„Малката Швейцария на Родопите“ – това сравнение напълно приляга на село Бабяк в община Белица, заради красивата природа, сред която се намира и добрите условия за живот. Затова местните хора не желаят да напускат населеното място. Напротив, искат там да си живеят и там да отглеждат потомството си.
„Това е единственото село в България, от което не се изселва нито един човек. Селото ни е много хубаво, направи се инфраструктурата, благодарение на общинския кмет Радослав Ревански. Къде го има това – да живееш между Пирин, Рила и Родопите? Хората избират спокойствието и ни е на късмет, че сме родени в това китно селце. Просто, няма как да го опиша“, сподели за Радио Благоевград Шемедин Бъсков, кмет на село Бабяк.
Но, само с хубава природа, не се живее. Хората в селото са работливи. Живеят си задружно, помагат си един на друг. Преди две години е открит цех за шивачки, в който работят около 15 местни жени. Има и такива, които работят сезонна работа в чужбина, но през есента се завръщат. Кметът има амбиция да развива селски туризъм, но засега къщите за гости са малко. Очаква помощ от държавата.
„Ние кметовете, сме слуги на хората. Това ни е мотото и на общината. Затова са ми гласували отново доверие. Аз съм втори мандат кмет и съм запознат с проблемите на хората. Улиците са добре, малко има да се довършат, но и тях ще оправим. Канализацията ни е по-добра от тази в София. Центърът ни е много хубав, елате да се убедите сами“, покани ни кметът на китното селце.
Над 730 са жителите в село Бабяк, раждат се много деца. В момента детската градина се посещава от около 25 деца, в смесени групи. Но, сградата е стара и недостатъчна, за да побере всички малчугани, които се увеличават през годините. Затова в селото имат нужда от нова забавачка.
„Благодарение на общинския кмет, на сесията на Общинския съвет в Белица, бе одобрено да кандидатстваме по проект за нова детска градина. Има около 10-15 новородени и имаме нужда от нова детска градина. Дано имаме късмет да се случи по-скоро“, допълни г-н Бъсков.
По думите му, по-големите деца учат в местното училище, в което се обучават общо около 100 ученици. В него се обучават и деца от съседните села. Има млади хора, които създават нови семейства, но има и ергени, които все още не са се задомили.
„Вечерно време да видите колко майки с колички има по центъра. Ние сме го кръстили село Бабяк „малката Швейцария на Родопите“. Да дойдете да видите колко е хубаво! Широк и поддържан ни е центърът. Читалището и всичко е разположено на много хубаво място, просто е перфектно. На жителите на село Бабяк пожелавам да са живи и здрави на първо място, хубавото предстои“, коментира още кметът Шемедин Бъсков, кмет на село Бабяк.
Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Шемедин Бъсков:
Едни от най-ярките и интересни обичаи в традиционния български календар са народните кукерски игри – маскаради. Той датира още от древните времена на траките и е успял да се съхрани през всички векове, свързани с големи политически и социални изменения за страната ни. Кукерите пък са един от най-колоритните и загадъчни символи на българската..
От отколешни времена в разложкото село Добърско битува традицията на 6 януари, Богоявление, да се отбелязва, както древният обичай „Водици“, така и празникът на населеното място. Според кмета Янис Будин, в миналото на този ден е била Бъдни вечер, а на следващия ден Коледа, което е още един повод, точно тази дата да е избрана за празник на..
В деня, в който честваме рождения ден на Христо Ботев , с д-р Кирил Алексиев разговаряме за публицистиката на човека, който остави неизтриваема диря в българската история - не само с революционното си дело и героичната саможертва, но и с пълното припокриване на дела и слово. Предлагаме ви да чуете този разговор:
Христо Мухтанов е автор на три книги - "Опити за еволюция", "ТриАда" и "Полюсът на живота". За третата, най-новата, Валентин Дишев пише: " Онова, което наричаме желание да се срещнеш със себе си, да се опознаеш, да разчетеш собствената си идентичност, е един от най-разпознаваемите човешки копнежи. И страхове. Веднъж бях написал „Видях ангел / да плаче /..
Седем разказа, посветени на Хераклея Синтика, са поместени в книгата „Духът на Хераклея“, която скоро ще бъде и на книжния пазар. Нейни автори са петричанинът Димитър Яков и Илиан Ацев, който е потомственик на Аце войвода. „Книгата е готова в електронния си вариант, почти готова и в хартиения. За първи път книгата ще излезе и в аудио разкази..
От 1 януари 2025 година светът влезе в най-новата демографска генерация – Бета. Очаква се те да съставляват около 16 процента от световното население до 2035 година. „Това еволюционно развитие, според мен, тръгна преди 1 януари тази година. Просто така чисто статистически се отчита като дата, като начало. Тези дечица ще бъдат много..
Членството на България в Шенген ще има значително отражение върху туризма и бизнеса, като се очаква облекчаване на граничния режим и засилване на трансграничните връзки с Гърция и други съседни държави. Това коментираха в предаването „Събуди деня“ по Радио Благоевград туроператорът Здравка Чимева и адвокат Борис Харизанов, член на Българо-гръцката..