Световният бизнес елит и държавните ръководители от десетки страни се събират в швейцарския курорт Давос за Световния икономически форум. В навечерието на форума беше оповестено проучване сред водещите световни икономисти. В него те дават своите прогнози за растеж и инфлация, както и за ефекта на глобалните събития в политиката, индустрията и изкуствения интелект върху икономиката на планетата.
56% от анкетираните специалисти смятат, че световната икономика ще отслабне през тази година, а 43% предвиждат непроменени или по-добри условия. Най-бурна икономическа активност се очаква от Южна и Източна Азия. Прогнозата за САЩ, Близкия изток и Северна Африка е за умерен или по-силен растеж през тази година. За Европа 77% от икономистите очакват много слаб ръст.
Темата за икономическите процеси и тенденции бе сред акцентите в предаването "Сюжети от деня". Икономистът Румен Гълъбинов прогнозира, че политиката на Европейската централна банка за по-високи лихви с цел овладяване на инфлацията, ще продължи и през тази година. По думите на експерта, още в първото тримесечие на тази година България може да демонстрира по-ускорено сваляне на инфлацията. Гълъбинов каза, че има всички шансове да покрием критериите за влизане в еврозоната. Той припомни, че в края на миналата година инфлацията в еврозоната е била 2.9%, а в България тя продължава да е почти двойно по-висока.
Румен Гълъбинов посочи, че е много важно и какъв ще бъде конвергентният доклад, който ще бъде изготвен за България в първата половина на 2024 г. и дали с него ще получим дата за пълноправно присъединяване към еврозоната.
В началото на 2025 година, с оптимизъм и ентусиазъм, посрещаме новите възможности и предизвикателства. Във време, когато често се срещаме с негативни нагласи и стрес, психологията на позитивното мислене може да бъде ключът към пълноценен живот. Психологът Денис Никифоров акцентира на важността на позитивните мисли и тяхното въздействие върху..
За първи път от години на 1-ви януари осъмнахме с нови цени на електроенергията. За нас, в Западна България увеличението е с 8,36 %. Ние, битовите потребители бяхме още по-изненадани, защото промяната на цената винаги ставаше от 1-ви юли, а не от началото на годината. Това увеличение веднага причини увеличение на цените на всички стоки и то не..
Едни от най-ярките и интересни обичаи в традиционния български календар са народните кукерски игри – маскаради. Той датира още от древните времена на траките и е успял да се съхрани през всички векове, свързани с големи политически и социални изменения за страната ни. Кукерите пък са един от най-колоритните и загадъчни символи на българската..
От отколешни времена в разложкото село Добърско битува традицията на 6 януари, Богоявление, да се отбелязва, както древният обичай „Водици“, така и празникът на населеното място. Според кмета Янис Будин, в миналото на този ден е била Бъдни вечер, а на следващия ден Коледа, което е още един повод, точно тази дата да е избрана за празник на..
В деня, в който честваме рождения ден на Христо Ботев , с д-р Кирил Алексиев разговаряме за публицистиката на човека, който остави неизтриваема диря в българската история - не само с революционното си дело и героичната саможертва, но и с пълното припокриване на дела и слово. Предлагаме ви да чуете този разговор:
Христо Мухтанов е автор на три книги - "Опити за еволюция", "ТриАда" и "Полюсът на живота". За третата, най-новата, Валентин Дишев пише: " Онова, което наричаме желание да се срещнеш със себе си, да се опознаеш, да разчетеш собствената си идентичност, е един от най-разпознаваемите човешки копнежи. И страхове. Веднъж бях написал „Видях ангел / да плаче /..
Седем разказа, посветени на Хераклея Синтика, са поместени в книгата „Духът на Хераклея“, която скоро ще бъде и на книжния пазар. Нейни автори са петричанинът Димитър Яков и Илиан Ацев, който е потомственик на Аце войвода. „Книгата е готова в електронния си вариант, почти готова и в хартиения. За първи път книгата ще излезе и в аудио разкази..