Виктор-Кристиян Василев е роден във град Враца и още като ученик се включва активно в извънкласни дейности и инициативи. Бил е представител в Съвета на децата към Държавната агенция за закрила на детето. Вече като студент по право в Югозападния университет в Благоевград е секретар на Студентския съвет. „Радвам се, че имам съмишленици, с които заедно виждаме, че младите хора сме не само бъдещето, но и настоящето, че от нас зависи развитието на обществото“, сподели в интервю за Радио Благоевград Виктор-Кристиян Василев. По време на COVID-пандемията той е един от първите доброволци, отзовал се на призива на ръководството на болницата във Враца. „Урокът, който научих е, че добротата трябва да я носим със себе си и че тя не ни е даром дадена. Светът има нужда от добри хора и от добри дела“.
Виктор-Кристиян разказа още, че в последните десетина години обществото обръща повече внимание на младите хора, подкрепя ги, вслушва се в техните гласове и мечти. И вярва, че чрез езика на дипломацията и на диалога може да се реши всеки проблем. „Излез, гласувай, твоят глас е важен и се чува, и има значение!“, призова 22-годишният студент своите връстници да гласуват на предстоящите избори за Европейския парламент.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
Психологът Денис Никифоров беше специален гост в предаването „Ефир за приятели“ по Радио Благоевград . Темата на разговора беше свързана с това дали може Изкуственият интелект да измести психолога? Гостуването на специалиста предизвика оживена дискусия както в студиото, така и сред слушателите, които се включиха активно с мнения и въпроси...
В дигиталната ера все повече хора търсят достъпни и бързи решения за своите проблеми – включително и в правото. Пример за това е реален случай, в който IT специалист печели дело срещу НОИ без адвокат, с помощта на генеративен изкуствен интелект. Зад тази история обаче се крият сериозни въпроси: може ли алгоритъм да замени адвокат? Какви са рисковете..
Oбщина Благоевград и спортните клубове на територията на областния център организират безплатни занимания за учениците през лятната ваканция. Те стартират от 1 юли, като се провеждат по предварително изготвен и утвърден график. В програмата са включени различни видове спорт, сред които лека атлетика, плуване, баскетбол, футбол, таекуондо-до, бокс,..
Ученици от България, Турция и Северна Македония видяха отблизо най-новите и интересни разработки от света на роботиката, дело на учените от БАН. Това стана възможно по проект на тема „Изкуственият интелект има ли бъдеще“, изпълняван от сдружение „Неврокоп“ с председател Рахим Арнаудов. В Дома на културата в град Гоце Делчев пред младите хора беше..
През 2024 г. България се превърна в най-горещата точка на Европа. Хиляди хектари прекрасни гори изгоряха. Но сред пламъците изгря и една нова сила – силата на обществото. Благодарение на усилията на доброволци, дарители и активни граждани, опазихме част от нашата природа. Именно затова Доброволно формирование „Георги Измирлиев – Македончето“..
Животът тече на бързи обороти и едва смогваме да изпълним всички задачи. Влизаме от роля в роля, ту на работа, ту у дома и навсякъде имаме нещо несвършено, което не търпи отлагане. Плановете винаги са свързани с още натоварване, грижа за близките, изкарването на пари, плащането на сметки. Всичко трябва да бъде свършено, гонейки срокове и дати. В..
Благоевградска публика се срещна с Дима Кисьова, която представи в Регионалната библиотека „Димитър Талев” дебютната си поетична книга „Крилати многоточия”. Редакторката Камелия Кондова я нарича „Книга –сърце. Момичешко сърце – влюбено и разочаровано, окрилено и... много близко до огъня. Но...в крайна сметка – феникс!” Дима е родена на 10..