала благодарение на Е зиковата гимназия в Плевен,  ме е водила като  н ишка ,  която е разгръщала потенциала ми цял живот. Била съм преводач, работила съм в чужбина дълги години и фре нският език  винаги е бил мост за мен ,  както и б ългарската култура, която винаги съм се опитвала да разпространявам и..

публикувано на 05.04.25 в 10:14

Правителството е стабилно и мнозинството се увеличава

Това не беше само вот на недоверие, а опит за създаване на турбуленция в държавата, опит да се промени геополитическата посока на България. Ние обаче сме и оставаме европейска държава и сме амбицираме да бъдем все по-значими сред нашите партньори. Евроатлантическото мнозинство надделя при гласуването. Правителството е стабилно и мнозинството се..

публикувано на 05.04.25 в 10:07

Цветан Цветанов: Липсва политика за борба с контрабандата. Даниел Митов не е подходящ за вътрешен министър

Бившият вътрешен министър Цветан Цветанов коментира в интервю за Радио Благоевград сигналите за полицейски чадър над канал за контрабандни цигари в Пловдив. По думите му случаят е изключително тревожен и показателен за дълбоките проблеми в системата на вътрешното министерство. Цветанов заяви, че при наличие на подобни сигнали в годините, когато той..

публикувано на 04.04.25 в 11:00
Станислав Кимчев

"Момо" - терапевтичен мост към необятния вътрешен свят на хората със специални потребности в Благоевград

На 13 и 14 април потребители на социалните услуги и млади актьори представят в Благоевград театралната постановка „Момо“ по Михаел Енде – проект, който ще докосне публиката чрез изкуството и социалното приобщаване. Представлението ще се състои от 18:00 ч. в Камерна опера и НЧ „Н.Й. Вапцаров – 1866“ и има за цел да покаже, че театърът може да бъде..

публикувано на 04.04.25 в 10:27

Футболистката Лили Костова редом до Стоичков и Пенев

Какво е когато си доказал на себе си, а  и на останалите, че можеш, че си успял и сега искаш само да предаваш опита си. Отговори на тези въпроси дава бившата футболистка от Петрич Лили Костова. С право можем да кажем, че е най-добрата и истинска гордост на България в женския футбол. По повод 100-годишнината на Българския футболен съюз от..

публикувано на 04.04.25 в 09:57

От пожарникар до холистичен терапевт

С цветни еликсири и етерични масла Евгения Марценкова ни разкрива как да открием своята „вътрешна красота“. Тя бе една от номинираните за „Жена на годината на Благоевград“ за 2025 година. Евгения Марценкова е холистичен терапевт с 12-годишен опит. Завършва втория випуск на факултет „Пожарна безопасност и защита на населението“ към Академията..

публикувано на 04.04.25 в 07:00

Китайският език и култура - все по-интересни за студентите в Благоевград

Специалността "Педагогика на обучението по български език и китайски език" е сред сравнително новите специалности във Филологическия факултет на Югозападния университет "Неофит Рилски" и е важна стъпка към навлизането на азиатските езици и култури в портфолиото на филологическите специалности в Благоевград. Вече четири години специалността се стреми да..

обновено на 03.04.25 в 15:42