По последни данни човек прекарва поне по осем часа на ден в социалните мрежи, изложен на различни видове информация и е все по-трудно да отсее кое е вярно и кое – истина. Темата за климатичните промени не прави изключение. Често в медийното пространство може да се открият твърдения, които са в разрез с научните данни или които наред с научни факти цитират недостоверни източници. „Тъжното е, че медии, които до сега са били източник на вярна информация и на диалог, те стават жертва на платени постове, на алгоритми, на по-консервативни групи и в крайна сметка, ние като потребители сме въвлечени и не знаем кое е истина и неистина“, потвърди за Радио Благоевград Елица Станева Бритън, психолог и част от авторския екип на платформата Климатека.
Според проучване от 2021 година на Евробарометър на тема „Познания и нагласи на европейските граждани към науката и технологиите“, 57% от българите открито споделят, че нямат нужда да се информират за последните научни новини. Липсата на подобна заинтересованост и липсата на достоверна информация правят хората по-податливи на екстремни виждания и конспиративно мислене. „На индивидуално ниво човек се затваря в своя така наречен балон от омраза, или несигурност“, сподели още психологът и посочи, че проблемът е и социален, „защото социалните мрежи фаворизират дадени движения, които вместо да сплотяват хората, създават условия за безредици и за разделяне на обществото“. Ето защо нуждата от критично мислене и образование по отношение на климатичните промени е належаща, за да спре разпространението на дезинформация и подкопаването на доверието в науката.
Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл:
Общините все още чакат от държавата изработена ясна и единна методика за въвеждане на новите модели за изчисляване на такса смет, които трябва да заработят у нас от 1 януари 2026 година. Миналата година този процес беше отложен тъкмо поради липса на прецизна стратегия как навсякъде да бъде изчислявана такса смет. Сега отново няма яснота по кой път ще..
Изразът „Оферта само за частни клиенти“ в обявите за недвижими имоти е синоним на нелоялна практика и крие опасности за клиента. Това е първата „сигнална лампа“, че не сте се доверили на правилния човек в имотния пазар. „Ако вие сте продавач и обявите своя имот в дадена брокерска агенция с подобен модел на работа, вие рискувате вашият имот да не..
Преди дни служители на ГДБОП задържаха близо 1 тон флакони с райски газ на обща стойност 250 000 лв в благоевградското село Падеш. Според антимафиоти те веществото е било предназначено за разпространение в питейни заведения и търговия на дребно. Цялото количество е иззето, с цел да бъде предотвратено то да стигне до пазара и до крайния..
Промените в наказанията за престъпления срещу животни бяха приети в НС окончателно, при почти единодушно гласуване. Против промените в Наказателния кодекс имаше само 1 глас от ИТН. На фона на настоящата политическа ситуация това показва, че животните са наистина обединяващ фактор. Припомняме, че без разследването на КАЖИ, които разкриха жестоките..
Под мотото „Срещаме се у дома“ този петък, събота и неделя за втора поредна година ще се проведат редица събития, част от инициативата „Ела (си) в Благоевград“. Началото ще бъде на 25 юли, когато жителите и гостите на Благоевград ще имат възможност да чуят лични истории на хора, избрали Благоевград за свой дом, както и да разберат повече за..
Вълнуващо културно събитие ще привлече интереса на туристите към античния град Хераклея Синтика. Фестивалът "Тракийски мистерии" ще се проведе на 26 юли във форума на древното селище. Интерактивният спектакъл ще пренесе публиката в мистичния свят на предците и свещените им реликви. Божественият култ ще оживее пред посетителите през наследниците..
Община Петрич внесе инвестиционно предложение за изграждане на паркинг в РИОСВ – Благоевград. Идеята е да се подобри градската среда, да се намали трафикът и задръстванията в южния град. „Предвижда се изграждането на закрит паркинг на два етажа със135 паркоместа, от тях 15 ще са за автомобили на хора с увреждания. Предвижда се и обособяването..