Спешните медици в Сандански настояват да получат нова високопроходима линейка. В момента те разполагат само с две коли, които често са в ремонт и това лишава пациентите от навременна помощ.
„Тревогите на екипите, които работят в нашия филиал са породени от това, че вече доста време имаме недостиг на линейки. Наличните медицински коли са амортизирани, често излизат извън строя и това лишава пациентите от навременна спешна помощ“, заяви в ефира на Радио Благоевград Валя Джевелекова, медицинска сестра в Спешния център.
„Ние обслужваме пациенти в община Сандански и в съседната община Струмяни. Това е един от най-големите райони в Благоевградска област. Някои от населените места са разположени високо в планината и често изпитваме трудност да стигнем до адрес поради трудно достъпните места.
Писали сме няколко пъти до здравното министерство с молба да бъде осигурена нова кола, но засега няма резултат. Много често, когато имаме повикване от адрес в отдалечено населено място, следващото повикване се налага да изчаква, защото сме в невъзможност да се отзовем. Хората негодуват, че закъснява линейката, но положението е такова“, допълни медицинската сестра.
Общинският съветник и лидер на ГЕРБ в Сандански - Стоян Стоев, пое ангажимент да съдейства за намиране на решение.
„Още миналата седмица се срещнах с професор Костадин Ангелов, председател на Здравната комисия в парламента, и му предадох писмо от спешните медици. Той обеща да изиска информация от ресорното министерство и да съдейства максимално бързо да бъде осигурена високопроходима линейка“, коментира в ефир Стоев.
Може да чуете целия разговор по темата на прикачения линк:
Като относително спокойна определи обстановката във Вътрешно отделение на МБАЛ-Благоевград началникът на отделението д-р Румен Кондев. „ 23 пациенти са хоспитализирани, от които 12 са с пневмонии след усложнения от грип и остри респираторни заболявания. Когато характерните симптоми продължат повече – тогава болните търсят лечение в болнична..
От 22 до 30 януари Благоевградска област е в грипна епидемия. „Учениците ще продължат обучението си присъствено. Непрекъснато следим процентите отсъстващи деца в цялата област. Важно е да се знае, че ще се проверяват отсъстващите болни ученици, без тези, които не посещават учебните занимания по други причини. Към този момент процентът е от 10 до..
Нови три области обявяват грипна епидемия. След областите Хасково и Видин, временни мерки се въвеждат и на територията на област Ямбол от 21 до 27 януари, на Пловдив - от 22 до 28 януари и на Благоевград - от 22 до 30 януари, съобщи Министерството на здравеопазването. В петте области се спират профилактичните прегледи, ваксинациите и плановите..
Екип от професионалисти д-р Саша Николова - реаниматор, д-р Христо Георгиев - хирург, д-р Моника Момчилова - хирург, д-р Елена Рускова – рентгенолог, лаборанти Клинична лаборатория при МБАЛ „Д-р Асен Велев“ - Разлог и екипът на "Бърза помощ" реагираха адекватно за спасянето на живота на 37-годишен гражданин от Израел, гостуващ в Банско.Е кипите на..
“Тихият убиец” така наричат мухъла и има защо. Спорите на мухъла се появяват обикновено през зимата. Може да се появи не само по стените на стаите, но и в банята. Повод за появата му е прекомерната влага и умерена температура. Ако по стените на стаята има мухъл, то най-често е в т.нар. топлинни мостове, т.е. точки, където сградата е недостатъчно..
Морковите, без които съвременната кухня не може, са култивирани за първи път в Централна Азия преди пет хиляди години. Родината на зеленчука е днешен Афганистан. Отгледани от холандски ботаници през XVII в., оранжевите моркови в крайна сметка се разпространяват по целия свят и стават неизменна част от съвременната трапеза. Историята на появата на..
Куркумата добавя вкус и цвят към много ястия, сред които са кърито, ориза и супите, но подправката става все по-популярна и поради потенциалните си ползи за здравето. Репутацията на куркумата като здравословна храна до голяма степен се дължи на способността й да намалява възпаленията, което може да има благоприятен ефект върху здравето на мозъка...