Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Балин Балинов: В Словения видях в най-чист чист вид примери за зелен енергиен преход

Република Словения е с население от около 2,1 милиона души. До 1991 година страната е част от  Югославия. Днес е  член на ЕС, НАТО и сред основателките на инициатива „Три морета“. По БВП на глава от населението  е на първо място сред славянските държави.

В началото на август 2023 година от зелен рай Словения се превърна в кален ад, след като понесе огромни щети от опустошителни наводнения, засегнали 60% от нейната площ. Загинаха хора, а материалните загуби се оценяват на 5 милиарда евро, разказа за Радио Благоевград Балин Балинов от „Грийнпийс България“ и подчерта, че хората, загубили домовете си, са поискали да ги построят отново на същото място, въпреки рисковете екологичната катастрофа да се повтори. Освен това, тази екстремна ситуация в страната е подновила разговорите за последиците от климатичните промени и за необходимостта от по-добри мерки за адаптация към тях.

 Балин Балинов сподели историята на ТЕЦ „Тръбовле“, закритата през 2016 година и за това, как наследената от нея площадка с депонирани повече от 8,7 милиона тона пепел и шлака е рекултивирана отлично и върху нея вече действа нова енергийна мощност – най-голямата фотоволтаична електрическа централа в страната, която покрива нуждите от енергия на 800 домакинства. „Това за мен е в най-чист вид енергийният преход. Така изглежда той в този стар въглищен регион в Словения. Там, където много дълго време са събирани вредните отпадъци от работата на въглищната централа, сега е построена фотоволтаична“. Освен постигнатия екологичен, здравен и икономически ефект, районът е запазил и славата си за място с уникални символи: към все още най-високия комин в Европа на вече неработещата централа,  прибави и най-големия соларен парк за Словения.

Като пример за различните пластове на енергийния преход, Балин Балинов посочи и опита на малката община Айдовшчина, където местната власт, гражданите и националната електрическа компания създават своеобразна енергийна общност и с обединени усилия разполагат панели върху покривите на няколко обществени сгради - училища, детска градина и футболен стадион. „Това, което ние отправяме като послание вече години наред – гражданското участие в енергийната система, за нейната децентрализация, за отварянето на все повече и по-малки производители на енергия за собствени нужди  - то вече се случва и у нас. Законодателството лека-полека се променя в посока да облекчава хората. Имаме вече примери за енергийни общности в България, те ще стават повече, сигурен съм“.

Цялото интервю с Балин Балинов чуйте в звуковия файл.






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Храмът "Свети Атанасий" в Елешница - 190 години стожер на вярата!

Днес, на 18 януари, църквата "Свети Атанасий" в разложкото село Елешница празнува и 190 години от освещаването си. Юбилеят бе отбелязан с празнична света литургия, на която бе поканен и Негово Високопреосвещенство Неврокопският митрополит Серафим със свещеници от Неврокопската духовна околия.  В миналото в селото съществували много оброчища, едно от..

публикувано на 18.01.25 в 12:39

Отбелязваме Международния ден на снежния човек

На 18 януари се празнува Международният ден на снежния човек. Идеята за рождения ден е на германския колекционер Корнелиус Граетц, който 30 години събира снежни човеци и колекцията му от над 3000 бр. е записана в Книгата на Гинес. Датата е избрана, защото единицата символизира метлата, а осмицата – тялото на снежния човек. Понастоящем рекордът..

публикувано на 18.01.25 в 07:59

С музика в сърцето

Музиката, която пленява, води до нови постижения и е от сърце – това беше основният лайтмотив на срещата в нашия радиоефир с благоевградската поп изпълнителка Мина Сучева, която е и преподавател в Националната музикална академия „Проф.Панчо Владигеров“. Една динамична и изпълнена с лични и професионални събития 2024 година изпраща..

публикувано на 17.01.25 в 14:51

Непряка дискриминация в Закона за висшето образование

Комисията за защита от дискриминация  се самосезира по доклад на д-р Орлин Колев, член на КЗД и преподавател по Конституционно право в Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Докладът е внесен с искане за образуване на производство пред КЗД за установяване на непряка дискриминация, произхождаща от чл. 21, ал. 4 от Закона за висшето..

публикувано на 17.01.25 в 14:20

Ролята на българския периодичен печат в съхранение на устното народно творчество

Това е и първото цялостно проучване за появата на произведения на народното творчество в българските вестници и списания преди Освобождението. Автор на задълбоченото изследване „Срещата на устното слово с печатната страница: употреби на фолклора в българския периодичен печат от 60-те и 70-те години на ХХ век" е Николай Вуков, доцент в Института за..

публикувано на 17.01.25 в 13:51
Цецка Бачкова

Цецка Бачкова: Днешното управление е цената на пропуснатите реформи и изгубеното доверие

Новото правителство, оглавявано от Росен Желязков, е резултат от невъзможността на демократичните сили през последните години да осъществят истински реформи, заяви Цецка Бачкова от „Синя България“ и бивш депутат от „Демократична България“. В интервю за медията ни тя посочи, че неспособността за реализация на реформи е довела до криза на доверие и..

публикувано на 17.01.25 в 11:46
Калоян Методиев

Калоян Методиев: Народът отсъства от управленското уравнение на кабинета „Желязков“

Политологът и бивш депутат Калоян Методиев отправи остри критики към правителството на Росен Желязков, като го определи като „уродливо съставено“ и „прецедент в новата ни история“. В интервю за Радио Благоевград Методиев заяви, че два месеца преговори между ГЕРБ, БСП, ИТН и ДПС на Ахмед Доган, са довели до правителство, в което „народът отсъства..

публикувано на 17.01.25 в 11:22