С интензивен мастър клас и тържествена церемония по награждаване на победителя завърши семестърът на Panda Labs, посветен на устойчивото ползване на водата и адаптацията към климатичните промени. Над 100 ученици и студенти от цялата страна, на възраст между 15 и 25 години, за пореден път се включиха в програмата за зелени иновации и предприемачество на WWF. В резултат от техния ентусиазъм, познания и най-вече активна съвместна работа, семестърът генерира десетки новаторски идеи за намаляване на водния отпечатък.
Една от тях е мобилно приложение, следящо консумацията на вода в домакинството. Нововъведението е разработено от отбор „Водородите“, който е големият победител в Panda Labs.
„Идеята се роди по време на два много интересни казуса, предложени ни от „Софийска вода“ и от Международната природозащитна организация WWF. Единият казус беше за природно-базирани решения за качеството на водите в градска среда, а другият – за повторно използване на водата за нетипични цели. Аз и моят отбор решихме да се фокусираме върху втория казус, така се роди идеята, която впоследствие ни донесе победата“, коментира за Радио Благоевград Димитър Кандев от отбор „Водородите“.
Приложението, освен че ще проследява консумацията на водата в домакинството, ще предоставя актуална информация на месечна, седмична и дневна база, относно изразходваното количество вода. За момента, тази информация се получава трудно, защото тя е достъпна само за определени водомери.
„Приложението ще дава персонализирани съвети за намаляване на потреблението, идеи за повторно използване на водата за нетипични цели, дори ще изпраща известия на телефон или таблет, при неправомерна или неправилна употреба. Ще се работи по възможностите за отчитане на течове и аварии, както и за възможностите за връзка със съответните екипи“, допълни един от авторите на приложението.
Приложението ще бъде напълно безплатно и ще може да се поставя на телефони и таблети. Според нова наредба, старите водомери на потребителите трябва да бъдат заменени с дистанционни такива за около две-три години, което ще позволи, цялата необходима за приложението информация, да бъде извлечена.
За разработването на функциониращ прототип ще се използва наградният фонд за победителите, който е в размер на 7000 лева. До края на март или началото на април, новото приложение ще може да се използва пробно. До половин година ще бъде окончателно готово, за да се използва от всички потребители на територията на цялата страна.
Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Димитър Кандев:
Членството на България в Шенген ще има значително отражение върху туризма и бизнеса, като се очаква облекчаване на граничния режим и засилване на трансграничните връзки с Гърция и други съседни държави. Това коментираха в предаването „Събуди деня“ по Радио Благоевград туроператорът Здравка Чимева и адвокат Борис Харизанов, член на Българо-гръцката..
Младежи от Югозападна България ще имат възможност да разгледат света „наопаки“ по време на работилницата „Наопаки: Светът през различни гледни точки“, чието първо издание ще бъде на 4 януари 2025 г. в Перник. Инициативата е организирана от Международния младежки център в града, като идеята е работилницата да се проведе и в Дупница, Благоевград и Гоце..
От отколешни времена, на 1 и 2 януари в петричкото село Ключ, кукери гонят злите сили обикаляйки къщите на местните хора, наричайки им здраве и берекет. През последните три-четири години обаче, се е утвърдила традицията това да се случва на 2 януари. „Защо на 2-ри, а не на 1 януари? Ами защото, след посрещането на Новата година хората са..
„Синини“ на Шанел Еркин е опит за създаване на любовен пантеон от ежедневното.“ – това пише Георги Гаврилов за дебютната книга на Шанел Еркин. Предлагаме ви да чуете разговора на Валентин Дишев с Шанел Еркин за тази книга: Шанел Еркин е родена във Варна. Учи оперно и класическо пеене. Още от десетгодишна изнася образователни..
"Винаги оптимист. Никога нито за миг не съм преставал да вярвам в тази идея" - с тези думи на Георги Гаврилов завърши разговорът с него в поредното издание на "Арт сезони". Разговор за годината на издателствата, по навик определяни като "малки", но редовно наместващи се сред "големите", когато става дума за отличени от журита и аудитория техни книги...
В края на 2024 всеки си прави равносметка за това, какви бяха неговите 366 дни от изминалата година. Как да изпратим своята година с всичко хубаво и негативно в нея, но с удовлетвореност, а не с отчаяние и горчивина? Как да ценим малките неща в живота, които ни правят щастливи, а може би не си даваме сметка за това? Как да провокираме късмета си..
2024 година е новата най-топла година в историята и първата, през която повишението на средната температура на Земята е над 1.5 °C , което е над определената граница от Парижкото споразумение за климата - сочат данните на службата по изменение на климата по програмата „Коперник“ (C3S). За Радио Благоевград ги съобщи Николай Петков от..