"Звезди под клепачите" на писателя Николай Терзийски е в краткия списък за българска номинация за Наградата за литература на Европейския съюз 2024.
Българско предложение за наградата са още книгите "Екстазис" на Радослав Бимбалов, "Дом за начинаещи" на Емануил Видински, "Ловецът на русалки" на Красимир Димовски,"Ловецът на пеперуди" на Костадин Костадинов и "Хагабула" на Тодор П. Тодоров.
Окончателната българска номинация ще бъде обявена през февруари месец, а международното жури ще обяви носителя на наградата в началото на април на Панаира на книгата в Брюксел.
Едно от основните места на действието в романа "Звезди под клепачите" на Николай Терзийски е Горна Джумая/Благоевград – място, свързано лично с автора, чийто баща е родом от града.
Сюжетът в книгата се разгръща от борбите за освобождение на Македония, през двете световни войни и комунизма, за да достигне до наши дни.
Николай Терзийски е роден през 1983 година в Смолян. Завършил е журналистика в СУ "Св. Климент Охридски“, има и магистърска степен от Философския факултет на университета.
Първият му роман "Отлъчване" (2017) е носител на Голямата награда от конкурса за дебютна литература "Южна пролет" в категория "Проза". Втората му книга "Хроники на неведомото" (2019) е номинирана за "Роман на годината, 2020“ – Националната литературна награда на НДФ"13 века България“. "Звезди под клепачите" е третият му роман.
Писателката Здравка Евтимова казва за книгата на Николай Терзийски, че е опора в мигове на болезнено колебание. "Този роман на Николай Терзийски е необходим днес и сега, за да не се превърне животът ни в единствения възможен влак към истината, който сме изтървали. В тази книга има мъдрост и искрящ талант. Има надежда. Това е роман за времето и неговото най-красиво, най-страшно и същевременно най-щастливо измерение – любовта. Николай Терзийски е създал притча за безсмъртието, стигнал е сърцевината на тайната. Сред всичко на света само любовта е в състояние да създава вечност", допълва още Евтимова. Още за номинацията, чуйте в звуковия файл:
От 2008 година Народното читалище "Съгласие 2007"- село Жабокрът организира празник на зелника . „ Идват много хора от общината, от цялата страна, от Македония, Сърбия. Празникът ни става все по-голям и по-хубав “, разказа за Радио Благоевград Милена Стоименова, председател на читалището. Това е един от аргументите, читалището да предложи..
От днес, 11.11.2024 г. започва приемането на късометражни филми, /игрални и документални/ за участие във фестивала „Екранът е ваш“. Допускат се до 11 филма, всеки с продължителност не повече от 11 минути. Селекцията на получените ленти ще е дело на петчленно жури, което ще оценява само техническото качество на филмите. Публика ще излъчва по един..
Ирина Николова е продуцент в Телевизионния център в Благоевград, един от регионалните центрове на БНТ . В интервю за Радио Благоевград, по повод 65-та годишнина на обществената медия тя посочи, че запазената марка на ТВЦ – Благоевград са „ документалните филми с историческа тематика, за хора, които са оставили следа тук в региона - не само..
Национални академии на науките, в това число и БАН, Световната метеорологична организация, Европейският съюз на геонауките, Европейското геофизично общество - над 200 научни организации от целия свят отново предупредиха, че човекът е основната причина за съвременните промени в климата. Информацията съобщи за Радио Благоевград Николай Петков,..
„Дигитална зависимост - наръчник за родители и учители“- предлага психологът Георги Млеканов. Той разкрива шокиращи факти относно бъдещите дефицити в развитието на подрастващите, които от ранна детска възраст са „дресирани“ с телефони и таблети. Наръчникът дава конкретни примери и посочва необходимите действия и решения затова как родителите..
Сдружение „Близо до теб“ организира екокампанията „Зелено бъдеще“, която обединява ученици от средните училища и е подкрепена от Държавното горско стопанство -Дупница за засаждане на нова гора. „Отдавна мислим зелена инициатива, в която усилията ни да са носочени към дърветата и гората, защото вярваме, че единственото възможно бъдеще е това,..
Сградата на жп спирка Шишковци трябва да бъде запазена. В момента сградата не е в добро състояние. Като конструкция тя може да се ползва, има запазен покрив, но той почва да тече. Трябва да се направи основен ремонт, за който ще са нужни немалко средства.Сградата е строена през 1935 година. Построена е с дарения със средства на местния дарител..