Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Балин Балинов: В Словения видях в най-чист чист вид примери за зелен енергиен преход

Република Словения е с население от около 2,1 милиона души. До 1991 година страната е част от  Югославия. Днес е  член на ЕС, НАТО и сред основателките на инициатива „Три морета“. По БВП на глава от населението  е на първо място сред славянските държави.

В началото на август 2023 година от зелен рай Словения се превърна в кален ад, след като понесе огромни щети от опустошителни наводнения, засегнали 60% от нейната площ. Загинаха хора, а материалните загуби се оценяват на 5 милиарда евро, разказа за Радио Благоевград Балин Балинов от „Грийнпийс България“ и подчерта, че хората, загубили домовете си, са поискали да ги построят отново на същото място, въпреки рисковете екологичната катастрофа да се повтори. Освен това, тази екстремна ситуация в страната е подновила разговорите за последиците от климатичните промени и за необходимостта от по-добри мерки за адаптация към тях.

 Балин Балинов сподели историята на ТЕЦ „Тръбовле“, закритата през 2016 година и за това, как наследената от нея площадка с депонирани повече от 8,7 милиона тона пепел и шлака е рекултивирана отлично и върху нея вече действа нова енергийна мощност – най-голямата фотоволтаична електрическа централа в страната, която покрива нуждите от енергия на 800 домакинства. „Това за мен е в най-чист вид енергийният преход. Така изглежда той в този стар въглищен регион в Словения. Там, където много дълго време са събирани вредните отпадъци от работата на въглищната централа, сега е построена фотоволтаична“. Освен постигнатия екологичен, здравен и икономически ефект, районът е запазил и славата си за място с уникални символи: към все още най-високия комин в Европа на вече неработещата централа,  прибави и най-големия соларен парк за Словения.

Като пример за различните пластове на енергийния преход, Балин Балинов посочи и опита на малката община Айдовшчина, където местната власт, гражданите и националната електрическа компания създават своеобразна енергийна общност и с обединени усилия разполагат панели върху покривите на няколко обществени сгради - училища, детска градина и футболен стадион. „Това, което ние отправяме като послание вече години наред – гражданското участие в енергийната система, за нейната децентрализация, за отварянето на все повече и по-малки производители на енергия за собствени нужди  - то вече се случва и у нас. Законодателството лека-полека се променя в посока да облекчава хората. Имаме вече примери за енергийни общности в България, те ще стават повече, сигурен съм“.

Цялото интервю с Балин Балинов чуйте в звуковия файл.






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Държавите в ЕС харчат милиарди за дейности, вредящи на природата

Нов доклад на WWF разкрива, че държавите-членки насочват между 34 и 48 милиарда евро европейски субсидии годишно за дейности, които вредят на природата. Макар че тези вредни субсидии обхващат всички основни сектори на икономиката, основната част от тях произхожда от селското стопанство. Според ново изследване до 60% от..

публикувано на 16.05.24 в 10:45

Електроцентралите в Югозападна България продължават работата си

Електроцентралите в Югозападна България продължават работата си. Това каза в интервю за Радио Благоевград  Марио Нинов, председател на Националния стачен комитет на КТ „Подкрепа“. Информацията идва на фона на новините, че в ТЕЦ „Марица Изток 3“ са започнали съкращения на специалисти. 80 души в края на миналата седмица са получили своите..

публикувано на 15.05.24 в 12:47

Директорът на ПМГ „Яне Сандански“ с наградата „Св.Иван Рилски“

Наградата „Свети Иван Рилски“ се връчва ежегодно от Министерството на науката и образованието  на директори на училища  за високи постижения и принос в развитието на образователното дело.По традиция церемонията по награждаване е в Рилския манастир  в Деня на светите равноапостолни Кирил и Методий  – 11 май.  През тази година голямата награда..

публикувано на 15.05.24 в 09:36

Пътят към красотата започва от сърцето, където се раждат мечтите

Красотата, създадена от пловдивчанката Слава Балджиева  докосва душата и сърцето в мига, в който я видиш. Авторските ѝ пана  с фолклорни мотиви греят с пъстрите си цветове -  съчетали в себе си талант, естетика, традиция и дух, много труд. Тя е художник-приложник, превърнала е художественото тъкачество в смисъл на  живота си, член е на Задругата..

публикувано на 13.05.24 в 14:07

2024 година - повратна точка за съдебните дела, свързани с климата

На 9-ти април 2024 година Европейският съд по правата на човека в Страсбург постанови решение по група знакови дела, свързани с изменението на климата, като осъди Швейцария за "бездействие по отношение на климата" * . Решението, в обем близо 600 страници, изпраща важни послания, а последствията от него коментира за Радио Благоевград Ремина..

публикувано на 13.05.24 в 10:29

Специалисти от различни области изследват условията на труд и нивото на благополучие на работещите в затвори

Специалисти от различни области ще изследват благосъстоянието и благополучието на работещите в пенитенциарните заведения. Това коментира доц. д-р Наташа Ангелова, ръководител на катедра “Психология” към ЮЗУ “Неофит Рилски” - Благоевград и ръководител на проект към Фонд Научни изследвания от програма “Фундаментални научни изследвания”  на тема..

публикувано на 13.05.24 в 09:30

ДФГ "Джумайчета" посреща 15-ти рожден ден

Част от представителите на Детска фолклорна формация „Джумайчета“ към Читалище „Н. Вапцаров- 1866г.“- Благоевград с ръководител Иван Кацарски гостува на предаването „Неделя у дома“. Повод за срещата в ефира на Радио Благоевград е 15-ти рожден ден, който „Джумайчета“ ще отпразнуват само след броени дни. Фолкорната формация подготвя празничн..

публикувано на 12.05.24 в 15:44