Кратка и безрезултатна, така бе определена проведената среща между земеделския министър Кирил Вътев и протестиращите земеделци днес по обед. Припомняме, че над 30 браншовите земеделски организациите участват в недоволството на фермерите, което се провежда под формата на мирен протест в столицата. В него се включиха фермери, обединени в Българска агрохранителна камара, които не участваха в преговорите с властта и поискаха с декларация оставката на министъра на земеделието Кирил Вътев, както и комплексна ревизия на националната земеделска политика.
„В началото на протеста бяхме поканени от министър Вътев, за да се качим в министерството, не за да преговаряме, а за да прецени какви са нашите искания. Тук са всички представители на организациите, подписали декларацията, които вече са повече от 24. Там беше поискана директно оставката му, но така или иначе, не се стигна до никакво разбиране. Министърът не желае да си подаде оставката. Каза, че няма конкретика в това, което ние искаме, а тя е повече от ясна и че оставката си щял да подаде, само тогава, когато премиерът или г-жа Габриел му я потърсят. Това му беше отговорът. Ние го поканихме отново да слезе при нас, където му е мястото като производител, но той не се появи“, съобщи за Радио Благоевград Юлия Коюнджийска, председател на Сдружение „Земеделски стопани“ и един от участниците в протеста.
Според нея, няма смисъл от нова среща с министъра, защото всичко, което е имало да се каже, вече е казано. Най-важното за фермерите е не размерът на „украинската помощ“, а самият пакет за Стратегическия план, който касае всички земеделски производители.
„Другото важно е, че никога до момента, животновъдите не са получавали обвързаната подкрепа толкова късно. Винаги парите са получаване до месец декември. Това е първата година, в която обвързаната подкрепа все още не е получена ,“ допълни Юлия Коюнджийска.
По думите й, все още не е взето решение, дали протестиращите днес фермери, биха се включили в общ протест с колегите им, които участваха в преговорите с властта.
Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Юлия Коюнджийска:
Членството на България в Шенген ще има значително отражение върху туризма и бизнеса, като се очаква облекчаване на граничния режим и засилване на трансграничните връзки с Гърция и други съседни държави. Това коментираха в предаването „Събуди деня“ по Радио Благоевград туроператорът Здравка Чимева и адвокат Борис Харизанов, член на Българо-гръцката..
Младежи от Югозападна България ще имат възможност да разгледат света „наопаки“ по време на работилницата „Наопаки: Светът през различни гледни точки“, чието първо издание ще бъде на 4 януари 2025 г. в Перник. Инициативата е организирана от Международния младежки център в града, като идеята е работилницата да се проведе и в Дупница, Благоевград и Гоце..
От отколешни времена, на 1 и 2 януари в петричкото село Ключ, кукери гонят злите сили обикаляйки къщите на местните хора, наричайки им здраве и берекет. През последните три-четири години обаче, се е утвърдила традицията това да се случва на 2 януари. „Защо на 2-ри, а не на 1 януари? Ами защото, след посрещането на Новата година хората са..
„Синини“ на Шанел Еркин е опит за създаване на любовен пантеон от ежедневното.“ – това пише Георги Гаврилов за дебютната книга на Шанел Еркин. Предлагаме ви да чуете разговора на Валентин Дишев с Шанел Еркин за тази книга: Шанел Еркин е родена във Варна. Учи оперно и класическо пеене. Още от десетгодишна изнася образователни..
"Винаги оптимист. Никога нито за миг не съм преставал да вярвам в тази идея" - с тези думи на Георги Гаврилов завърши разговорът с него в поредното издание на "Арт сезони". Разговор за годината на издателствата, по навик определяни като "малки", но редовно наместващи се сред "големите", когато става дума за отличени от журита и аудитория техни книги...
В края на 2024 всеки си прави равносметка за това, какви бяха неговите 366 дни от изминалата година. Как да изпратим своята година с всичко хубаво и негативно в нея, но с удовлетвореност, а не с отчаяние и горчивина? Как да ценим малките неща в живота, които ни правят щастливи, а може би не си даваме сметка за това? Как да провокираме късмета си..
2024 година е новата най-топла година в историята и първата, през която повишението на средната температура на Земята е над 1.5 °C , което е над определената граница от Парижкото споразумение за климата - сочат данните на службата по изменение на климата по програмата „Коперник“ (C3S). За Радио Благоевград ги съобщи Николай Петков от..