Тази година Община Благоевград ще разполага с 45 милиона лева от собствени приходи. Българските общини системно страдат от дефицит на средства и това със сигурност е недостатъчна сума. Но ние трябва да се съобразим с реалната картина, както по отношение на приходите, така и в разходите. Така кметът Методи Байкушев коментира в ефира на Радио Благоевград финансовата рамка за 2024 година за областния център.
Той подчерта, че основният проблем е натрупаният огромен финансов дефицит в хазната. Това ще наложи допълнителни разплащания в размер на 20 милиона лева.
„В момента правим анализ кой е най-добрият начин да покрием тези разходи. За една голяма част ще търсим разсрочване или рефинансиране. Към момента изглежда неизбежно тегленето на нов дълг. Правим анализ заедно с Общинския съвет… От този дефицит вероятно ще разсрочим около 9 милиона, за останалите ще потърсим финансиране, не накуп, а дългосрочно, за да може минимално да се усеща в бюджета през годината. Но трябва да се възползваме от тази възможност, иначе ще бъдем изправени пред още по-трудни решения“, подчерта градоначалникът.
Общината очаква държавно финансиране на 42 мащабни инфраструктурни проекти. 25 от проектните предложения са свързани с цялостен ремонт и изграждане на нови улица, както и създаване на парк в квартал „Ален мак“ и реконструкция на парковото пространство в "Еленово". Това ще подобри цялата градска среда.
В структурата на Общинска администрация ще бъде предвидена и длъжността „главен инженер“, който ще упражнява реален контрол как се харчат парите от проекти.
Методи Байкушев заяви, че тази година ще има повече средства за селата.
„Работим и по проблеми с водоснабдяването по селата, които се намират по десния бряг на река Струма. С ВиК изследваме възможността да удължим градския водопровод за тези населени места“, допълни той.
Байкушев бе категоричен, че големи фестивали в Благоевград ще се провеждат, но ще се търси ново финансово управление на подобни мащабни проекти.
Цялото интервю с Методи Байкушев може да чуете в прикачения линк:
На 30 януари предстои премиерата на първия български православен игрален филм "Не затваряй очи“. Неговата реализация е с изричната писмена благословия на Светия Синод на Българската православна църква, като екранизацията е по едноименната книга на писателя Мартин Ралчевски. Режисьор на лентата е Николай Егерман, а в нея участват плеяда от..
Атрактивно магазинче за сувенири привлича всеки, които се разхожда в центъра на планинското градче Земен. Стефан Тодоров и неговата дъщеря Стефани Рашева разработват свой бизнес. Въвличат и останалите от семейството да се занимават с изработването на предмети от дърво, желязо, рисуване върху стъкло, керемиди и други предмети. Стефани Рашева..
На 21 януари се отбелязва Деня на родилната помощ, известен още като Бабинден (по стар стил, по нов празникът е на 8 януари). „ За професията на акушерката се изисква любов и отдаденост към майките, бебетата и жените, много знания и умения “, сподели в ефира на Радио Благоевград Ани Атанасова, специалист с дългогодишен стаж и опит в МБАЛ..
Музиката на „Дъжд От Любов” разказва история с поглед в бъдещето, където талант и дух се преплитат в жива и чиста музикална материя. Това сподели в ефира на Радио Благоевград независмият музикант Явор Велчев – Яви. Песента се ражда през 2011 г. в Антверпен, Белгия, на английски под името „Love Shower”. Местни музиканти оставят своя..
Физическите лица, които продават имоти в нови сгради, ще трябва задължително да се регистрират по ДДС. Това предвиждат внесените в парламента промени в Закона за данък добавена стойност . Промените са насочени основно към така наречените бартерни сделки на зелено, тъй като в момента масова практика е строителните компании да не купуват директно..
Деветият Международен кукерски фестивал „Старчевата“ събра в Разлог 24 групи от България и чужбина с над 2 500 участници. Атрактивният фестивал се проведе на централния площад „Преображение“, където дефилираха кукери от общините Тунджа, Ямбол, Благоевград, Симитли, Карлово, Павел баня, Елин Пелин, Земен, Перник, Кюстендил, Петрич и Разлог. В..
При детайлен анализ на данните за 2024 година, свързани с безопасното движение в България, се показва, че по време на снеговалеж, проливен дъжд и мъгла са загинали 10 души или 2 % от всички загинали по улиците и пътищата през годината. Докато, когато времето е било сухо, слънчево и благоприятно за движение са загинали 352 души или 73% от всички..