Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Балин Балинов: В Словения видях в най-чист чист вид примери за зелен енергиен преход

Република Словения е с население от около 2,1 милиона души. До 1991 година страната е част от  Югославия. Днес е  член на ЕС, НАТО и сред основателките на инициатива „Три морета“. По БВП на глава от населението  е на първо място сред славянските държави.

В началото на август 2023 година от зелен рай Словения се превърна в кален ад, след като понесе огромни щети от опустошителни наводнения, засегнали 60% от нейната площ. Загинаха хора, а материалните загуби се оценяват на 5 милиарда евро, разказа за Радио Благоевград Балин Балинов от „Грийнпийс България“ и подчерта, че хората, загубили домовете си, са поискали да ги построят отново на същото място, въпреки рисковете екологичната катастрофа да се повтори. Освен това, тази екстремна ситуация в страната е подновила разговорите за последиците от климатичните промени и за необходимостта от по-добри мерки за адаптация към тях.

 Балин Балинов сподели историята на ТЕЦ „Тръбовле“, закритата през 2016 година и за това, как наследената от нея площадка с депонирани повече от 8,7 милиона тона пепел и шлака е рекултивирана отлично и върху нея вече действа нова енергийна мощност – най-голямата фотоволтаична електрическа централа в страната, която покрива нуждите от енергия на 800 домакинства. „Това за мен е в най-чист вид енергийният преход. Така изглежда той в този стар въглищен регион в Словения. Там, където много дълго време са събирани вредните отпадъци от работата на въглищната централа, сега е построена фотоволтаична“. Освен постигнатия екологичен, здравен и икономически ефект, районът е запазил и славата си за място с уникални символи: към все още най-високия комин в Европа на вече неработещата централа,  прибави и най-големия соларен парк за Словения.

Като пример за различните пластове на енергийния преход, Балин Балинов посочи и опита на малката община Айдовшчина, където местната власт, гражданите и националната електрическа компания създават своеобразна енергийна общност и с обединени усилия разполагат панели върху покривите на няколко обществени сгради - училища, детска градина и футболен стадион. „Това, което ние отправяме като послание вече години наред – гражданското участие в енергийната система, за нейната децентрализация, за отварянето на все повече и по-малки производители на енергия за собствени нужди  - то вече се случва и у нас. Законодателството лека-полека се променя в посока да облекчава хората. Имаме вече примери за енергийни общности в България, те ще стават повече, сигурен съм“.

Цялото интервю с Балин Балинов чуйте в звуковия файл.






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Живот като на книга - историята на Снежанка Филчева

Снежанка Филчева е автор на книгите „От копче до балтон“, „Бягство“, „Да оставиш следа“ и „Орисани“. Тя е един от съставителите на  сборника „Народни художествени занаяти от Македонския край“, освен това е самоук художник, който има зад гърба си участия в редица изложби. Нищо, свързано с изкуство, не й е чуждо, като владее не само старите занаяти,..

публикувано на 15.02.25 в 14:25
Симеон Славчев

Симеон Славчев: Спекулата в търговията ни прави по-бедни

Цените на основните стоки продължават да растат, а причините за това не са само външни фактори. Според председателя на партия МИР, Симеон Славчев, основният проблем е спекулата, липсата на регулации и недостатъчната подкрепа за българските производители. В интервю за Радио Благоевград той представи конкретни решения за справяне с проблема. Една от..

публикувано на 14.02.25 в 11:31

Иван Христанов: Цените на храните могат да бъдат контролирани, ако има ясна държавна политика

Цените на храните – защо растат и как могат да бъдат овладени? Темата бе сред акцентите в предаването “Събития и личности”. Ръстът на цените на храните остава една от най-големите тревоги за българските потребители. В интервю за Радио Благоевград, Иван Христанов, който е лидер на “Единение” и бивш зам.-министър на земеделието и храните, анализира..

публикувано на 14.02.25 в 11:22
Маргарита Петкова

Поетесата Маргарита Петкова: Когато ви се случи любов не слушайте никого

На празника на виното и любовта потърсихме поетесата Маргарита Петкова, за да разговаряме с нея за любовта във всичките и измерения. Дамата на българската поезия има издадени над 20 стихосбирки и основният климат в тях е както тя казва любовта. На дълго и на широко обсъдихме любовта, но съветът, който даде беше уникален - когато ви се случи любов..

публикувано на 14.02.25 в 09:00

Спомен за Кеазим Исинов: Творчество, разказано през погледа на неговия син!

В зала "Временни изложби" на Регионален исторически музей - Благоевград всички посетители могат да се докоснат до творчеството на един от най-големите съвременни български художници Кеазим Исинов, когото загубихме преди 2 години. В изложбата в негова памет, озаглавена "Спомен за Кей", са представени над 20 творби, като  освен картини от музейната..

публикувано на 13.02.25 в 13:06

Окръжен съд-Кюстендил с кампания срещу насилието в училище

Окръжен съд-Кюстендил стартира кампания срещу насилието и психическия тормоз сред учениците. Тя под мотото  "Да не се нападаме! Да си помагаме!"  и се  реализира с подкрепата на Регионалното управление по образованието и е част от образователната програма на Висшия съдебен съвет и Министерството на образованието и науката.  Кампанията е вдъхновена..

публикувано на 12.02.25 в 14:01

65 години ПГСАГ „Васил Левски“ Благоевград

С факелно шествие и спектакъл под надслов „Живея! Строя! Красота творя!“ ПГСАГ „Васил Левски“ Благоевград отбеляза своя рожден ден. Зала „Яворов“ беше препълнена от настоящи и бивши ученици, учители, директори, много гости, между които кметът на община Благоевград Методи Байкушев и Ивайло Златанов, началник на РУО в Благоевград. Имаше много..

публикувано на 12.02.25 в 13:44